חתכו אותם: צינזורים והחרמות בלתי נשכחים

ממדונה וקוסטלו ועד טנגו וסי היימן: לפעמים צינזור הוא זה שהופך שיר לענק. בעקבות אווירת הצנזורה הנוכחית ששוטפת את עולם התרבות, הנה כמה מקרים זכורים במיוחד מעולם המוזיקה

רותם רוזנטל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם רוזנטל, עכבר העיר

הדיון שעוסק בתנועות מחוץ ומבית שמאלצות מוזיקאים בינלאומיים להחרים את ישראל, הפך משני, כשלאחרונה גם כאן מתעורר מדי כמה שבועות ויכוח פומבי סוער - הנוגע לצנזורה וחופש הביטוי דווקא של התרבות המקומית. כתגובת נגד לביקורת, נדמה שהעם היושב בציון עומד להחזיר בחרם לכל מה ומי שלא תומכים בנו במאת האחוזים, גם אם הוא משלנו, וגם אם הביקורת היא חלק משמעותי מהיצירה שלו. רצינו רק להזכיר שבמבט לאחור, לא מעט צנזורות והחרמות נראות, איך לומר, קצת מיותרות. או טיפשיות. הנה טעימה ממה שנראה פעם למישהו כאקט הכרחי כנגד מוזיקה וכיום נראה בעיקר לא ברור ופוגעני.» יש מוזיקה טובה ברדיו: הקצה סוגר שנה» כל ההופעות ששווה לתפוס בסילבסטר» למה אנחנו צורכים מוזיקה כמו פורנו?» "לא זמרת דכאון": אהובה עוזרי בראיון מרגשאל תגידו כושי, אמרו אושי עוד הרבה לפני שראשי מדינת ישראל החליטו ש"חיפושיות הקצב" ישחיתו את ערדליו של הדור הציוני הצעיר נרשמה צנזורה מעל גלי האתר. בשנות ה-50 של המאה הקודמת, הרדיו הישראלי היה בחיתוליו ו"קול ישראל" שלט ברייטינג. באותה עת, ניסתה ישראל לכונן יחסים דיפלומטיים הגונים ושוחרי ידידות עם מדינות אפריקה. גבינה ששמה "כושי" החליפה פנים והפכה ל"אושי", כמו גם סוג של קרמבו שנשא את אותו שם. המצונזר הבא היה לא אחר מאשר "כושי כלב קט", המנון הילדים חורך המצעדים מאת דליה פרידלנד. הרדיו הישראלי סרב להשמיעו מחשש לפגיעה ברגשות הציבור. שם, כך מתברר, לא רצו לקחת את הסיכון למקרה שבדיוק יאזינו לרדיו אפריקאים דוברי עברית או משהו כזה.דליה פרידלנד עם "כושי כלב קט":האופציה הירדנית עוד מאותו עשור: אריק לביא שר ב-1958 את "אל הסלע האדום", אותו כתבו חיים חפר ויוחנן זראי. הרדיו הישראלי סירב להשמיעו, מחשש שמילותיו המפרגנות לאזור יעודדו צעירים לנסות ולהגיע לפטרה. חבל שהם לא התרכזו במילות השיר, שדווקא עוסקות בשלושה אנשים שאכן יצאו למסע אך לא הצליחו לחזור. מותם היה אכזרי, שכן, "מעבר להרים ולמדבר, אומרות האגדות, ישנו מקום, שאיש ממנו חי עוד לא חזר, והוא נקרא הסלע האדום". חייבים להודות שאם כבר, השיר מרמז על כמה סיבות טובות שלא להתקרב למקום. הו.אריק לביא עם "הסלע האדום":אסור להגיד שלום. זו אמירה פוליטית בין המקרים היותר ידועים של צנזורה מוזיקלית באזורנו נרשם גם, כידוע, "שיר לשלום". יעקב רוטבליט ויאיר רוזנבלום כתבו את השיר ב-1969 ללהקת הנח"ל, מתוך ניסיון ליצור מעין וריאציה מקומית ל"שיער". לאחר צאתו, סירבו תחנות רדיו מקומיות להשמיעו מחשש שיפגע במורל הלאומי. ב-1970 צונזרה גם "מלכת אמבטיה" של חנוך לוין, אשר עוררה גל זועם של הפגנות ותגובות פוליטיקאים מתלהמים. הצנזורה העצמית של העם היושב בציון מנעה ממנו את האפשרות לשמוע שירים מצמררים וכואבים כמו "אבי היקר", בביצועו של ישראל גוריון. ישראל גוריון עם "אבי היקר", מתוך מלכת אמבטיה:הוידאו הראשון שצונזר יש המשייכים את התואר "הקליפ הראשון שצונזר אי פעם" דווקא ל"דוראן דוראן". ב-1981 יצא הקליפ ל-"Girls on film"', אשר צונזר על ידי MTV הצעירה ולאחר מכן גם על ידי ה-BBC. הסיבה? ראו בו יותר מדי בשר. וואו. מזל שאף אחד לא הראה למנהלי הערוצים קליפים של סנופ דוג.

