הלהקה הישראלית מהנגב שפופולרית בעולם הערבי יותר מאשר בארץ

בישראל כמעט לא מכירים אותם, בטורקיה הם כבר בני בית. חברי להקת "ANNA RF", שבסיסה ביישוב שחרות בנגב, משיקים סינגל ראשון בעברית ומנסים להסביר את סוד ההצלחה שלהם בעולם הערבי

דפנה ארד
דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"ANNA RF"
להקת "ANNA RF"צילום: מוטי מילרוד
דפנה ארד
דפנה ארד

מה תעשה להקה שפועלת בז'אנר מוזיקת העולם בשעה שהעולם נהפך למסוכן יותר? אזהרות המסע הנחרצות וביטויי הדאגה שהביעו בני משפחתה, לא עצרו את להקת "ANNA RF" הישראלית מהופעות בסיני או מסיבוב ההופעות השישי שלה בטורקיה שממנו חזרה בשבוע שעבר.

שלישיית ההיפים העליזה עם השם המתעתע, הלבוש הבדואי, והקליפים עם הנופים המרהיבים, יצאה לדרכה בסוף 2012 ביישוב הקטן שחרות במעמקי הנגב. בתחילת דרכה הופיעה בפסטיבלים מקומיים ובעזרת האינטרנט הגיעה למחוזות רחוקים, וזכתה להצלחה דווקא בעולם הערבי. ביקורת שהתפרסמה בעיתון הטורקי

"Daily Sabah" תיארה אותה כ"להקה מרגשת של מוזיקאים שפועלים בז'אנר משל עצמם, ומפיקים מוזיקה מדבקת שמפיצה אושר ושלום ומטשטשת גבולות בעזרת מלודיות שמפגישות כלי נגינה מהמערב והמזרח". עד כה שיתפה פעולה עם נגן קרקבוט ממרוקו, ביטבוקסר מגואדלופ, זמרת אופרה מטורקיה, נגנית קאנון ונגן קמאנצ'ה מאוזבקיסטאן, נגן עוד מעיראק וראפר מאיראן.

מחר (רביעי), בהופעתה בבארבי תל אביב, תשיק את הסינגל הראשון שלה בעברית, "אזל המלאי", מתוך אלבומה השלישי "Hasan is Loco". מהאזנה לשיר בלופ מגלים שאם חוזרים על המלים "אזל המלאי" הן מאבדות את המצלול העברי ונהפכות לג'יבריש־ערבי־עברי־אמהרי־הודי — אזלהם לאי עזה להמלאי אז הלמלאי וכו'. לאחר מפגש עם חברי הלהקה התברר כי זו בדיוק האסטרטגיה שלהם. אור רווה, שמנגן על גיטרת בס ואלקטרוניקה, אומר: "בתהליך יצירת השיר אנחנו נעזרים באפקט של מגדל בבל שיוצר תחושה של בלבול, אפקט טוב מבחינתנו כי ככה המאזינים לא יודעים מי אלה, מה אלה, מאיפה הם באו ויכולים להזדהות עם המוזיקה. ערבוב השפות עם בחירת הלבוש, מודרני עם בדואי, ערבית ואנגלית, טורקית ועברית, שמרנות ופתיחות, מזרח מערב, מוזיקת עולם עם מסר קומי, כל אלה שילובים שלא הולכים יחד ומאפיינים אותנו".

רועי סמילה, שמנגן בלהקה על קמנצ'ה וסאז חשמלי, אומר: "מוזיקת עולם זה ז'אנר מאוד רחב. בסגנון שאני מגיע ממנו, מוזיקה מסורתית מהמזרח, יש מעין כבדות. גם אני הייתי כבד, למשך תקופה ארוכה שמעתי רק מוזיקה פרסית ולא הייתי מסוגל לשמוע משהו אחר. לאט לאט נפתחתי לסגנונות אחרים. עדיין יש בי את הצד הרציני, הכבד, שיושב במדיטציה שעות וצד שמח קופצני שרוצה לעשות כיף, ולרקוד עם הקמנצ'ה".

רווה: "זה האפקט שאנחנו מנסים ליצור, שהגדרות הן לא מה שחשבתם. מתוך זה עולות שאלות של זהות ופוליטיקה. אבל ההגדרות הן לא רציניות. שואלים אותנו מאיזה רקע אתם באים. השאלה הזאת יכולה להיענות באינספור דרכים; באנו מהמדבר, או מישראל או מהמזרח התיכון. לכל תשובה הקונוטציות שלה. כל התשובות נכונות".

מה אתם עונים?

רועי סמילה: "תלוי מי שואל".

אתם מייצגים את ישראל בחו"ל?

אופיר ג'יי רוק, הזמר והגיטריסט של הלהקה, עונה: "לפעמים, כי אנשים מתייחסים ככה אלינו. בסופו של דבר, אתה תגיע מאיפשהו ותמיד יהיה לאנשים מה להגיד על זה. המפגש אתנו שובר הרבה פעמים את הסטריאוטיפ שיש להם על ישראל. בסופו של דבר אנחנו מייצגים הרבה פתיחות וקרבה אנושית. אנחנו מאוד נהנים מהממד האנושי, מעבר לממד המדיני. יש את הזכות להגיע אליהם והתעוזה להגיע למקומות גם אם זה לא מומלץ ולא זמן טוב להגיע אליהם. בסופו של דבר, נחשפת בפניך שכבה שלמה של אנשים שאתה פתאום מגיע אליהם, מתאהב בהם, מתחתן אתם. אם אתה מצליח להתפשט מההגדרות היבשות, אתה מתחבר לאנושיות ולקרבה".

