שירי מימון: "הוכחתי את עצמי ועדיין יש לי חוסר ביטחון"

הדרך המקצועית שעשתה עד שמיצבה עצמה בתעשיית המוזיקה, האימהות, ההריון המתוקשר, הכעס כלפי כמה מהרכילאים, החוויה המתקנת במחזמר "אוויטה" והתקרית המביכה על הבמה בצרפת: שירי מימון בראיון חשוף

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירי מימון במועדון הגריי
"הוכחתי את עצמי, אני מוזיקאית וזמרת". שירי מימון בהופעהצילום: דין אהרוני
טל לוין, עכבר העיר

כמה שבועות אחרי גמר "כוכב נולד" 1 מצאה את עצמה שירי מימון בגן ילדים. "היינו כמה חבר'ה מ'כוכב' וקנו הופעה שלנו לגן ילדים", היא נזכרת. "עמדתי על דרגש ומולי ישבו ילדים בני ארבע, עם הגננות שלהם – זאת היתה ההופעה!".

נהנית?

"ממש לא, זאת היתה חוויה לא חיובית".

» שירי מימון Unplugged - לוח הופעות
» בעיות שמיעה: לנה דל ריי שוברת שתיקה של שנה
» מדור מוזיקה עכבר העיר

טוב, לפחות אי אפשר לבוא אליך בטענות שלא התחלת מלמטה.

"כן (צוחקת), אפשר לומר שחרשתי את השטח. פעם, לפני שתוכניות המוזיקה היו פופולריות כמו היום, מאוד לא העריכו אותנו וחשבו שלא ייצא מאיתנו כלום. אמרו - 'הם צריכים לבוא מהשטח'. מה שלא הבינו הוא שלצאת לשטח, כשאתה מצד אחד מפורסם מאוד ומצד שני אין לך שירים, רפרטואר, הופעה, כלום – זה מאוד בעייתי. לי עוד היו שעות טיסה מטורפות, ידעתי מה זה להופיע על במה מגיל קטן, אבל מבחינת רפרטואר לא היה לי כלום ביד. אז כיתתי רגליי בעולם הפופ, במועדונים שבהם עולים להופיע בארבע בבוקר, בימים שבהם מופיעים חמש-שש פעמים, במקומות ענקיים מצד אחד ומקומות פיציים. הכל ראיתי, זה חישל אותי, וכל אחד ואחת מאיתנו עבר דרך ארוכה. מי ש'נפל' בדרך זה כי מדובר במקצוע מאוד קשה, ולא כולם יודעים להתמודד עם אכזבות – ויש כאלה בלי סוף. להגיע לנחלה נעימה – לי זה לקח שנים".

ביום שישי בערב במועדון הגריי ביהוד, הנחלה של שירי מימון נראית טוב מתמיד. למופע הראשון בסבב האנפלגד הנוכחי שלה נמכרו כל הכרטיסים, וחלק מהמעריצים מצאו את עצמם רבים בחוץ על מקומות פנויים. אבל גם נוכח הקהל הגדול שקנה כרטיסים בשבילה, אחרי שלושה אלבומים, שתי עונות של "X פקטור" ו"אוויטה" אחת, שירי מימון נראית מופתעת. "אני אישה מאוד חזקה והייתי גם ילדה מאוד חזקה", היא אומרת, "אבל היו לי המון רגעים קשים בתעשייה הזאת – בכיתי, נשברתי, התרסקתי, לא העריכו אותי, ועד היום יש לי מלא רגעי חוסר ביטחון. אפילו מול אנשים מסוימים שגדלתי עליהם ואני פתאום פוגשת אותם ומרגישה כמו 'נו באדי', למרות שהכי מגיעה לי טפיחה על השכם. הוכחתי את עצמי, אני מוזיקאית וזמרת, ועשיתי כל כך הרבה דברים שאני גאה בהם ועדיין יש לי חוסר ביטחון".

