הסחת דעת מהחיים: סולן אינגה דינגו נותן למוזיקה לרפא אותו

דורון בוטניק מייצר מוזיקה בכמויות מסחריות מאז גיל 8 ולמרות שאובחן כבעל הפרעה דו קוטבית, בעיקר כי אחרת הוא לא מסוגל לחיות. לא אכפת לא אם תאהבו אותה או לא, אבל אל תשאלו אותו כמה אלבומים הוא הקליט השנה. ראיון

סער גמזו, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סער גמזו, עכבר העיר

"רציתי לעשות לך קטע ולדבר כל הראיון רק על המערכת יחסים שלי עם חברה שלי, ולא על מוזיקה". דורון בוטניק לא מתכנן לעשות למישהו חיים קלים, לא במוזיקה שלו ובטח שלא בראיון. עם חיוך קטן וממזרי הוא דואג לשמור אותי על קצות האצבעות, לתהות אם הוא באמת מתכוון למה שהוא אומר או שהוא בוחן אותי. הכרתי אותו לפני קצת יותר משלוש שנים, בערב החימום לפסטיבל אינדינגב 2010. הטריו שלו עמד על הבמה, נראה ונשמע כמו שום דבר שהיה כאן קודם – פרוע, מחוספס, משוחרר, פסיכדלי ובעיקר מופרע. בפסטיבל עצמו, פחות משבוע לאחר מכן, הוא כבר עמד עירום מול הקהל והפך להיות הדיבור הכי חם בסצנה. עכשיו, עם הגלגול השני של אינגה דינגו, הם בחזרות לקראת השקת אלבום שלישי.

» אינגה דינגו בהופעה - כל הפרטים

בוטניק, 24, נולד וגדל בקיבוץ מענית, יוצר מוזיקה מאז גיל שמונה. בגיל 13 כבר היתה לו להקת פרוג בשם בוטניק, בגיל 16 אובחנה אצלו הפרעה דו קוטבית ומאז הוא מבקר בבתי חולים ומקבל טיפול תרופתי, אבל לא תמיד מקפיד עליו. "בהרבה תקופות לא לקחתי את הכדורים, כי הצלחתי להיות יציב גם בלי".

למה לא לקחת?"גרתי בתל אביב והייתי צריך לעבוד. במקום הכדורים השתמשתי בסמים והייתי יחסית סבבה".

אתה עדיין משתמש בסמים?"כן. עכשיו רק במריחואנה, אבל לפני זה הכל - מאסיד ועד קטמין".

איך זה משפיע עליך?"זה עשה אותי משוגע לכל החיים. אני הרבה יותר רגיש, ואני לוקח דברים ללב לעתים תכופות מדי. אני מתקשה להתמודד עם זה כמו שצריך".

הסמים והתרופות משפיעים על איך שאתה עושה מוזיקה?"בשבילי מוזיקה זו הפינה הבטוחה. אני טוב בזה ואוהב את זה, וזה גם משתלם לי לפעמים".

היציבות הזו אומרת שאתה לא מתאשפז?"לפני שנתיים היו שנתיים שבהן זה לא קרה. לאחרונה אני נכנס כל פעם לכמה ימים".

למה?"כי אני מפסיק לעשן ומשתגע. כל כך כיף להיות מסטול, שכשאני מפסיק אני נכנס למאניה ואז לדפרסיה. אני לא ישן, לחוץ, חרדות, היפר, מחשבות לא טובות".

באיזה מצבים אתה מרגיש הכי פרודוקטיבי?"אין למצב שלי קשר לפרודוקטיביות. אני חייב לעשות מוזיקה אחרת אני לא אוכל לחיות. אני לא יכול לעכל את הכלום שקורה בלי לעשות מוזיקה. אני חייב הסחת דעת מהחיים. אני יושב בכל פינה שבה תשים אותי ועושה מוזיקה".

לקראת אלבום שלישי. אינגה דינגו (צילום: עדי שנקר, עריכה: עמוס צימרמן)

לא ברור לגמרי אם זה הקוקטייל של הסמים והכדורים שמתעתע בזיכרון שלו, או שהוא באמת לא מייחס לזמן שום חשיבות, אבל את דברי הימים של הלהקה הוא לא מסוגל למקם בדיוק על ציר הזמן. הנה הסיפור בקצרה, כמעט בלי נקודות אחיזה קלנדריות – לפני כחמש שנים ("או אולי ארבע") זה התחיל רק איתו ועם מתופף (עידו אשד), אחר כך הצטרף אליהם אורן בן דוד על גיטרה והם התחילו להופיע יחד.

היה סביבכם אחלה דיבור, למה התפרקתם?"היה סיבוב הופעות בתחילת החורף, לפני שנתיים בערך. זה היה סיבוב של שלושה מקומות בשלושה ימים, והתפרקנו במועדון הקצה בירושלים בסוף הסיבוב, כי היה לי התקף מאניה והחבר'ה לא ידעו איך לאכול את זה. זה היה מאוד קשה ואינטנסיבי. היה בעיקר לא כיף".

