מדונה לעם הרוסי: שחררו את "פוסי ריוט" מהכלא

אחרי ה"רד הוט צ'לי פפרס" ו"סטינג", גם מדונה נחלצת לעזרת "פוסי ריוט". הזמרת ניצלה את הופעתה ברוסיה כדי לצאת נגד הקרמלין ולזעוק לשחרור המוזיקאיות, שנכלאו בעקבות הופעת מחאה בת חמש דקות שקיימו נגד הנשיא פוטין

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

"אני יודעת שיש כמה צדדים לכל סיפור, אבל אני חושבת ששלושת הבנות, קטיה, נדיה ומאשה, עשו מעשה אמיץ", קראה אמש מדונה לעבר אלפי אנשים שהגיעו למופע שלה במוסקבה. "אני יודעת שכל מי שנמצא פה בקהל, אם הוא פה בתור מעריץ שלי, רוצה גם הוא בשחרורן של הבנות". מדונה אמרה את הדברים במהלך הקונצרט, לאחר שהורידה את החולצה וחשפה חזייה שחורה המעוטרת בסמל להקת "פוסי ריוט", ובכך הצטרפה רשמית למוזיקאים מהשורה הראשונים הפועלים לשחרור בנות הלהקה מהכלא הרוסי.

שלוש חברות להקת הגירל פאנק הרוסית-פמיניסטית "פוסי ריוט" נמצאות מאחורי סורגים מזה שבעה חודשים, אחרי שבינואר האחרון החליטו להפתיע את באי הקתדרלה שבמוסקבה. בתכנית: הופעה בת חמש דקות עם השיר "הולי שיט" - המוקדש לנשיא ולדימיר פוטין כמחאה על הבחירות הלא דמוקרטיות בעליל בהן שוב קיבל לידיו את שרביט השלטון - בין כותלי אחד המקומות הקדושים ביותר לדת הנוצרית. המוזיקאיות הצליחו להוציא את הרעיון מהכוח אל הפועל, אבל כעבור דקות ספורות אנשי הביטחון פינו אותן מהשטח. בנות הלהקה, הידועה בהופעותיה הספונטניות והקצרות באזורים לא ממש שגרתיים, נעצרו בעבר כשביצעו שיר מחאה המכוון לפוטין בכיכר האדומה. רק שהפעם "פוסי ריוט" הוכנסו למחבוש, שם בילו מספר חודשים בהמתנה למשפט שיקבע האם ירצו עונש של שבע שנות מאסר על חמש הדקות בהן שרו בקתדרלה. האישום: חילול הקודש וחוליגניות. חמש דקות של שיר, שבע שנים בכלא:

מאסרן של חברות הלהקה עורר דיון תרבותי ופוליטי סוער ברוסיה למודת הדיכוי, ומבחינה מסויימת פתח מחדש מלחמה על חופש הדיבור והדמוקרטיה. מפגינים רבים יצאו לרחובות במחאה על המאסר וקיימו משמרות תמיכה מחוץ לבית הכלא בו נכלאו המוזיקאיות; עשרות אינטלקטואלים רוסים חתמו על מכתב שקורא לקרמלין לשחרר מיידית את "פוסי ריוט", שבשלב מסויים של מעצרן אף פצחו בשביתת רעב. לפני מספר שבועות התכנס הדיון הראשון בבית המשפט. אז הגיעו הדי הפרשה לארצות הברית, שם אורגנה הפגנה מול השגרירות הרוסית שבוושינגטון. מוזיקאים כמו הרד הוט צ'ילי פפרס, פיטר גבריאל, סטינג וחברי להקת פרנץ פרדיננד הביעו את תמיכתם הפומבית בבנות הלהקה, ודרשו את שחרורן. אבל העיניים ברוסיה נישאו דווקא אל מדונה, מלכת הפופ בעלת העבר הפרובוקטיבי והאנטי ממסדי. אבל כשסיבוב ההופעות העולמי של הזמרת נחת לפני יומיים ברוסיה והכוכבת התבקשה לנקוט עמדה לגבי הסערה שמתחוללת סביב הלהקה, הסתפקה מדונה באמירה מאוד מפוייסת. "ברור שאני מאמינה בחופש הביטוי ומתנגדת לצנזורה", אמרה, "אז אני מקווה שהשופט יפסוק לטובתן ושהן ישוחררו מהכלא בקרוב". לאכזבתם של התומכים במאבק, מעבר להצהרות ההלו הזמרת מיקדה את הראיון בהצלחה של סיבוב ההופעות הנוכחי ובהשקת סניף רוסי ראשון של רשת מכוני הכושר בבעלותה, "Hard Candy Gym". אחרי שספגה ביקורת על ההתבטאויות הפושרות אמש ביצעה אסתר, הקבליסטית המפורסמת ביותר בעולם, את "התיקון" הפוליטי שלה כאשר פנתה ישירות אל הציבור הרוסי והנהגתו, וזעקה לשחרורן המיידי של שלוש המוזיקאיות הכלואות.