Duran Duran עם "Girls On Film":לא שרים על חיילים באינתיפאדה ב-1988 יצא אלבומה השני של סי היימן עם להקה מקומית, אשר כונה בפשטות "התקליט השני". היימן נחשבה אז לתופעה מוזיקלית מרעננת וחרוכת קול, שלא היססה לקבוע עמדות לגבי חברה ופוליטיקה. באלבום הופיעו שירים דוגמת "כמו צמח בר" של רחל שפירא או "שחק אותה" של שלום חנוך. למרות המילים החותכות של שפירא, דווקא שיר אחר עורר מהומה תקשורתית. היה זה "יורים ובוכים", אשר נאסר להשמעה עם צאתו לרדיו. ככה זה. אינתיפאדה ראשונה ומילים כמו - "ילדים משחקים בעופרת, ילדות בבובות מפלדה. החיים נראים לי אחרת, בצל הזוהמה, וזה לא משנה לי בכלל מי ינצח עכשיו, העולם שהיה לי איננו, והאור הגדול נסגר" – לא ממש הולכים טוב ביחד עם הקיבה הישראלית.

סי היימן ולהקה מקומית עם "יורים ובוכים":מלחמה זה לא דבר שפוי ז'אן פול זימבריס ומיקי שביב יצרו מיתולוגיה מקומית יחד תחת שם הקוד "טנגו". ב-1986 הם שחררו את האלבום "אמונה שלמה", בו הופיע השיר "שפוי מלחמה". מכיוון שהחבר'ה לצים שילבו בשיר את המילה האסורה, זו שמתחילה בז', נאלצה חברת "הד ארצי" להוסיף צליל צורמני לכשזו הופיעה בתקליט." עד מתי?", שואל מיקי שביב, "אאחז בעור עיניים, אשפשף את ה#$%". מצחיק לחשוב שהשיר מדבר על הלם קרב בעקבות מלחמת לבנו,ן ודווקא איבר המין הוא זה שגרם להרמת גבות, בניגוד, למשל, לשליחת חיילים אלי קרב. ניחא. הנה גרסה פוסט צנזורה מהאולפן של "זהו זה". צפו לביפ.