הסיבוב השני של הלהקה מתחיל בבית ברחוב מאפו. "היתה שם מין קומונה והייתי שם עם ליאור רודן. שנינו היינו אורחים וישנו על הספה במרפסת. היו שם נמרוד גורביץ', עמוס צימרמן ויאיר יבין. אחרי אינדינגב, במקום לחזור הביתה חזרתי למאפו ונשארתי שם עשרה חודשים. שם נולד הסיבוב השני".ומתי עליתם יחד על במה?"ביערות מנשה בשנה שעברה או לפני שנתיים. לקראת הפסטיבל התכוננו, היינו רק אני ונמרוד גורביץ', ואז עמוס צימרמן הצטרף. בהתחלה עשינו משהו ניסיוני, רעיון שהיה לי למוזיקה משוגעת ומשגעת שבה הכל חוזר על עצמו והשירים לא נגמרים. אלה היו שירים שקל ללמוד אותם". הרכב חדש, למה לא מצאתם גם שם חדש?"כי זו אותה שפה מוזיקלית. אין לה שם או הגדרה אבל היא שילוב של פופ ואוונגרד. אחרי שצירפנו את עמוס היה ברור שהולכים לכיוון אלבום ושההרכב עובד. הבאתי חמישה שירים והתחלנו לעבוד עליהם".כל השירים באלבום החדש שלך?"זה אלבום שהוקלט עם עידו ואורן. הקלטנו אותו עוד לפני הפירוק, ושמרתי אותו, חיכיתי לרגע הנכון להוציא אותו".כמה אלבומים יש לאינגה דינגו?"כמה שאתה רוצה. הפסקתי כבר להקליט את הסקיצות של אינגה דינגו כי אני בחיים לא אגיע אליהן".אז איך אתה עושה לעצמך סדר בראש?"אני יודע מה קורה. זו להקה שפשוט מוציאה אלבומים טובים. כל המוזיקה נשמעת בערך אותו הדבר, זה הכל אחד. מבחינתי הדיסקוגרפיה וההיסטוריה לא משנות. אם זו להקה טובה אז כל מה שהם עושים טוב".

מה השיר רוצה? הוא כמעט אובססיבי בקצב שבו הוא מייצר מוזיקה. כל כמה שבועות הוא מעלה לרשת אלבום נוסף שרקח - אלבומי סולו, הרכבים לא מוכרים, שיתופי פעולה חד פעמיים, שטף אינסופי של בוטניק מיוזיק. את כל האלבומים הוא מציע להאזנה ולהורדה בחינם, לא נצמד אליהם, ממהר לפרויקט הבא.כמה אלבומים הקלטת השנה?"לא יודע".ובכלל?"אני חושב שבערך 17".ומה הדיסק הכי טוב שלך עד היום?"'Hate and Blood'. זה היי פיי אינגה דינגו. סאונד טוב, חד, מעניין".אתה מעדיף ליצור לבד או בלהקה?"לבד. אני אוהב לעבוד עם אנשים, זה תמיד מוסיף וכיף, אבל אף פעם לא תיפקדתי בתור חבר רגיל בלהקה. אני יודע הכי טוב מכולם איך זה יישמע הכי טוב, אבל כדי להסתדר עם אנשים צריך לבוא בגובה העיניים. באינגה דינגו הרבה פעמים אני צריך להיות נאצי - להוציא מהם את מה שהשיר רוצה. השיר רוצה שתנגן אותו חזק או חלש, וזה בתוך השיר, אז אתה צריך להבין את השיר. אני מרגיש שרק כשכולם בפנים עד הסוף, אז זה עובד".אתה טוטאלי גם לבד?"לא, אני עושה לעצמי הנחות".לא צועק על עצמך?"לא צועק בכלל. אני מנסה להעביר את המסר בצורה רגישה, אולי אפילו רגישה מדי, כדי להסביר לחברים למה אני מתכוון ומה אני רוצה שהם יעשו".

החשיבות שהוא נותן למוזיקה עצומה, כמעט סיבה בלעדית לחיות. בוטניק לא רוצה להפוך לכוכב ולעשות מיליונים, ואולי הוא בכלל לא מחפש את אהבת הקהל. כשאני שואל אותו מה מצפה לאלו שיגיעו להשקה הוא עונה: "זה יוצא אחרי פורים וביקשתי מאנשים לבוא מחופשים. אנחנו עובדים קשה על זה שיבואו הרבה אנשים ושיהיה שמח. תביא לי לבונטין מלא אני מבסוט, לא צריך יותר מזה. אני לא רוצה למלא את הארנק מאינגה דינגו, אני רוצה שיהיה כיף. זה לא שמישהו מחכה לאלבום הזה, לסתם אנשים לא מגיע בכלל לשמוע את המוזיקה שלי. זה הדבר הכי טוב שעשיתי".ומה תעשה בעתיד?"אני רוצה לעשות אינסוף מוזיקה. יש לי עכשיו חמישה אלבומים מוכנים שאפשר לבחור איזה מתוכם להוציא. לא אכפת לי שלאנשים כבר קשה לעקוב ואין להם סבלנות, עבורי זה מפעל חיים".

אינגה דינגו. ג' 26.2, 22:30. לבונטין 7. 20 שקל.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"