קליפ בכורה: זאב טנא מוחה נגד הכיבוש

הזמר מוציא את "Jew ish", שיר מחאה בוטה נגד דיכוי העם הפלסטיני, שגורם ל"עניין של הרגל" של יזהר אשדות להיראות כמו כבש צמרירי

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

הזמר זאב טנא מוציא את "Jew ish", שיר מחאה בוטה נגד כיבוש השטחים ודיכוי העם הפלסטיני, שגורם ל"עניין של הרגל" של יזהר אשדות להיראות כמו כבש צמרירי. טנא, שכתב את שיר המחאה "איפה טעינו" אחרי מלחמת יום כיפור והמשיך להתריס נגד המיליטריזם הישראלי בשירים כמו "שלא תדעו עוד... (צה"ל)" ו"ביירות", שר ב"Jew ish": "עומד ושר להיות עם חופשי / אבל שוכח להיות אנושי / שוכח שרק אתמול אתה היית האחר / שוכח שרק אתמול זה אתה שהיית שם מאחורי גדר".

הנה מלות השיר במלואן:

Jew ish!
איך אתה חי עם זה
איך אתה אדיש
סוגר עם שלם מאחורי גדר
רק בגלל שהוא רוצה ממך להשתחרר
עומד ושר להיות עם חופשי
אבל שוכח להיות אנושי
שוכח שרק אתמול אתה היית האחר
שוכח שרק אתמול זה אתה שהיית שם מאחורי גדר
Jew ish!
איך אתה חי עם זה
איך אתה אדיש
אתה שהושפלת נמוך מנמוך
באוויר עוד עומר ריח של בשרך החרוך
אתה שראית איך בשנייה
יכול כל אדם להפוך לחיה
Jew ish! תתעורר!
זה רק את עצמך אתה סוגר פה מאחורי גדר
Jew ish! תתעורר!
זה רק את עצמך אתה סוגר פה מאחורי גדר

"כשהקלטתי את השיר דווקא השתדלתי לשמור על איפוק", אומר טנא, שמשתף פעולה עם חבריו לפרויקט "חלוק חד פעמי", הבסיסט יהוא ירון והמתופף סתיו בן שחר. "לשיר בצורה רגועה כדי שהוא יגיע לאנשים ולא יפחיד אותם. בהתחלת השיר אני שר מתוך תחושה עמוקה של ייאוש, כמו אדם שמותש כי אין לו תקווה. אבל כשהשיר מתקדם אני מנסה להעביר את התובנה שאם נמשיך ככה אנחנו נהיה אלה שסגורים מאחורי גדר, ואת התובנה הזאת אני מרגיש צורך לצעוק. בסוף השיר אני מוצא איזה חלון של תקווה, ואז פותח את הצוהר הזה וצועק. זאת כמו צעקה אחרונה של אדם לפני שהוא משתתק סופית".

טנא שלח את "Jew ish" לכמה שדרנים ועורכים בגלי צה"ל, והשיר הושמע כמה פעמים בתחנה הצבאית. יואב קוטנר, למשל, השמיע אותו כמעט כל יום בשבוע שעבר. "לצערי השיר טרם נפסל לשידור", אומר טנא. "נקווה לטוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