מתגלית בפריים טיים ליוצר מקורי: שי גבסו חוגג עשור

"הסיפור שאינו נגמר", לנה דל ריי, מוזיקת דאנס פופ והרב קוק. ארבע תחנות תרבות של שי גבסו, שחוגג עשור של יצירה בדרך אלבום רביעי

הדר זילברשטיין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר זילברשטיין, עכבר העיר

הרבה שנים, מילים ושירים עברו על שי גבסו מאז גמר "כוכב נולד 1" בו סיים במקום השלישי אחרי שירי מימון ונינט. מאז ועד היום, שיחרר גבסו שלושה אלבומים, "ארים ראשי" (2003), "במקומי" (2006) ו"קראוון" (2009), שהולידו לא מעט להיטים והפכו אותו לאחד היוצרים הצעירים והמוערכים בתעשייה. השנה יציין גבסו עשור לפעילותו המוזיקלית, עם סיבוב הופעות חדש ואלבום רביעי שבדרך, ממנו שיחרר עד כה את הסינגל "אין לי מילים". לכבוד העשור החגיגי בדקנו איך הפך גבסו מתגלית בפריים טיים ליוצר מקורי ופורה עם ארבע תחנות התרבות האחרונות שלו.

» שי גבסו בהופעה - כל הפרטים

"בעבודה על האלבום החדש אני מוצא את עצמי בפעם הראשונה יוצר ללא שום רפרנס. כלומר ללא יצירה שאני מקשיב או מביט עליה ואומר 'כזו אני רוצה', וללא סאונד ספציפי שאני רוצה להגיע אליו. בפעם הראשונה אני מבין שאני צריך פשוט לעשות ולבנות צעד צעד את הדבר הזה שהוא כל כולי אני העכשווי. אני חייב להגיד שזה מפחיד מאד, יש בזה הרבה חופש יצירה כמובן, אבל גם הליכה אל עבר הלא נודע. יצירה בתנאים כאלה חיזקה אצלי לא מעט דברים כאמן. 'האמנות מחזקת את הרצון', כך שמעתי את דונאטלה וורסצ'ה מתבטאת בראיון במונית צהובה, ואני חשוב שהרצון הוא באמת הדבר הכי חשוב עבור כל אמן, וזה מה שליווה אותי בעבודה על האלבום החדש. אלו הן ארבע תחנות תרבות, שליוו אותי בתקופה האחרונה".

יוצר בתנאים חדשים, "אין לי מילים" של שי גבסו:

"הסיפור שאינו נגמר", ספרו של מיכאל אנדה

"כשאתה קורא את הספר, בשונה מהסרט בו מתקיימים על המסך שינויי צבעים על מנת להפריד בין המציאות לפנטזיה, אתה לעיתים מסתכל לצדדים ותוהה האם אתה הוא הגיבור בספר. זה אתה ובת ירח, ואטריו והביצה, והעצב, וההתגברות. באסטיאן, הגיבור האמיתי של הספר, אומר בתחילת הסיפור כי הוא לא אוהב ספרים על דמויות אמיתיות, כי מהם יש לו מספיק במציאות, וגם שהוא תמיד הוא מרגיש שמי שכותב את הדמויות האלה דוחף לו בכוח איזו דעה עליהם שהוא מתעקש עליה. באסטיאן אוהב דמויות שאפשר רק לדמיין אותןף ואני לקחתי את זה אלי - אין לי טעם בליצור עולם שכבר קיים, יש לי את העולם שלי ואני מרכיב לו צלילים וצבעים וחלונות ובניינים".

הרוקנ'רול החדש

"יורשה לי לומר שהרוקנרול מת? תנו לי להגיד את זה, זה נשמע בומבסטי וצורם כמו לצאת נגד כל מי שלא קפיטליסטי. טוב אז זה נכון שהוא לא ממש מת, אבל לי נראה שהוא גמור. רוקנ'רול מצריך המון סבלנות מהמאזין, הוא כמו איש מבוגר שמביא עימו חוכמת החיים שצריך לשבת להקשיב לה ולהסיק ממנה מסקנות הלאה. ולי אין כרגע לי כח להקשיב לאף אחד. הדאנס-פופ הוא הרוקנרול החדש, הוא בעל הקצב המהיר, המחדש, מושא האהבה האמיתי קורה שם על ריצפת רחבת הריקודים. יש שיגידו שזה נמוך או זול, אבל יש שיבינו שמדובר בבריחה הכי חשובה אי פעם, בריחה אל עבר הצוק בו יש רק נעורים והרבה עוז. בעיניי רק ככה נלחמים בעצבות".

לנה דל ריי

"ללנה דל ריי אני מקדיש פסקה נפרדת מזו על אמני הדאנס פופ, וזה כי היא משוררת. לפני כמה זמן הייתי בחזרות, שם מתקיימות רוב השיחות של מוזיקאים על מוזיקה. לא מעט פעמים זה מגיע לביטלס, ול'איך הם עשו כבר הכל ולנו לא נשאר הרבה', כמו שחשבתי פעם, אבל בהמשך הבנתי שעוד תגיח מנגינה חדשה, כזו שלא נוגנה, כזו שלא מתחרה בסרגל של הביטלס או לאונרד כהן (הענקים), ואז היא הגיעה. לנה דל ריי שמנסחת את עצמה ועוזרת לי, דרך היצירה המקורית שלה להבין את עצמי, את הקול שלי, עוזרת לי לראות ים ואופק, גם כשאני בחדר סגור".

הרב קוק

"מי שזה לא מתיישב לו עם שאר 'תרבות הזבל' שהבאתי פה בתחנות הקודמות, כנראה צריך לעשות בדק בית. הרב קוק, הוא אושר שקשה לתארו במילים, מילים שהיה כל כך טוב בהן. הוא ידע לזקק מילה ולצרף אליה עוד אחת, ובכך להראות לאדם את עצמו הכמוס ביותר. היו ימים שבהם הוא היה הענף היחיד שהחזיק את משקל גופי. ציטוט ממנו יגיד בעיני יותר מכל מהש אוכל להסביר: 'שטה היא נשמתי ברחבי שמיים/ לא יכילוה קירות לב/ ולא קירות מעשה, מוסר, הגיון ונימוס'".

ביום שני ה-20.5.13 יקיים גבסו הופעה חגיגית בה יחל את חגיגות העשור לקריירה עד כה, עם שירים מכל התקופות לצד וסנוניות מתוך האלבום שבדרך. על הבמה יארח את נינט, מיכה שטרית וגורי אלפי, לצד ההרכב שמלווה אותו כל השנים. זאפה תל אביב, 22:00, 90/100 שקלים.