התיאטרון לא מסכים לשחרר. שירי מימון במחזמר "אוויטה" בהבימהצילום: דניאל קמינסקי

דווקא נדמה שאנחנו בתור הזהב של הפופ הנשי בארץ, בעיקר לאור צמיחת הילדות-זמרות. לו היית עכשיו בת 15, היית הולכת במסלול כזה?

"לגמרי, זאת הזדמנות נהדרת לצמוח מהרשת. היה לי חלום בגיל שלהן להיות זמרת פופ כזאת, עם רקדנים וכו'. עשיתי את זה יותר מאוחר, גם ב'כוכב נולד' קצת, אבל זה יכול לקרות וקורה בגדול".

הביקורת שמופנית כלפיהן קצת מזכירה את הביקורת שהיתה כלפייך בתחילת הדרך. בעיקר זה נראה כמו טרנד חולף.

"אני חושבת שאין מה להתעסק בזה. הרי תמיד יהיה מה להגיד, ובוודאי שתהיה שריטה כלשהי, אבל כך גם למי שיצא מ'כוכב נולד' והתרסק או הוציא שני אלבומים ונעלם או למי שהוציא שיר אחד וחזר אחרי עשר שנים. זה תחום פסיכי ומאוד לא יציב, ומאוד כפוי טובה. בוודאי שהן צעירות ואולי אפילו צעירות מדי, אבל זה לא אומר שזה לא יחזיק מעמד, ושהן לא יהיו בסדר. אי אפשר לשפוט אף אחד. אני בן אדם של חיה ותן לחיות. אני יכולה להעיר, להגיד, פה קצת הגזימו, אני פחות אוהבת, מעבר לזה, שיעשו מה שרוצים, ואם זה עובד, יש להן שירים מגניבים, כיפים כאלה לילדות, אז מה הבעיה?".

יש לך טיפ לתת להן?

"אין דרך להתכונן לתעשייה הזאת כמו שאין דרך להתכונן לאימהות. הכאפה שאני חטפתי באימהות היתה ענקית. כמה שלא תכננתי, ועשיתי את זה בגיל מושלם, עם בעל מושלם, כמו שרציתי, לא בגיל 20, אחרי קריירה שהרגשתי מסופקת, שום דבר לא עזר. אז אין לי טיפ לתת להן. אולי להורים – לתמוך, לשמור עליהן. זה בסדר גמור גם ללכת לפסיכולוג בגיל 15, אם צריך".

"זה הגיע ממש למטרד ואיומים"

מימון לא מזכירה את האימהות במקרה. ביום האחרון של 2016 פרסמה תמונה שלה ושל בנה הבכור איתי, כשהוא נוגע בבטנה, ומסמן את הבליטה הקטנה המבשרת את ההיריון השני. "מתנה נפלאה לשנה החדשה", כתבה מימון בחשבון האינסטגרם שלה. אלא שכעת מתברר שעבור הזמרת, הבשורה על הלידה המתוכננת ביולי הייתה יכולה להגיע הרבה יותר מאוחר. "הייתי מחכה עוד חודש, פשוט הטרידו אותי בצורה נוראית", היא מגלה. "יש משהו באובססיביות סביב אישה מפורסמת בהריון, שכל כתב רכילות רוצה להיות הראשון שמעלה את זה. אם יש משהו אישי, הכי אישי ואינטימי שאישה יכולה לעבור זה הריון וכל מה שכרוך בו. זה הגיע ממש למטרד ואיומים".

"אני אשכרה בהריון וצריכה להילחץ מאנשים". שירי מימון חושפת את ההיריון:

A post shared by Shiri Maimon (@shirimaimon1) on

מה זאת אומרת איומים?

