הארץ כבר לא יתומה: אורפנד לנד חוגגים 20 שנה ל"סהרה"

הם התחילו כשני ילדים מבת ים עם חלום גדול וכבשו את העולם. 23 שנים לקח לאורפנד לנד להגיע לגלגל"צ, אבל הם לא מתלוננים. איך אפשר כשמופיעים על אותה במה עם מטאליקה?

מור קומפני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור קומפני, עכבר העיר

אני זוכרת במדויק את היום הזה לפרטי פרטים. שנת 1999. החצר האחורית של בית הספר, קיץ רותח בעיר הרפאים שמעולם לא ידעה להכיל אותי. הייתי ילדה בת 14 שבדיוק סיימה לגלות את נפלאות הגראנג' מסיאטל. חבר מטאליסט, שהיה מבוגר ממני בכמה שנים טובות, הושיט לי את האלבום "סהרה" של אורפנד לנד, להקה שמעולם לא שמעתי עליה. "את חייבת לשמוע אותם", הוא הפציר וברק ניצת בעיניים שלו. הוא הבטיח שאין עוד דבר כזה. לקחתי הביתה את האלבום שעמד לחרוך במשך שנים את הדיסקמן שלי, לחצתי על פליי וקיויתי לא להתאכזב. שמעתי אותו מההתחלה ועד הסוף. גמעתי בשקיקה את כל מה שהיה לו להגיד, בבת אחת. אמא שלי צעקה אליי מהחדר הסמוך שאני עוד אתחרש, ולי לא היה אכפת. הרגשתי ששמעתי את קולו של אלוהים, גם אם מעולם לא האמנתי בו. » אורפנד לנד- לכל הכתבות

14 שנים חלפו מאז, 23 שנים מאז הוקמה הלהקה. היא מכרה עד כה מאות אלפי עותקים מאלבומיה, הופיעה ביותר מ-40 מדינות ברחבי העולם. היא המציאה סגנון משלה, היא חצתה גבולות, היא קירבה מזרח ומערב יותר מכל פוליטיקאי אחר על פני היבשת. אורפנד לנד הפכה לתופעה, שגם המעריצים השרופים שלה לא יודעים להסביר. בקיץ האחרון הוציאה הלהקה, שהספיקה לצבור לעצמה קהל מעריצים ענק ברחבי הגלובוס, את אלבום האולפן החמישי שלה. לראשונה בתולדותיה, הלהקה הצליחה לחדור גם לפלייליסט של גלגל"צ. פתאום שומעים את אורפנד בכל מקום. הם כבר מזמן לא רק שלי או של הילדים האבודים של עולם המטאל- הם של כולם. כעת, חוגגת הלהקה 20 שנים לאלבום המופתי ההוא, ששינה לעד את עולם המטאל הישראלי. בהופעה מיוחדת, שתתקיים ברידינג 3 ב- 17 באפריל, תנגן הלהקה את כל האלבום ברצף, לצד שירים מכל אלבומיה. רגע לפני שהוא ממריא עם הלהקה לאוסטרליה, קובי פרחי, הסולן ואחד ממייסדיה של אורפנד לנד, מנסה להסביר את ההכרה הפתאומית בלהקה, ואת ההצלחה הגדולה. אחרי 20 שנה- אורפנד לנד בטיזר להופעה המיוחדת:

מבת ים ועד אוסטרליה: כולם אוהבים את אורפנד לנד

"אני אדם ממש פשוט, אין מה להתרגש ממני", אומר בצניעות פרחי, כשאני מבקשת לפגוש אותם. לא עניין מובן מאליו כשמדובר באדם שהספיק להופיע מול מיליוני אנשים בכל העולם. פרחי הקים את הלהקה יחד עם נגן הבס אורי זילכה, בהיותם בני 16. בימיה הראשונים היא נקראה "Resurrection", תחת השם הזה פעלה קרוב לשמונה שנים. חברו אליהם הגיטריסטים יוסי סאסי ומתי סוטיצקי, וכן המתופף סמי בכר. הלהקה הספיקה להתפרק, ולהתאחד מחדש, בעקבות מייל של מעריץ מירדן, שחשף קעקוע של הלהקה והפציר בה לבוא להופיע במדינתו. כל החברים נענו לבקשת האיחוד. עד שנת 2012, הלהקה כללה את כל חבריה המקוריים, פרט לבכר. בשנה זו פרש סוטיצקי מהלהקה, שבינתיים הספיקה לצבור חברים נוספים, שעזבו בהמשך. בשנת בינואר האחרון הודיע סאסי על פרישתו מהלהקה. כיום היא מונה את פרחי, זילכה, חן בלבוס ומתן שמואלי. איך התמודדתם עם העזיבה של יוסי סאסי את הלהקה, אחרי 22 שנים?"ברור שזה מצער כשחבר עוזב, אבל חייבים לכבד את בחירתו. אין צלע חשובה יותר או פחות באורפנד לנד, זו להקה שאף פעם לא היה לה מאסטר מיינד אחד. בטוח שנשתף פעולה בעתיד והכל ברוח טובה, ברוך השם. בכל פעם אני מרגיש שאנחנו מתקדמים יותר, שאני שר טוב יותר, אנחנו זוכרים כל אחד מהברגים החשובים שלנו, וממשיכים להתקיים, בכל הכח". אתם חוגגים 20 שנה לסהרה, האלבום הראשון שלכם. מה אתה יכול לספר על התקופה בה הקלטתם אותו?"זה היה חלום שמתגשם ובא מאהבה טהורה למוזיקה, לז'אנר, מחברות. זו פשוט הייתה תקופה אחרת, לא היה פייסבוק וטוויטר וכל זה. עברנו מפה לאוזן. מפלאיירים שחילקנו. לפרוץ בצורה הזו זה הישג ענק. ב-2001 אחרי הפסקה ארוכה, הוצאנו את האלבום מחדש, הרגשנו שאפשר לשפר לו את הסאונד. עם כל החיבור והאהבה לסהרה, שהיה האלבום הראשון, דווקא המבול הוא האלבום בגינו פרצנו כאן, אבל כבר לפניו היו לנו הופעות בחו"ל. זו הייתה תקופה מדהימה שאני אסיר תודה עליה. זמנים יפים". מה האלבום הכי טוב שלכם לדעתך?"זו שאלה קשה כי כל אלבום מזכיר לי תקופה אחרת בחיי. אני חושב שמבחינת הקול שלי, ואיך שאני שר, ההפקה והסאונד, האלבום האחרון שלנו הוא הטוב ביותר". רק אחרי 23 שנות פעילות וחמישה אלבומים, משמיעים אתכם בגלגל"צ בלופים. איך ההרגשה?"כמובן שזה כיף, והכניס אותנו למודעות רחבה יותר ממה שהיה בעבר. אחרי הכל, אין סיבה שלא יכירו את אורפנד לנד. גם אני מכיר שמות של יוצרים שאני לא בהכרח אוהב או מחובר לסגנון שלהם, אבל מודע למה שהם עושים. זה בערך מה שקרה. בעקבות השיר "Brother" היינו מקום ראשון בחיפושי האפליקציה של גלגל"צ, זה היה מגניב לאללה, הביא לנו הרבה קהל חדש ששמע את השיר, אהב ורצה לשמוע עוד. כל עוד לא התפשרנו על האמנות שלנו, זה אחלה דבר".

