המסמר האחרון בארון של ארץ ישראל הישנה והטובה

ההופעה הראשונה של אייל גולן אחרי הפרשה הייתה לא פחות ממושלמת: הנגנים, התפאורה, השירה הדרמטית ואפילו כבוד אחרון לאריק איינשטיין. סער גמזו במחשבות על לאום שמשתנה ומתעצב בהתאם לזמן ולמקום, ועל מקומם של כוכבי התרבות

סער גמזו, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סער גמזו, עכבר העיר

לפני כשלושה שבועות ניבאתי (שהרי אני שוטה ידוע) כאן כי פרשת אייל גולן לא תהיה יותר ממכה קטנה בכנף עבורו. אמש, בהופעה שלו בהיכל התרבות, הנבואה נראתה נכונה ואפילו מדויקת להחריד. אז כתבתי "כשאנחנו קוראים לו 'מלך', כשרני רהב מפמפם לנו את הטייטל 'הזמר הלאומי', כשהוא מוזמן לשיר בחגיגת שועי העולם לכבוד הנשיא פרס, אנחנו בעצם מקבלים עלינו את עול מלכותו. אנחנו מציבים אותו בעצמנו על כס המלוכה ומעניקים לו זכויות יתר". אתמול, הקריאות "מלך" מהקהל היו במקהלה ובקול גדול, ובצדק לא מבוטל. אייל גולן אמנם התחיל מעט מהוסס עם "לבדי", וזכה למחיאות כפיים בכל המקומות הנכונים, אבל ההמשך כבר היה ללא שום צל של היסוס או חשש. "ידעתי שאתרגש הערב", אמר גולן, "אבל לא ידעתי עד כמה. זה לא סוד שאני עובר ימים קשים ואני מרגיש צורך להודות לאמא שלי ולמשפחתי. אני רוצה כמובן להודות לכם, הקהל היקר שלי, ומקווה להחזיר לכם הערב על כל האהבה שאתם נותנים לי". הוא החזיר.

אייל גולן בהופעה - לכל הפרטים ורכישת כרטיסיםיחי המלך, בוז לציבור: למה בסוף נסלח לאייל גולן?שלום אחרון: שלל הפנים של אריק איינשטיין

מיותר כמעט לכתוב דברי ביקורת על ההופעה הזו, בעיקר כי ביקורת מקצועית כמעט ולא קיימת. צי הנגנים העצום מתפקד נפלא, התפאורה והתאורה דרמטיות ומרשימות, השירה של גולן עוצמתית, מדויקת ומצמררת, והסאונד של היכל התרבות משרת נהדר את כל ההפקה הזו. גולן, וכל המערכת שעובדת מאחוריו, מספקים את אחד ממופעי הבידור הטובים והמושקעים שהיו כאן. גם בחירת השירים, ששוזרת יחד את להיטי האלבומים האחרונים ושירים מתקופת השת"פ עם אתניקס, מצליחה לספק את הקהל כולו. רק כמה מילים מהתקופה האחרונה מהדהדות בראש תוך כדי ההופעה, ומעלות שאלות גדולות יותר מההופעה הסינגולרית הזו, או מהפרשה שקדמה לה. המילים האלו הן (הזמר ה)"לאומי" ו-(היכל) ה"תרבות".

מופע הבידור הטוב של השנה, אייל גולן - הופעה מלאה:

ישראל האחרת אייל גולן הוא הזמר הלאומי. לפני פחות משבועיים קברנו זמר לאומי אחר (שזכה למחווה במהלך ההופעה, כשגולן שר עם הקהל את הפזמון של "עוף גוזל"), ואיתו קברנו גם את ארץ ישראל הישנה והטובה. ישנה זה די בטוח, אבל בנוגע לטובה אפשר בהחלט להתווכח. שהרי ישראל היום אינה בהכרח טובה פחות או גרועה יותר – היא פשוט אחרת. הלאום הזה, שגולן הוא הזמר הלאומי שלו, הוא לאום שונה. יחד עם השינוי הדמוגרפי וההיטמעות הבלתי נמנעת בסביבה הגיאוגרפית שלו, הפך הלאום הזה למזרחי יותר. לא רק בכמות המזרחים בתוך האוכלוסייה, אלא באופי שלו. אנחנו, באופן הגיוני ומתבקש מאד, נעשים דומים יותר לעמים שיושבים בחלק הזה של העולם, ומתרחקים מהעמים שיושבים למערבנו. ישראל היום, וזה לא עניין מזרחי בלבד, היא דתית יותר, שמרנית יותר, עצבנית יותר וימנית יותר. בתוך הבלאגן הזה, הזמר הלאומי הוא שסתום לחץ הכרחי. הלאום שמתואר דרך השירים שלו הוא חולה אהבה וגעגועים, מתאהב סדרתי, ילד של אמא, מאמין ולא מפחד, לא מאמין בשיטה ולא מטריד את עצמו באקטואליה. די רחוק מהלאום שמתואר בשירים של אריק איינשטיין, לא?והתרבות? הרי היא עברה שינוי מהותי פי כמה מהלאום. היא נעשתה צינית יותר, שטוחה וקוסמופוליטית יותר. הקבוצה השלטת בה התחלפה ונכנסו אליה רעיונות חדשים. השחקנים בשדה התקשורת הם כבר לא הרדיו והערוץ הראשון, אלא האינטרנט והטלוויזיה הרב ערוצית. את התרבות הזו אייל גולן הבין ויישם נפלא – החלפת לבוש, קירות וידאו ענקיים, תכשיטים יקרים ובמה אקסטרווגנטית. כל זה מזכיר מופעים גדולים מחו"ל, ולא משהו מקומי. היכל התרבות, ואולם הקונצרטים שבו התקיימה ההופעה, מאכלסים היום תרבות שונה מהתרבות שהתארחה בו בעבר. אם פעם הזדעקו השמיים כששרית חדד הופיעה בהיכל התרבות, היום נראה שהבנים החורגים הם דווקא אירועי המוזיקה הקלאסית שמתקיימים בהיכל. הם אמנם רבים יותר, אך הם אינם מייצגים בשום דרך את התרבות הישראלית הפופולארית. אייל גולן דווקא כן. נכון, יש בה עדיין זרמים קטנים ואקלקטיים יותר, אבל בצנטרום של המיינסטרים יושב גולן. הוא צעד לשם במשך קרוב ל-20 שנה, עבר שינויים והתעצב יחד עם התרבות החדשה, וכיום כבר משמש כמוביל השינויים שבה בחלק מהמקרים. הוא לא קונצנזוס, אבל תרבות מעולם לא הייתה קונצנזוס.

בחודשים הקרובים גולן יעלה עוד כמה פעמים על בימת היכל התרבות, ובקיץ שוב יכבוש את נוקיה וקיסריה. התרבות הישראלית, שלא שופעת כוכבים עם יכולות דומות לשל גולן, תמשיך לכנות אותו הזמר הלאומי. לרבבות האנשים שיראו אותו בהופעה הוא יהיה מלך. מלך אנושי כזה, שמועד פה ושם, שגדל בשכונה ונהיה כוכב, שלא מדבר גבוה מדי ולא משחק אותה מתוחכם, מלך שמעלה את הילדים שלו לבמה לשיר איתו בהופעה, מלך שעושה לנו שמח. פלא שאף אחד לא מחפש מלך אחר?