רן אלמליח מכנסיית השכל: "יש לנו חיבור טבעי למוזיקה ערבית"

שיתוף הפעולה בהפקת האלבום האחרון של ריטה, הוביל לחיבור טבעי בין כנסיית השכל לתזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון. הבוקר יוצא להם סינגל משותף ראשון. אלמליח: "אם לא כל האנשים יאהבו את זה בסדר, העיקר שיתנו הזדמנות"

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

"אני חושב שלרוב האמנים בארץ החיבור עם המוזיקה הערבית הוא מאוד טבעי", אומר רן אלמליח מכנסיית השכל על שיתוף הפעולה של להקת הרוק הותיקה שלו עם התזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון. "זה חיבור גם לשורשים, אבל גם לסביבה", הוא מתאר את המיזוג הטבעי בין צלילי הרוק שהכנסייה מביאה עם צלילי המנדולינה הערבית. "זה שבאתי מבית מרוקאי אולי עושה את החיבור שלי למוזיקה אנדלוסית יותר טבעי מכל אחד בארץ, או באזור הזה. האוזן שלי כבר פתוחה וטבעית לסגנון הזה". » כנסיית השכל בהופעה - כל הפרטים

הסינגל "מעל הים" הוא סנונית ראשונה מתוך אלבום שלם ומשותף של כנסיית השכל עם התזמורת האנדלוסית. הלהקה נמצאת עדיין בשלבי ההקלטות, ואלמליח לא מוכן להתחייב לתאריך יציאת האלבום, אבל מבטיח שזה יהיה בקרוב (תחילת שנת 2013). "רצינו להתנקות קצת ממחשבים", הוא מסביר מדוע בחרו בקו החדש לאלבום. "עבדנו יותר מדי מול מחשבים באלבום הקודם ('שורות של אנשים' ע.ח.). רצינו לחזור לסאונד האקוסטי, לעבוד עם נגנים אמיתיים. לא עם סיקוונסרים, עם כלים אמיתיים".

שיתוף הפעולה עם התזמורת נולד בפרויקט צדדי של חברי הלהקה אלמליח ועמי וייס, באלבומה האחרון והמאוד פרסי של ריטה, "השמחות שלי", שם פגשו לראשונה את תום כהן. "הכרנו את תום בהפקה של ריטה, הוא בא לשם כנגן מנדולינה. הוא נראה לנו סוג של גאון שאנחנו חייבים לשתף איתו פעולה. הוא לא נראה כמו נגן רגיל", אומר אלמליח. "הסתבר לנו שהוא המנצח של האנדולוסית ונדלקה לנו נורה אדומה זוהרת. תמיד חיפשנו לעבוד עם תזמורת ערבית אותנטית ואף פעם לא הייתה לנו הזדמנות, פתאום זה התחבר".

שיתוף הפעולה מבשר התרחקות שלכם מעולם הרוק?"אנחנו תמיד היינו להקת רוק ותמיד נהיה, שומעים את זה גם בשיר. לא עשינו לאנדלוסית הנחות עם דיסטורשן ותופים. אנחנו מנגנים כמו שאנחנו יודעים ואוהבים. אנחנו לא יודעים אחרת".

קיים במוזיקה שלכם מתח בין רוק מערבי למוזיקת שורשית של האזור?"אצלנו אין הפרדה. אני כל הזמן קשוב למה שקורה פה ולמה שקורה בעולם. העולם היום כל כך קטן, כולם מקשיבים לכולם. יהיה לא נכון לבחור צד, אם יש דבר כזה שנקרא צד, ולהתעלם מדברים אחרים".לא עשו הנחות. כנסיית השכל והתזמורת האנדלוסית (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

האלבום הבא יחגוג 20 שנים של פעילות לכנסיית השכל. הלהקה אמנם החלה לנגן בתיכון בשדרות שנים ספורות לפני, אך מציינת את האלבום הראשון ("דברים בלחש") כשנת האפס לפעילות שלה כלהקה. כשאלמליח נשאל מה הקושי הגדול בלשמר את הלהקה מאוחדת כל כך הרבה שנים, נפלט לו צחקוק עייף: "אין סוף קשיים. זה כמו זוג נשוי, כשהנישואים טובים אז זה הדבר הכי טוב בעולם. כשזה חורק זה יכול להיות הגיהינום הכי גדול בעולם. ואנחנו עברנו גם שלבים כאלה וגם שלבים כאלה. ואנחנו תמיד יוצאים ממשברים הרבה יותר מחוזקים והרבה יותר ביחד".

מה המשבר הכי גדול שעברתם?"זכורים לי חודשים שלמים מבלי לדבר אחד עם השני. וכך גם הופענו. היו לנו תקופות אפלות כאלה. אבל תמיד איכשהו זה נגמר טוב. משם אנחנו פתאום מקבלים אנרגיות חדשות ופתאום עושים דברים כמו בהתחלה".

רגע שיא של כנסיית השכל?"באופן אובייקטיבי, כשמסתכלים על הקריירה של כנסיית השכל, השיא הוא 'אוטוביוגרפיה'".

עד כמה הצלחה מסחרית מניעה אתכם?"הצלחה מסחרית מעניינת וחשובה לנו. אבל זה לא תמיד הדבר הכי חשוב. אני לא חושב שלהקה או אמן באופן כללי צריכים להיות הכי מצליחים כל הזמן. זה לא בריא לאמנות ולא לקריירה. זה כיף שהדברים מצליחים אבל זה הכי כיף שאתה עושה את הדברים כמו שאתה רוצה ואז פתאום מצליחים".

את הציפיות מהסינגל הראשון (אותו כתב והלחין אלמליח), ומהפרויקט החדש שבדרך, מסכם אלמליח בצניעות אופיינית וראויה להערכה: "אם לא כל האנשים יאהבו את זה בסדר, אבל אם יתנו לנו הזדמנות ויקשיבו לנו זה מספיק. זה מספיק בשבילי".