ובכל זאת, הביקורת של הקהל שאוהב מטאל הייתה נוקבת- טענו שהתמסחרתם, שאתם כבר לא עושים מטאל. זה פגע בכם?"אני לא יכול לומר שזה פגע בנו, בעיקר הרגיז. אנחנו שלמים עם היצירה שלנו. אנשים אוהבים לדבר, ואת הטענה שזה לא מטאל אני גם מכיר, וזה לא נתפס בעיניי. חברי להקות מצמרת עולם המטאל, Blind Guardian, אמורפיז, אנשים שהם באמת בטופ של הז'אנר משתגעים על האלבום, ממליצים עליו, אנשים שמטאל זה החיים שלהם, מוזיקאים, אז להגיד שזה לא מטאל? זה קשקוש. אנחנו להקה אקלקטית, גם אם חומרים התעדנו, זה לא אומר כלום".

מה אתה אומר על הטענה שהמבול היה עבורכם מה ש "The Black album" היה למטאליקה?"מכיר את התיאוריה הזו אבל דווקא לא בהכרח על המבול, אלא על "All is one" , האלבום האחרון שלנו. אין לנו סגנון אחד, כל שיר, מבחינתנו הוא עולם ומלואו, זה מה שיפה כאן, אני גם בעד לפנות לקהל החדש".

מרגישים בהופעות שהקהל השתנה?"מה שהכי כיף בהופעות זה לראות דורות מתחלפים. מצד אחד ילדים, בני נוער, אבל גם הורים לילדים. באופן מדהים אנחנו גם רואים חובשי כיפות וברור שזה מרגש אותנו, שאנחנו מדברים לאנשים שונים". איך אפשר להגיד שזה לא מטאל? אורפנד לנד (צילום: עמי בורנשטיין)"גם אדם שמופיע בכל העולם לא יכול לקנות כאן דירה"

פרחי גדל ביפו עד גיל 8, ואז עבר עם משפחתו לבת ים. כבר שנים שהוא והלהקה בדרכים, מנסים לעשות את השילוב הבלתי אפשרי של קריירה מטורפת בחו"ל לבין המשפחה שבארץ. הוא אוהד שרוף של מכבי יפו, ונמצא בקשר מתמיד עם אוהדי הקבוצה. מופיע בפסטיבלים הנחשבים ביותר של הז'אנר, אבל חולם על משפחה וילד. מעביר את חייו בנופים היפים ביותר שיש לעולם להציע, אבל הכי מעדיף את הבית של סבתא. בחודש וחצי בהם הגעת לכאן כדי לנוח הספקת להופיע עם דניאלה לוגסי, בית הבובות, לאחרונה גם תרמת את הקול שלך לפסקול "בשר תותחים", הופעת בערב מחווה לU2, והרשימה עוד ארוכה. אתה מצליח בכלל לנשום?"אני אוהב לעבוד ולעשות מוזיקה, אז גם כשהגענו לכאן להפסקה קצרה, עבדנו על מופע ה-20 שנה לסהרה, ובדרך עשיתי גם את כל הדברים האלה. אני אוהב לגעת בסגנונות שונים, כל הזמן לחדש, בעיקר כדי לא לשעמם את עצמי. זה כיף גדול".