מהם העקרונות של הלהקה?

סמילה: "אני אוהב את ההגדרה שנובעת מהשם. אנא ערף? אני יודע ואני לא יודע. איזושהי רוח קלילה. אנחנו לא כבדים ולא מנסים לקדם שום אג'נדה פוליטית".

רוק: "בלא לדעת יש משהו שמשאיר אותך פתוח. כי הידיעה עצמה היא סוג של כלא שסוגר אותך. כשאתה יודע משהו אתה חושב דרכו וכשאתה לא יודע משהו אתה פתוח להרבה דעות. העקרונות שמובילים אותנו הם קודם כל קבלה, הכלה ואהבה, גם אם בן אדם מגיע מהעולם הכי שמרני ומנוגד לעולם שלך, כי אתה מבין שהכל לגיטימי והכל תלוי כברת דרך שאתה עברת. כברת הדרך שעברנו הובילה אותנו למשהו נעים כיפי וורדרד, ויש אנשים שהגיעו למקומות יותר קשוחים עם עצמם. גם אותם אנחנו מנסים להרקיד בהופעות ולשמח להם את הלב".

הקליפ ל"אזל המלאי" צולם בשוק בהודו, בבימוי טל אלקלעי, שמתלווה ללהקה בשנתיים האחרונות לטובת צילום סרט תיעודי. חברי הלהקה, שפעלו עד אותו רגע באופן עצמאי, חיפשו במאי עם רקע מוזיקלי שיביים לה קליפים, יתעד את תהליך יצירת השירים של הלהקה, שיתופי הפעולה חוצי הגבולות שלה ויספר את סיפורי האהבה והמוזיקה שלה על רקע המסעות שלה בין מרכזי הפעילות — טורקיה, ישראל והודו".

רוק: "הודו זה מקום טוב, הוא זול, ואנחנו יכולים להיות שם כולנו ביחד וליצור, ויש הרבה אמנים לשתף אתם פעולה ולהקליט והרבה מקומות להופיע בגואה. הסרט עוסק באפשרות לחיים אלטרנטיביים, להסתתובב בעולם ליצור ולהתפרנס בעזרת קהל דרך האינטרנט".

רווה מסביר: "זה לא שאי אפשר להצליח בארץ, אבל ישראל היא מדינה קטנה וצריך לחכות חודשיים בין סיבוב הופעות לסיבוב הופעות. האמנים הישראלים המצליחים באמת מצליחים בכל העולם וגם בישראל — לדוגמה, 'ימן בלוז', 'בלקן ביט בוקס', ריף כהן ועידן רייכל. הם לא מזלזלים בישראל ומקדישים לה את מרב תשומת הלב כמו גם למקומות אחרים בעולם".

קליפים קודמים של הלהקה, שפועלת בז'אנר האלקטרו־אתנו־רגאיי־המזרח תיכוני, צולמו על הרי ההימלאיה, במכתש רמון, על הכביש לשחרות, או למרגלות האלפים השווייציים, צברו יותר מ–25 מיליון צפיות.

סמילה: "אם אנחנו כבר במקום יפה, במסגרת סיבוב ההופעות שלנו, אנחנו ננצל את זה".

"ANNA RF"צילום: מוטי מילרוד

רוק: "יש קליפים מתוכננים שאנחנו חופרים עליהם ולא יוצא כלום, ויש ספונטניים שמצליחים".

סמילה: "את אחד הקליפים "Raining in the Desert" צילמנו בשחרות בסתיו. כל החבר'ה ביישוב צחקו עלינו, מה עכשיו ריינינג? השמים היו פתוחים עם שמש אופיר הגיע בלי חולצה. אמרנו נתחיל לצלם ומקסימום נביא צינור ונעשה אתו גשם. כל הקליפ צולם בשעתיים, במהלכן השמים התחילו להתקדר, ובסופם שבר ענן הגיע והוריד גשם, אירוע נדיר בשחרות, זה היה בחזקת נס".

מתסכל אתכם שרבים לא שמעו עליכם בארץ?

רווה: "יחסית לכמות הזמן שאנחנו מבלים פה אנחנו די מוכרים".

בסצינה שלכם?

רווה: "כן."

ובחוץ לארץ?

רוק: "במדינה כמו טורקיה אתה מרגיש את הפרסום, אחרי שהופענו בטלויזיה ישבנו במסעדה והבעל בית הזמין את כל השולחן, לנו במלון בוטיק יוקרתי, והבל בוי זיהה אותנו. אנחנו מקבלים כמעט 400 אלף צפיות בחודש רק מטורקיה. הופענו בטורקיה בקלאב פרטי של נרגילות וקפה. ביקשו שנעצור את הבלאנס בזמן קריאת המואזין בזמן הבלאנס. אחרי ההופעה העניקו לנו נרגילה מעוטרת אבני סברובסקי, עם השמות שלנו על הצינורות. שם אתה באמת מרגיש את הפרסום את ההערצה".

רווה: "יש לנו זוג מעריצים, היפים פנסיונרים מרוסיה, שמגיעים לכל ההופעות ומתייחסים אלינו כמו ל'גרייטפול דד'. לפעמים אין להם איפה לישון אז הם ישנים אתנו מסתובבים אתנו".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"