"התקשרו ואמרו לי – 'אנחנו יודעים שאת בהריון, אנחנו עומדים לפרסם את זה!' למרות שאסור להם בלי אישור שלי. המצב היה שאני אשכרה בהריון וצריכה להילחץ מאנשים. הפעם לא היתה לי ברירה, מודה, והעדפתי לספר למשפחה ולמעריצים, במקום שזה יהיה כתוב באתר רכילות מעפן. זה הרגיז אותי מאוד. אפשר להסתכל מסביב על בנות מפורסמות שהכריזו שהן בהריון והיתה להן הפלה. הן הודיעו כי הלחיצו אותן, ואחר כך היו צריכות להתמודד עם עוד שאלות. נכנסים למקומות כל כך אישיים, זה פשוט מזעזע בעיני – תעזבו, תשחררו, זה לא עניינכם, מתי שהאישה הזאת רוצה לספר היא תספר. אין שום צורך בעולם שרכילאי, ובדרך כלל אלה גברים, יתקשרו לאיים".

מקרים כאלה הפכו אותך לקצת פרנואידית עם השנים?

"כן. אני לא משתפת כמעט אף אחד חוץ מהקרובים אלי ממש. היו מלא אכזבות, זה תמיד פוגע וצורב. יש משפחה ויש לי את בעלי, ויש לי שתי חברות מאוד מאוד טובות, קרובות, שאני יודעת שלא יגידו כלום. חוץ מזה, אני לא משתפת את כל מי שנכנס ויוצא מהחיים שלי".

אני גם בטוחה שלכל עם ישראל יש מה להגיד לך.

"כן. עכשיו למשל הגעתי ליום הולדת של ילדה מהגן של איתי (בנה הבכור; ט"ל), והיה מקסים. אני לא תמיד בטוחה שיהיה לי נוח במצבים כאלה. הכל היה בסדר עד שיצאתי החוצה, ואז מישהי אמרה לי 'אז זה ההריון המתוקשר?', לא הבנתי עד עכשיו איך אני אמורה לענות לה. מה את רוצה? האם זה מה שחשבת להגיד לי במשך שעתיים כשעמדת שם? לא יכולת לחשוב על משהו יותר נחמד?".

ואלה לא רק הערות. אסי עזר, החבר מימי "אקזיט", כתב בטוויטר שלו לא מזמן על כמות הבקשות שהוא מקבל מדי בוקר להקליט סרטונים ומסרי מזל טוב למגוון ילדים בישראל. "אני גם מוצפת", משתפת מימון, "אבל זה עניין של תקופות, ואני עושה את זה די הרבה. תראי, אני יכולה להבין את הרצון. כשהיתה לאחיינית שלי בת מצווה הבנתי שזה ישמח אותה ועשיתי לה סרטון מטורף. אבל זה לחנך ילד שיש מישהו שמאחל לו מזל טוב בלי שהוא בכלל יודע מיהו. לילד שלי לא אעשה כזה דבר, אלא אם הוא יכיר את אותם מפורסמים, למשל כמו שהוא מכיר את שמעון (בוסקילה; ט"ל). אבל יש בזה מסר כפול כזה – מצד אחד רוצים להרים לילד בר מצווה, ומצד שני זה כל כך שטחי וריק מתוכן".

"אין לי יומרות להיות סינגר-סונגרייטר". שירי מימון במועדון הגריי ביהודצילום: דין אהרוני

"אני אמא מאוד חרדתית"

ההודעה על ההריון הגיעה שנה בדיוק אחרי שהקולגה של מימון מ"X פקטור", בר רפאלי, בישרה גם היא על הריונה באינסטגרם. "היא מאוד שונה ממני", מצהירה מימון בחיוך, "הייתי אצלה ודיברנו על זה ויש בינינו 180 מעלות. אני אמא מאוד חרדתית ואצלה זה הרבה יותר משוחרר, וכיף לה, אלה חיים יותר קלים. זה אופי, ואני לא קולית בכלל בהקשר הזה. אמנם כלפי חוץ הכל נראה בסדר, אני לא אמא נודניקית, אבל בפנים יש המון חרדות. הבעיה שגם יוני (רג'ואן, בעלה; ט"ל) כזה, אז אין שום איזון בבית".

