עונת התרבות הירושלמית: חיבור 
בין קטבים, אבל בלי להגזים

מתופף “גרייטפול דד”, הזמרת אסתר ראדה ומלחינה אתיופית בת 90 - אלו ועוד ירכיבו השנה את “עונת התרבות בירושלים”

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

מיקי הארט, המתופף של להקת הרוק המיתולוגית "גרייטפול דד" בהופעה עם להקתו “מיקי הארט בנד”; קונצרט שבו ישתפו פעולה זמרת הג'אז אסתר ראדה, מאיה דוניץ ונזירה אתיופית מבוגרת; הופעות של נגני מוסיקת עולם ופסטיבל פרפורמנס בדירות מגורים - אלו חלק מהאירועים המסקרנים שייערכו השנה במסגרת "עונת התרבות בירושלים".

עונת התרבות, בניהולם של המנכ”לית נעמי בלוך פורטיס והמנהל האמנותי איתי מאוטנר, התקצרה השנה לעומת שתי קודמותיה, והיא תימשך פחות מחודשיים: מיולי עד ה-23 באוגוסט. עם זאת נראה כי נעשה בה ניסיון מעניין לגבש תוכנית אמנותית שתשקף ולו במעט את המורכבות הייחודית של העיר.

תחת הכותרת "שאלה של השקפה", מנסה התוכנית של עונת התרבות 2013, לפחות ברמת ההצהרה, לגעת בגיוון הדתי, החברתי והפוליטי של ירושלים ובחלק מהקונפליקטים שלה. לדברי מנהליה, "התפישה האוצרותית מבקשת לתהות, לבחון ולהטיל ספק בקיומה של 'ירושלים אחת'”. עם זאת הכוונה הזו אינה מעזה ללכת רחוק מדי ולשתף את מזרח העיר או את החרדים, אלא משתקפת בעיקר בשילוב בין ז'אנרים שונים: למשל קודש - בפסטיבל המוסיקה המקודשת במוזיאון מגדל דוד, וחול - "לייב אין ג'רוזלם", מחווה לסצינת האינדי הירושלמית; ובין תרבות גבוהה – כדוגמת אירועי "נקודת מגע" במוזיאון ישראל, ותרבות רחוב - למשל פרויקט אוטואוכל.

מיקי הארט, מתופף “גרייטפול דד”. יגיע עם להקתו צילום: מייקל וינטרוב

אחד המופעים המסקרנים ביותר צפוי להיות הקונצרט מיצירותיה של אמהוי צגה, נזירה אתיופית בת 90, שהקיסר הילה סילסי מימן את הפקת אלבומה הראשון באתיופיה ועורכי סדרת “אתיופיקס” הקדישו ליצירותיה דיסק שלם. חברת הד ארצי הוציאה בשנות ה-80 אלבום עם המוסיקה שלה, אבל מאז ועד היום היא לא שיתפה פעולה עם מוסיקאים. לפני כשמונה שנים נוצר קשר בינה לבין המוסיקאית מאיה דוניץ, ובפרויקט מתמשך הן עמלו להעלות את יצירותיה על הכתב. בקונצרט, שבו תהיה נוכחת אמהוי עצמה, יופיעו מלבד ראדה, דוניץ והאנסמבל של סולני תל אביב, גם המוסיקאי Dejen שינגן בכלים מסורתיים, ומקהלת כמרים אתיופית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