הפסקול של הפודיום: מצעד ההמנונים הבינלאומי

מהמלכותיות של בריטניה, דרך הרוח ההתנדבותית של סין ועד שמחת החיים הספרדית. יוסי חלילי דירג את שמונת ההימנונים המוצלחים ביותר. מי במקום הראשון?

יוסי חלילי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי חלילי, עכבר העיר

אלפי ספורטאים מ-204 מדינות התאמנו והתכוננו כבר ארבע שנים לאולימפיאדה בלונדון, כשהחלום הוא, איך לא, לעלות על הפודיום ואם אפשר – אז גם שההמנון הלאומי יתנגן לו ברקע. אם בטורנירי הכדורגל יש לו משמעות טקסית בלבד, הרי שבאולימפיאדה השמעת ההמנון מסמלת הצלחה של ממש. בבואנו לדרג את ההמנונים הטובים ביותר נחלנו אכזבה קלה. במקום ליהנות מעושר תרבותי מוזיקלי שווה ערך לכמות התרבויות הקיימות בעולם, נדמה שכל ההמנונים הלאומיים נכתבו על ידי אותו מלחין אוסטרי מהמאה ה-17. או במילים אחרות: אל תצפו לרגאיי בהמנון הג'מייקני ואל תצפו לסמבה בהמנון הברזילאי. "התקווה" דווקא בולט בשונותו בכך שהוא מסמל היטב את הלך הרוח הישראלי, שואה וזכרון, לכן אנו מצטערים לומר שהוא לא עבר את שלב רבע הגמר. לעומתו, קבלו לקול תשואות, את הזוכים במקצה הגמר של ההמנונים הנבחרים. מקום שמיני: דרום אפריקה – ההמנון הלאומי הלחן לא הכי מרשים, מגוון הכלים יכול היה להיות רחב יותר וצליל הקלידים הדומיננטי מזכיר קצת שיעור אורגנית בכתה ה'. ובכל זאת, ההמנון הדרום אפריקאי הוא היחיד בעולם שמערבב ומאחד מספר שפות שונות (חמש שפות אפריקאיות רשמיות ואנגלית). גם הלחן שלו הוא סוג של מיקס בין המנונים ישנים יותר מהאזור ואולי בשל כך הוא משמש גם את זמביה וטנזניה שהתעצלו לחבר אחד משלהן. "השמע את קול האחדות, כי מאוחדים עלינו לעמוד" שרים הדרום האפריקאים בבית האחרון. בוב מארלי היה גאה. מקום שביעי: איטליה - Il Canto Degli Italiani (שיר האיטלקים)

ההמנון שמגיע מארץ המגף מוותר על הניצוץ והשיק המודרני של ימינו ומתבסס בעיקר על האופנה של סוף המאה ה-16. מולדת האופרה משתמשת בכל האלמנטים של הז'אנר בכדי ליצור המנון גרנדיוזי ולוחמני שנפתח בתרועת חצוצרות ומקבל חיזוק מהטנורים שזועקים את מילותיו של גופרדו מאמלי: "נכונים אנו למות, איטליה קוראת לנו". מי שזוכר את הקלוז אפ על פניו של שוער הכדורגל האגדי ג'יאנלואיג'י בופון, ששר במלוא הגרון את ההמנון לפני משחק חצי הגמר נגד גרמניה לפני כחודש וחצי, בטח מבין טוב יותר מדוע האיטלקים ניצחו והגיעו לגמר. נכון לעכשיו נוגן "שיר האיטלקים" כבר חמש פעמים בלונדון, אבל אם להסתמך על מה שהוא משדר – באיטליה לא יסתפקו בזה. מקום שישי: סין - March of the Volunteers (מארש המתנדבים) נדמה ש"מארש המתנדבים", שמשמש כהמנון הלאומי של הרפובליקה העממית של סין (או בשמה המוכר והנפוץ יותר – סין), הפך גם להמנון הרשמי של האולימפיאדה האחרונה, עם הובלה ברורה של זכיות הספורטאים הסיניים במדליות הזהב. המילים שנכתבו במהלך שנות מלחמת העולם השנייה עברו כמה גלגולים ושינויים כך שיתאימו לאידיאולוגיה של השליטים השונים בכל תקופה, שכן אף אחד לא רצה לעצבן את מאו צה טונג. זה מצידו כנראה אהב מאוד מוזיקה קלאסית, וכך המבנה של יצירה סימפונית על כל כליה שולט כאן לחלוטין. כדי שאף אחד לא יחשוב שאפשר לעשות מה שבא, הוכנסו גם נגיעות של מארש תופים. בכל זאת, מישהו צריך לשמור על הסדר.