חשבתי שבילד השני זה נהיה יותר קל.

"לפחות עם ההריון השני זה לא יותר קל. אני בסוף אקח כדורים (צוחקת), אצטרך לקחת משהו לחרדות. אנחנו גם חיים במדינה לא פשוטה, עם חדשות לא פשוטות. יש כאלה שזה עובר לידם, אבל בי זה ממש נוגע".

בחזרה לגריי ביהוד. ההופעה הזאת פותחת סיבוב הופעות חורפי ואינטימי של מימון, שעובדת בימים אלה על אלבומה הרביעי. איתה על הבמה המפיק המוזיקלי יוסי מור, הגיטריסט הוותיק יונתן פריד, ושני זמרי ליווי – מומי לוי, שהפיק את האלבום השני שלה, וגם את השירה למופע הנוכחי, ובר קליין, שאותה פגשה מימון בקאסט של "אוויטה". כך, בין חברים ותיקים לחדשים, היא מחפשת פוזה נוחה לשבת, עם שמלה הדוקה, נעלי עקב גבוהות ובטן עגלגלה. להיות בהריון זה לא נוח, אבל כנראה שלהופיע בהריון זאת חוסר נוחות מסוג אחר: רגע לפני שהשיר האחרון מסתיים מזנקת מימון מהבמה במפתיע. הקהל, כך נדמה, נותר מעט נבוך. "סליחה, הייתי חייבת ללכת לשירותים", היא מתנצלת לאחר שהיא חוזרת לבמה.

זה כבר קרה לך בעבר העניין הזה?

"כבר הופעתי כשהייתי בהריון, פשוט אז היו אלה בעיקר הופעות עם שמעון וכמעט לא הופעתי לבד. היה קל יותר לסדר את הליין-אפ ככה שיהיו לי הפסקות לפיפי (צוחקת)".

אני מתארת לעצמי שהריון על במה יכול לזמן כל מיני מצבים מביכים.

"לא רק הריון. פעם הופעתי בצרפת, שרתי שיר חדש ולא זכרתי את המילים – היה לי ממש בלאק-אאוט. התחלתי להמהם, להמציא מילים ולעשות קולות מוזרים ולא ידעתי איך אצא מזה. בצעד נואש פניתי ליונתן, הגיטריסט, אולי הוא יושיע אותי. אבל הוא החזיר לי מבט שאמר, 'זה שיר חדש, גם אני לא מכיר את המילים'. הלכתי לכיוונו, וכשניסיתי לחזור העקב שלי נתקע בתוך הבמה. זה היה שיר פתיחה למופע שטסתי אליו במיוחד. לבשתי שמלת מיני קצרה, שאיתה היה לי מאוד קשה להתכופף כדי לנסות לסדר את הנעל. הסיטואציה הזאת הורידה לי שנה מהחיים".

איך את עדיין עושה "אוויטה" במצב כזה?

"נשארו לי עוד ארבע הצגות! התיאטרון לא מסכים לשחרר (צוחקת). אבל הודעתי להם שזהו, במרץ זה הסוף".

לא תוכל לשמוע את האלבום הבא. שירי מימון בהופעהצילום: דין אהרוני

"ידעתי שהתיאטרון מאמין בי"

