הרכב ההיפ־הופ הירדני ביקש צו מניעה נגד סרטון הליכוד

באמצעות עורך דין מעכו מבקש ההרכב "תוראבייה" לאסור את המשך ההפצה של סרטון דאעש של הליכוד, המשתמש בשירם כמוזיקת רקע. טוענים: אנחנו מתנגדים לארגון הרצחני

דפנה ארד
דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד
דפנה ארד

פיראס שחאדה, חבר הרכב ההיפ הופ "תוראבייה" (ترابية) מירדן, הגיש היום בקשה לצו מניעה זמני האוסר על המשך הפצת סרטון הליכוד "אנחנו או הם — גרסת דאעש" שמוזיקת הרקע שלו היא שירם "גורבה" ("זרות"). הוא דורש להסירו מיידית ולאסור על שילובו בסרטוני תעמולת בחירות.

שחאדה פנה לעו"ד איאד ג'ובראן ממשרד "ג'ובראן וחזאן" מעכו, שעוסק בקניין רוחני, על מנת שייצג אותו בהליכים כנגד מפלגת הליכוד וראש הממשלה נתניהו, ששיתף את השיר בעמוד הפייסבוק שלו. עד כה נצפה הסרטון ביוטיוב יותר מ–145 אלף פעמים.

הרכב "תוראבייה". סיכוי לזכות גם בפיצוייםצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

בסרטון נראים לוחמי דאע"ש מניפים את דגלי המדינה האיסלאמית מעל לטנדר לבן שעליו סטיקר "רק לא ביבי". הטרוריסטים, רעולי פנים ולבושי מדים, צופרים לנהג ישראלי ושואלים אותו בעברית במבטא ערבי: "איך מגיעים לירושלים אח שלי?" והוא עונה "קחו שמאלה". לאחר מכן, באותיות אדומות על רקע שחור, נורות המלים "השמאל ייכנע לטרור" והטנדר משתלב בכביש הראשי תוך קריאות צהלה, נפנוף בדגלי דאע"ש ויריות לאוויר. בסוף הסרטון עולה הכתובית: "רק הליכוד, רק נתניהו". נתניהו הוסיף: "אנחנו או הם, גרסת דאעש. הפעם בוחרים: הליכוד בראשות נתניהו או ממשלת שמאל חלשה וכנועה עם ציפי ובוז'י".

מתוך סרטון דאעש של הליכוד. "זה כתם על הלהקה"צילום: מתוך ערוץ היוטיוב

לדברי עו"ד ג'ובראן, "חברי הלהקה הופתעו מעזות המצח שבה נהגו המשיבים, מהשימוש הפיראטי שהם עשו בשיר שלהם ומהאופן השקרי בו נעשה הקישור בינם לבין דאעש".

השיר יצא במסגרת האלבום "פאוק אלחיסאר" בשנת 2011 בהפקת שחאדה, הוא עוסק בתחושת הניכור והזרות של הפליטים הפלסטינים שמתגוררים בירדן, מותח ביקורת על הפלגים הפלסטינים, על הממסד הדתי בארצות ערב, על מדינת ישראל וצה"ל וקורא למהפכת חופש ושיוויון מעמדות. הלהקה לא חברה בארגון זכויות יוצרים ולכן יש לפנות אליה ישירות בבקשה לקבלת רשיון שימוש במוזיקה שלה.

על פי ראיון שהתפרסם אתמול ב"אל-אחבר", העיתון הלבנוני, חברי הלהקה שנוסדה ב–2009 בעמאן הם צאצאי פליטים פלסטינים שמזוהים עם הצד השמאלי של הפוליטיקה הירדנית, יוצאים נגד הקצנה דתית ואימפריאליזם, וקוראים לסוציאליזם. הם מתנגדים לישראל, לציונות, ולקולוניאליזם ורואים בדאעש כוח ראקציונרי שנתמך על ידי מעצמות בעלי אינטרסים. את הזיהוי עם דאעש ההרכב רואה ככתם שישחית את מוניטין הלהקה ויזהה אותה עם הארגון המושמץ בירדן.

עו"ד ג'ובראן מוסיף: "הם פחדו שיחשבו שהם תומכים בדאעש בצורה כלשהי. למילות השיר אין להם שום קשר לדאעש. אני מקווה שבעזרת צו המניעה יפסיקו להפיץ את הסרטון או שיערכו אותו בלי השיר".

עו"ד יהונתן קלינגר, המתמחה בזכויות קניין רוחני, העריך כי סיכויי הלהקה בהליך, גבוהים במיוחד. "לליכוד היתה יכולה לקום הגנה רק אם המילים של השיר היו חריפות יותר נגד ישראל והוא היה משתמש בו כדי להראות איך התרבות הירדנית\זרה באה לפגוע בנו. במקרה הזה, כשמדובר בשיר מחאה שאינו קיצוני (לא קורא לרצח או להשמדה של חיילים), אני מעריך שהבקשה לצו תתקבל. חבל לי שכבר הנזק נגרם: הציבור נחשף לתעמולה הלא חוקית, הליכוד פגע ביוצר המקורי, ואין יותר מדי דרכים לפצות עכשיו מלבד כסף.

"על פי החוק", הוסיף עו"ד קלינגר, "הפיצוי המרבי בלי הוכחת נזק הוא 100,000 ש"ח. אלא, שבמקרים שבהם ניתן להוכיח נזק אפשר לפסוק יותר מזה. יכול להיות שבמקרה המדובר יוכלו להוכיח נזק רב בהתחשב בפגיעה המוסרית, אבל בכל מקרה, התובע שלא גר בישראל יצטרך להגיע לכאן."

במקרה אחר, התברר כי בסרטון שבו תועד מושיק גלאמין מבקר במעון ראש הממשלה נעשה שימוש בנעימת הסדרה "בית הבובות". מלחין הנעימה, ג'ף ביל, טען בטוויטר שלא התבקש על ידי גלאמין או מפיקי הסרטון שלו להשתמש במוזיקה שיצר. " זה שימוש מעניין!" הוא הודה בפני המפיק ירין לידור, שהציג בפניו את סרטון "מעון ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