מי שעוקב אחריך ברשתות החברתיות יכול לראות שאתה אדם מאוד משפחתי, איך זה מסתדר עם לחיות בדרכים כמעט כל הזמן?"יש לי זמן להכל. למרות איך שזה נראה אני לא וורקוהוליק. יוצא לי גם לבלות הרבה. יש לי שתי סבתות שאני קשור אליהם מאוד, הן הכל בשבילי. אני רואה אותן כשאני בארץ מתי שאני רק יכול. אני קרוב מאוד לאחים שלי וחשוב לי להקדיש גם להם זמן, כמעט כל דקה פנויה היא למשפחה". מה עם זוגיות ומשפחה משלך?"אני מאוד רוצה להתמסד, אבל עם סגנון החיים הזה זוגיות תמיד הייתה קטסטרופה. אני ממש רוצה להיות אבא, מרגיש מוכן לזה. יכול להיות שזה יקרה בלי מערכת יחסים- יצא לי לדבר עם ידידה קרובה על אופציה כזו, אבל אני לא סגור על עצמי. אני לא מוכן לוותר על זוגיות עדיין. אני צריך להחליט איך אני עושה את זה, הלוואי שזה יקרה מתוך מערכת יחסים אוהבת". האח הגדול עושה לו לסבול. קובי פרחי (צילום: צילום מסך)אתה מצליח להתפרנס מהמוזיקה? אמן בכלל יכול להתפרנס רק ממוזיקה בארץ?"אני מצליח להתקיים אבל אני מעמד הביניים קלאסי. עוד לא התעשרתי, מן הסתם. זה מקצוע כפוי טובה כלכלית, מבחינת השעות וכל מה שהוא מצריך. אף איש עסקים לא היה אומר שזה עסק משתלם. גם למי שמצליח בארץ קשה. אני גר היום בבת ים כי אין לי אופציה אחרת, מקווה לעבור ליפו. לפעמים אנחנו בסיבוב הופעות ואז אני סוגר את הדלת בדירה לחודשיים. הכל כאן יקר בצורה חסרת פרופורציות, זה מטורף. כולם נשענים על עזרה מההורים. חבל לי שלא קרה כלום עם המחאה. גם אדם כמוני, שמופיע בכל העולם לא יכול להרשות לעצמו לקנות כאן דירה". איך אתה שומר על הקול שלך בסגנון שירה כמו גראולינג?"זה קשה. לפעמים אין לי קול. אני נהיה ממש צרוד ועולה להופיע ככה. בסיבוב האחרון יצא שהייתי חולה משהו כמו עשר הופעות, אבל עליתי, כשאני עולה לבמה עם כל האדרנלין- זה משכיח ממני את הכאב והכל. אני עולה להופיע, יורד מהבמה, ומת במיטה אחר כך. דיברתי עם רופא והוא אמר שהכי טוב זה לשתוק ולא להשתמש בקול יותר מידי. אני משתדל לסתום את הפה". "לפעמים אני צריך לצבוט את עצמי כדי לדעת שזה אמיתי"

תופעת אורפנד לנד רק הולכת וגוברת. אחרי סיבוב הופעות מוצלח בקרוז של המטאל ובאירופה, הלהקה מגיעה לאוסטרליה שם תיתן ארבע הופעות, משם תמריא לרוסיה, תחזור להופיע בארץ ומשם תמריא שוב. הלו"ז שלהם עמוס לגמרי עד לסוף השנה. כמעט בלתי נתפס ששני ישראלים בני 16 הצליחו לעורר סערה שכזו בעולם המוזיקה, ויחד עם זאת להשאר מחוברים אל הבית והערכים עליהם גדלו. אורפנד לנד מקיימת קשר רציף, חם ואוהב עם המעריצים שלה. גם את הראיון הזה חותם פרחי ב"את תמיד יכולה להתקשר אם את צריכה משהו", כאילו הוא לא מודע בכלל להילה סביבו, למידת האהבה שיש כלפיו.

כשהתחלתם את אורפנד לנד הייתם ילדים. האמנתם שהפריצה תגיע למימדים האלה?"ידענו שאנחנו עושים משהו ייחודי ומקורי, פשוט מרגישים את זה. היה לנו דרייב מטורף. כמובן שקנה המידה מפתיע אותנו כל פעם מחדש".