טנגו עם "שפוי מלחמה":צנזרו אותי, זה עוזר למכירות

קשה לחשוב על צנזורה במוזיקה מבלי לחשוב על האישה שהפכה את העניין לסמל מסחרי. לפני שמדונה הפכה לאמא ששמה אסתר, היא הייתה האמא של כל התנוחות. מזו שעל הצלב ועד לזו שעל הבמה, מדונה לא פספסה אף תו אפשרי במהלך ניסיונה המתמשך להציג את יכולותיו של הגוף האנושי. בהתאמה, קליפים והופעות שלה צונזרו על ימין ועל שמאל. די אם נזכיר במילה את הקליפ ל-"Justify My Love", שצונזר טלוויזיונית עקב הפנייה לארוטיקה קבוצתית, סאדו-מאזוכיזם קבוצתי, סתם סקס קבוצתי ושאר מרעין ובישין. רשת NBC צינזרה קטע בשידור מהופעה בזמן הטור "Confessions" - רגע שבו נערכה על הבמה צליבה.בתקופות מאוחרות יותר מדונה המשיכה לעורר תרעומת, גם אם בעקבות פרובוקציות שונות. למשל, הקליפ של "What It Feels Like For a Girl" מ-2001, צונזר על ידי MTV בגלל השימוש שנעשה בו באלימות. אחרי שנתיים, צונזר הקליפ של "American Life", עקב חששם של פרנסי הטלוויזיה כי הוא מכיל מסרים אנטי-אמריקניים. קבוצות דתיות ניסו לעורר גם את ההמונים לכדי נקיטת חרם על מדונה, ב-1990 וב-2006 למשל, עת יצאה לכיוון רומא. באותה שנה, קבוצות דומות ניסו להחרימה גם ברוסיה. אחרי 3 שנים זה קרה לה גם בפולין (שם גם כינו אותה מפגינים בחיבה "זרע השטן") ובבולגריה ועוד היד נטויה, סביר להניח.עדיין פרובוקטיבי בטירוף, "במיטה עם מדונה":בוגד, גיס חמישי, סרטן בלב האומה מדונה היא רק אמנית אחת מיני רבים שהוחרמו עקב מישהו שחשד בהם שהם לא נאמנים מספיק לדתם, לארצם או לרחשי לב הציבור. ה-BBC סרבו לשדר את "God Save The Queen" של הסקס פיסטולס עקב המסר האנטי מלוכני שהופיע בו. באירלנד סרבו לשדר את "Losing My Religion" של REM בגלל שלדעתם החבר'ה ניסו לעשות צחוק מהדת. אגב, ב-1977, ארה"ב סירבה לתת אשרות עבודה לסקס פיסטולס ועל כן הם נאלצו להבריז ברגע האחרון מהופעה מתוכננת ב"סאטרדיי נייט לייב". אלביס קוסטלו (זוכרים אותו?) נקרא לדגל. אבל לורן מייקלס, יוצר התכנית, סירב לאפשר לו לשיר את הלהיט שלו באותה עת - "Radio Radio". הסיבה לכך היתה שהשיר מבקר את התקשורת. קוסטלו התרצה. בשידור חי, לעומת זאת, כ-8 שניות לאחר שהתחיל לנגן את "Less Than Zero", הוא עבר לשיר האסור. במשך 12 שנה לאחר מכן אסור היה לו לדרוך על הסט. ב-99 הוא ביים התפלחות לתוך חגיגות ה-25 של התכנית וביצע גרסה ל"Radio Radio" עם הביסטי בויז.שיאני המרד בממשל, רייג' אגיינסט דה מאשין, הוחרמו באופן די כוללני בארצות הברית ונכנסו לרשימות שחורות, מכיוון שלא היססו לשלוח לקהל שלהם מסרים בגנות בוש או להשמיע דעות פוליטיות רדיקליות שלא נעמו לממסד האמריקאי.

Rage Agianst The Machine עם "Killing In The Name Of":צריך לצנזר את עצם קיומו ב-2003 שחרר מרילין מנסון קליפ לשיר "s)AINT)", מתוך האלבום "The Golden Age of Grotesque". הקליפ צולם במשך יומיים בחדר מלון בלוס אנג'לס ובמהלכו ניכרים עקבות שימוש בסמים, עירום, BDSM והטלת מום עצמית. כל הנ"ל הספיקו לאמריקאים בכדי להחרים אותו משידורי הטלוויזיה. על כן, אנשיו של מנסון יצרו גרסה מתאימה יותר לשידור. את גרסת הקליפ המקורית הוא שחרר בדי-וי-די שיצא לאחר מכן.נסו אותו בגרסת המקור. מרלין מנסון עם "s)AINT)":הפיטמה שניצחה את הצינזור הנה ניסיון אחד לצנזורה שלא ממש צלח. ב-2004 ג'נט ג'קסון וג'סטין טימברלייק שיתפו פעולה במופע המחצית של הסופרבול ביוסטון. כזכור, לקראת סוף השיר "Rock Your Body" תלש טימברלייק לג'קסון את החלק העליון של המחוך שלה ובכך חשף את דדיה ל-9 חלקי 16 השנייה. ב-CBS ניסו לחתוך עם המצלמות לצילום מרחוק, אך לא עשו זאת מהר מספיק. על כן, תושבי ארה"ב חטפו את ג'קסון ממש, אבל ממש, אל תוך הפנים. האירוע גרר פניות זועמות לכל רשות אפשרית בארה"ב, כותרות בכל כלי התקשורת ודיון מתמשך בשאלה הבלתי פתורה – מכוון או לא מכוון? הנה, מצאנו תזכורת, כדי שתחליטו בעצמכם. אגב, מצחיק שהתקרית הזו השכיחה די מהר עוד רגעים שלא הספיקו לעבור טשטוש במהלך האירוע. הראפר נלי, למשל, תפס במפשעה שלו וקיד רוק הופיע עם פונצ'ו שעשוי מדגל ארה"ב. מדהים מה שפטמה אחת יכולה לעשות. מפוקסל אבל עדיין שם. ג'סטין, ג'נט והפיטמה:ולסיום: צנזורה אפילו על שם האלבום אה, והידעתם? לאלבום הראשון של מטאליקה קראו "Metal Up Your Ass" (מטאל בתחת שלכם, בתרגום חופשי) עד שחברת התקליטים אילצה אותם לשנות את השם ל-"Kill 'em All" החינוכי הרבה יותר.Metallica עם "Hit The Lights":

כתבות מומלצות

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'