יום הולדת שמח מאסטרו: אמנים בוחרים את שיריו האהובים של היוצר ברט ברכך

אריאל זילבר, אליוט, עדנה גורן ומיה יוהנה מנחם בוחרים את השיר האהוב עליהם של היוצר והמלחין ברט ברכך המציין את יום הולדתו ה-85, ועל הדרך מוסרים מזל טוב

הדר זילברשטיין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר זילברשטיין, עכבר העיר

כחודש וחצי לפני הגעתו לארץ, חוגג היום (א', 12.5) היוצר והמלחין המוערך ברט ברכך את יום הולדתו ה-85. בכרך הוא אחד ממעצביה המשמעותיים של התרבות הפופולרית והמוזיקה המודרנית כפי שאנו מכירים אותה היום. הקריירה האמנותית שלו החלה בגיל צעיר מאוד, כשהחל ללמוד פסנתר בבית ספר יסודי. בתום לימודי מוזיקה והלחנה בתיכון ובאוניברסיטה הוא החל את דרכו המקצועית כמנצח ומעבד. החל משנות החמישים שיריו כבר החלו מככבים במצעדים עם שורה של מבצעים מהשורה הראשונה ובהם: פרנק סינטרה, החיפושיות, ברברה סטרייסנד, ארית'ה פרנקלין, דיון וורוויק, אלביס פרסלי ועוד. אריאל זילבר, אליוט, עדנה גורן ומיה יוהנה מנחם(The Voice) בוחרים את היצירותיו של ברכך האהובות עליהם.

» ברט ברכך בישראל - כל הפרטים

אריאל זילבר - "Raindrops Keep Falling On My Head" בכרך הוא חלק חשוב מהתרבות האמריקאית שלמדתי לאהוב בימי לימודי המוזיקה שלי, שעה שניתחתי ולמדתי את מבנה שיריו מבחינת אקורדים וקצב. יצירותיו הן שהיוו השראה מבורכת עבורי עד היום.השירים "Don't Make Me Over" ו-"Walk On By" הן דוגמאות קצרות מאד לשיריו האהובים והבלתי נשכחים, אבל בראש הרשימה, עבורי לפחות, נמצא "טיפות גשם נופלות על ראשי".

אליוט - "Close To You" ברט בכרך עובד במכרה מוזיקלי. במשך עשרות שנים הוא כורה את השירים המושלמים שלו, מלטש ומעצב מנגינות גאוניות, ומשחרר לעולם קלאסיקות שמשנות חיים. חתונות ולוויות, פרידות ולידות, בכרך היה הפסקול של כולן. מכל השירים שלו, ששינו גם את התפיסה שלי למה זה אומר ''לכתוב מנגינה'', בחרתי בקושי רב אחד: את "Close To You". זוהי יצירה בה המתיקות הקיטשית נעלמת נוכח השלמות שבהרמוניה והופכת לקלאסיקה, שם יושב השיר הזה, ועוד בביצועם של הקרפנטרז. לקרן קרפנטר יש את הקול המושלם, כולל צל של צרידות, והיא הופכת את פנינת בכרך הזאת לאחד משירי האהבה הכי יפים שנכתבו. רק על זה מגיעה לו תהילת עולם. יומולדת שמח, מאסטרו.

מיה יוהנה מנחם - "Close To You" לבחור את השיר האהוב עלי של בכרךה יא משימה לא קלה מכמה בחינות. כנערה רקדתי ושרתי בשבת בבוקר לצלילי הרדיו בביתי בקיבוץ עם "I Say a Little Prayer" ועוד שלל יצירותיו הקלאסיקות והמתוקות. יצירותיו הפכו לקלאסיקות ולסטנדרטים של ממש בתרבות האמריקאית בפרט ובעולם כולו, אך המתוק והאהוב עלי מכל, ותסלחו לי על הבנאליות, הוא "Close To You" שתמיד מעלה את דמותה של סבתא שלי, פלורנס, שרה לי בקול לא ממש רך ומלטף אך באהבה גדולה מאוד "Just like me they long to be close to you", כי זו השורה היחידה שהיא זכרה.

עדנה גורן - "Walk on by" ברט ברכך הוירטואוז המופלא הקסים אותי בלחניו ובשירתו הנעימה עוד לפני שזכיתי להקליט משיריו אשר נבחרו בקפידה לתכנית הרדיו "פגישה מחודשת" בשנת 1974 בהפקתה ועריכתה של עפרה סמואל. השירים הושמעו בביצועים המקורים לעומת הנוסח העברי אשר נכתב על ידי טובי המתרגמים. לאחר התלבטות, החלטתי שהשיר "Walk on by" נוגע בי במיוחד. מאחלת לברכך בהגיעו לגיל 85 מזל טוב, אריכות ימים והמשך יצירה פורה כמוש ל אף אחד אחר.