איך אתה מסביר את ההצלחה הענקית שלכם בחו"ל ובפרט במדינות ערב, לעומת ישראל?"אין לי הסבר. המטאל נמצא בשוליים, זה אף פעם לא ז'אנר שהיה במיינסטרים. מובן שלא ידענו שנפרוץ כך בחו"ל וזה ממלא אותנו אושר. לפעמים אני צריך לצבוט את עצמי. אני עומד בהופעות בחו"ל מול אלפי אנשים ומבין שעשינו משהו אחר. גם בארץ, כל ההופעות שלנו הם תמיד סולד אאוט. אני מוכרח להודות שהרבה פעמים ניגשים אליי אנשים, ואומרים לי שאמנם הם לא שומעים מטאל, אבל הם גאים באיך שאנחנו מייצגים את המדינה". למה הקלטתם את האלבום האחרון בשלוש ארצות שונות?"עשינו המון שילובים באלבום האחרון, שהצריכו הקלטות בחו"ל. בטורקיה יש את הכנרים הכי טובים, והמחיר והאיכות הם ברמה מצוינת. בשבדיה יש את האולפנים הכי מדהימים שיש, שלהקות מצמרת עולם הרוק מקליטות בהם, מDream theater- ועד מלא הרכבים אחרים. היה גם קטע שהקלטנו בליווי 25 זמרים באולפן, משהו שבישראל לא כל כך מתאפשר לעשות. כמובן שכיף לנו נורא להקליט בבית ועשינו את זה גם כאן, אבל היה משהו כיף בלהתרחק מהציוויליזציה. זה הזניק אותנו לתוך היצירה". מבצעים את "Jeremy" מתוך הקמפיין להבאת פרל ג'אם לישראל:

השירים של אורפנד לנד מלווים בהתייחסות רבה לדת ואמונה. מה היחסים שלכם עם אלוהים היום?"תמיד הייתה לנו זיקה לדת, זה בא מהבית. אבל אנחנו לא מטיפים לדת. חשוב להדגיש שאורפנד לנד היא לא להקה דתית, יש לנו המון ביקורת על הדת, לי בעיקר מפריע מה שעשו ממנה. אי הקבלה שבה. אם כבר, אנחנו להקה שמאחדת דתות ומתייחסת להמון היבטים בדתות שונות, לא בהכרח הדת היהודית. אנחנו רוצים להעביר מסר של קבלה. הדוגמה הכי טובה שאני יכול לתת היא של הרב שלי, שהלך לעולמו השבוע. הייתי יושב בחדר שלו עם גופיה וכל הקעקועים שלי, והוא קיבל אותי כמו שאני, הוא היה אדם גדול מהחיים והייתי שמח אם רבנים אחרים היו לומדים ממנו".

שיתוף הפעולה באלבום האחרון עם יהודה פוליקר הוא טבעי כי ציינתם לא אחת שאתם מאוד מושפעים ממנו, אבל יש גם שיתוף פעולה עם קובי אפללו, שהסגנון שלו מאוד רחוק משלכם. איך הגעתם לעבוד יחד?"אני אספר משהו מפתיע- קובי הוא מטאליסט בנשמתו. הוא מאוד אוהב מטאל. הגענו לעבוד איתו בפסטיבל הפיוט. קראנו ראיון איתו, בו הוא ציין שהוא ממש אוהב את מה שאנחנו עושים. אני חשבתי שזה מגניב, כי אני מאוד אוהב לצאת מאיזור הנוחות שלנו כלהקה ולעשות דברים חדשים".

אתה חושב ששיניתם את עולם המוזיקה הישראלי?"לא יודע אם שינינו אבל הבאנו בשורה. אנחנו האבטיפוס של האוריינטל מטאל, סגנון שאנחנו יסדנו ועם הזמן הפך לרחב ועשיר יותר".

מכל הרגעים שיצא לכם לחוות בארץ ובחו"ל, מה היה רגע השיא מבחינתך?"חיממנו את מטאליקה. מבחינתי זה משהו לספר לנכדים. זו להקה שאני שומע מהילדות, שבגיל 17 הלכתי להופעה שלהם בפארק הירקון, ואז אני מגיע למצב שאני יושב איתם מאחורי הקלעים, שותה איתם בירות. גם העובדה שהגענו למצב שמראיינים את קירק האמט ממטאליקה, למגזין הנחשב "Metal hammer" והוא ממליץ על אלבום שלנו. אני עדיין לא מעכל את זה. אני באמת יכול רק להגיד תודה".