המחזמר "אוויטה", כידוע, לא היה ההתנסות הראשונה של מימון בתיאטרון הלאומי. ב-2006 היא לוהקה לתפקיד יפצ'וק במחזמר "הלהקה", לצדם של קרן פלס, מוקי ואמיר פיי גוטמן. הביקורות אז היו פחות נדיבות, ומימון התמודדה עם מגוון שמועות וכתבות תחקיר שפרשו את יחסיה הרעועים עם הקאסט. המחזמר הנוכחי, היא מספרת, הוא במובן זה ממש חוויה מתקנת. "ב'הלהקה' הייתי מאוד עסוקה בלמצוא חן בעיני אחרים", היא מסבירה. "ולא רק שזה לא הצליח, זה יצר את האפקט ההפוך. ל'אוויטה' הגעתי מאוד מרוכזת בעבודה שלי. בהתחלה בכלל לא יכולתי לשיר, כי חודשיים לפני כן איבדתי את הקול, אז הייתי 'מסמנת' בחזרות. קלטתי שהיו מי שהסתכלו ואמרו לעצמם, 'היא לא מסוגלת לעשות את זה', אבל ידעתי שהתיאטרון מאמין בי ושאני יכולה. בסופו של דבר, זה גם עשה את האפקט הנכון עם הקאסט, וממש נוצרה שם משפחה".

בכל זאת, בחרת לקחת מהמשפחה הפסקה קטנה בקיץ.

"לפני אוויטה התחלתי לעבוד על אלבום חדש. הוצאתי את 'זכוכיות', 'מי שפוי מי משוגע' ואת 'אוויר', אבל העבודה על המחזמר גבתה מחיר. הייתי צריכה להפסיק את העבודה על האלבום, ובקיץ כבר ממש רציתי לחזור לזה. לא חששתי בכלל למקום שלי. בכלל, כשעושים משהו כל כך אינטנסיבי, זה גונב מההנאה, כי מתחילים להתעייף. וכשהתרווח לי טיפה 'אוויטה', פתאום זה נתן לי אוויר, לראות את הקהל שלי, לדאוג לאלבום".

האלבום הנוכחי יופק על ידי אורי אבני, ומימון, שמכריזה על 2016 כשנה קשה, לא תרמה לו הפעם טקסטים משלה. "זה תמיד כיף כשיש שירים שלי", היא אומרת, "אבל אני זמרת מבצעת ואין לי יומרות להיות סינגר-סונגרייטר. בסך הכל, אני גם אוהבת סיפורים אחרים".

אז של מי הסיפורים באלבום הנוכחי?

"כרגע הדבר היחיד שאני יודעת להגיד הוא שככל הנראה יהיה בו שיר שעברי לידר כתב לי. אני מתארחת אצלו לפעמים בהופעות, וזה שיר מהמם".

ברברה סטרייסנד אמרה פעם בראיון שאחרי שהאלבום שלה יוצא היא לא מסוגלת להקשיב לו, כי היא כבר שמעה כל כך הרבה טייקים, שנמאס לה.

"גם אני ככה! עכשיו אני מקשיבה להקלטות של האלבום, וביום שהוא יוצא אני לא אוכל לשמוע אותו או לראות את התמונות בתוכו. יחד עם זאת, כשעבדתי על המופע פתחתי את האלבומים והתעלפתי ברמות. נהניתי מאוד והייתי גאה בעצמי. אמרתי, איזה כיף, איזו עבודה מדהימה עשיתי, פה עם המפיק, פה השירה, הכל פרקפט, מושלם".

טוב, זה כיף להסתכל אחורה ולאהוב את מה שעשית.

"כן, רק שיש בתחום הזה קטע שלא נותנים כבוד למה שהיה. גם אם מישהו עשה קריירה מעולה במשך 20 שנה ועכשיו מוציא דברים פחות מוצלחים זה לא אומר שהוא מיד לא רלוונטי. מה זה קשור? יש מאחוריו קריירה ענפה שנמחקת לגמרי! בגלל זה אנשים מוצאים את עצמם בגיל מאוחר מרוששים, בדיכאונות, בודדים".

זה מפחיד אותך?

"אני עוד לא שם, אני מנסה לא לחשוב על זה. בינתיים אני מחכה ללידה, לאלבום, ל-'X פקטור' – הכל כנראה יקרה ביחד"

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?