מקום חמישי: מצרים - Bilady, Bilady, Bilady (ארצי, ארצי, ארצי) ההמנון המצרי אמנם לא זכה להתנגן בלונדון (עדיין), שכן עד עכשיו השיגה שכנתנו מדרום מדליית כסף אחת בלבד, אבל אי אפשר שלא להתרגש מהמילים שלו, שכולן שיר הלל ואהבה למולדת. כשלוקחים בחשבון את המאורעות מהשנה וחצי האחרונות הן מקבלות אפילו משנה תוקף, שכן כמו המאבקים לחופש בככר תחריר, גם ההמנון הנוכחי התקבל רק לאחר שהדיח שלושה המנונים קודמים לפניו. בגזרת הלחן אין חדש וגם לא שימוש בכלים או בסגנון ערביים אלא נוכחות חזקה של מארש סנר תופים והרבה חצוצרות שעושות כבוד לקבוצת הקצינים החופשיים שלקחה את השלטון המצרי.

מקום רביעי: בריטניה – God Save The Queen

המנון המארחת של המשחקים האולימפיים, כמו גם הדגל שמתלווה אליו, הינו אחד המזוהים בעולם וכולו אומר כבוד ומסורת. מהאנשים שהביאו לנו את הביטלס, הקלאש והספייס גירלז אפשר היה לצפות לקצת יותר קצב, אבל כנראה שכשזה נוגע לעניינים לאומיים אצל האנגלים אין משחקים. שם המחבר והזמן בו נכתב אינם ידועים אך נדמה שהוא שואב השראה מימי הביניים, עם הצלילים המהדהדים של העוגב והחצוצרות הממלכתיות, שלוקחים ישירות לביקור בכנסייה. המילים, שעוסקות בעיקר בשבחים ותפילות לשלומה של המלכה שליטת האומה יכולות להתחלף ולהתייחס גם לשליט זכר, במידה וזהו המצב. בניגוד לשם האלבום ההוא של הסמיתס, ב-60 השנים האחרונות לא היה צורך שכזה והמלכה אליזבת השנייה, שנתנה את האות לפתיחת המשחקים, היא זו שזוכה לכבוד. אנחנו עדיין מעדיפים את ה"גירסה" של הסקס פיסטולס.מקום שלישי: ארצות הברית - Star spangled banner

אי אפשר עם "הדגל זרוע הכוכבים" האמריקאי והמוכר, שמשמש כמעט מדי יום את הכוכבים האתלטיים של משלחת ארצות הברית לאולימפיאדה. עם מספר המדליות הרב ביותר ותחרות ממשית עם סין על ההובלה בזכיות במדליית הזהב, שלא לדבר על שבירת שיא העולם בזכייה במדליות לאתלט יחיד של מייקל פלפס השבוע, נדמה שלהמנון והנבחרת האמריקאיים יש את אותה מטרה מקודשת – הניצחון. הלחן לקוח דווקא מנעימה בריטית ישנה, אבל המקהלה הווקאלית ששרה בסולו-קורד יחד עם כלי הקשת וכלי הנשיפה מאחור והסיום הגרנדיוזי לא מותירים מקום לספק – האמונה והחופש חשובים, אבל הניצחון חשוב יותר.

מקום שני: ספרד - Marcha Real (המארשהמלכותי) נבחרת ספרד בכדורגל אמנם זכתה זה מכבר ביורו האחרון, אבל במשחקים האולימפיים עשתה בושות כשהפסידה פעמיים לנבחרות חלשות ממנה ועפה מהאולימפיאדה עם זנב השור בין הרגליים. הדבר עומד בניגוד לתחזיות וכן בניגוד גמור להמנון הלאומי, שמשדר שמחה ועליזות ומראה שלא כל מארש המנוני חייב להיות קודר ונוקשה. ה"מארשה ריאל" הספרדי בנוי כדיאלוג שמתחיל בצהלה, ממשיך עם קצת רצינות (כי חייבים) וחוזר ומסתיים עם שמחת החיים הספרדית הידועה. התופים נשארים קצת מאחור ונעשה שימוש בעיקר במצילות, כלי הנשיפה שמחים מהרגיל וגם טון שירת המילים (שאינן רשמיות וכוללות כמה גרסאות – אך בכולן המילה "שמחה"). לא נשאר מקום לספק – ממש כמו בבורגר ראנץ', עדיף להיות ספרדי. מקום ראשון: צרפת - La Marseillais

מי שלוקח את המקום הראשון הוא כמובן "המרסייז", אחד ההמנונים המוכרים בעולם גם למי שלא נוהג לאכול רגלי צפרדעים לארוחת ערב ומעריך את המקלחת היומית שלו. המילים והלחן, שחוברו בזמן המהפכה הצרפתית בידי קצין צבא, מגדירים מחדש את המושג לאומניות פומפוזית ומשלבים מנעד רחב של כלי נשיפה ותופים יחד עם משפטים כמו "ירווה דם טמא את תלמינו" ו"אל הנשק, אזרחים!". כנראה שלא סתם חיבבה אותו גם הרפובליקה הרוסית שהשתמשה בלחן להמנון שלה. חוץ ממנה התלהבו מ"המרסייז" גם הביטלס, שלקחו קצת ל All You Need Is Love שלהם וכן מספר יצירות קלאסיות, אופרות ואפילו קטעי מוזיקה חסידית ששילבו חלקים מתוכו. עם כזה מטען תרבותי וכבוד פרנקופילי, מדובר בשיר שנזמזם בכיף גם כשהמשחקים יגמרו.