יאיר בריל

החיים של מועדוני ההופעות בתל אביב אף פעם לא היו קלים, ועל אחת כמה וכמה של מועדוני ההופעות האלטרנטיביים. במובן הזה, מועדון הלבונטין 7 הוא כמעט בגדר נס או תופעת טבע. לפני שבועיים חגג המרתף עם העמוד המפורסם ביותר בעולם האינדי 11 שנות קיום - 11 שנים שבהן הוא מצליח לתחזק לו"ז צפוף ומגוון שכולל בדרך כלל שתי הופעות בערב. שרק ימשיך ככה, לטובתנו.

» לבונטין 7 - כל ההופעות
» דף צ'ונקי עולות על הגג
» תמר לינדר מוציאה אלבום ראשון
» רדיו חזק: המדריך למאזין הסקרן
» הראפר פיוצ'ר בדרך לישראל
» מדור מוזיקה עכבר העיר

כמה זמן אתם כבר קיימים?
"11 שנים וקצת, אבל מרגיש הרבה יותר או שכאילו נפתחנו רק אתמול".

למה החלטתם להקים את המקום? מה הייתה המטרה?
"המועדון אמנם קיים 11 שנים, אבל חלמנו עליו עוד הרבה לפני. זה היה חלום משותף של חברות ארוכת שנים שלבסוף התגשם וממשיך לשמח ולרגש אותנו כבר שנים אחרי שהגשמנו אותו".

מה הקשיים או היתרונות בלהקים מועדון בתל אביב?
"כמו בהרבה תחומים בעיר הזאת, החלק הקשה הוא המציאות הכלכלית בה אנו חיים ומתאמצים כדי לשרוד".

יש משהו מיוחד בקהל שלכם?
"לפני הכל הגיוון שלו, והעובדה שכל כך הרבה אנשים שונים בתכליתם עוברים פה מדי שבוע. בקרב אלה שפוקדים את המקום לעיתים יותר קרובות אפשר לזהות ראש פתוח ואוזניים חוקרות וסקרניות, אנשים שייזהו משהו טוב כשהם שומעים אותו ולא משנה מאיזה ז'אנר הוא מגיע".

מרגישים בבית. חדר האמנים של הלבונטין 7צילום: גאיה סעדון

ליינים קבועים?
"בימי שישי בחצות יש אצלנו מסיבות, חלקן חד פעמיות וחלקן מסיבות של שני ליינים קבועים אצלנו - Indie Disco, ליין מסיבות לחובבי המנוני רוק ואינדי איכותיים מכל התקופות, ו-Basscamp, ליין מסיבות דאבסטפ עם כמה מהדיג'ייז המובילים בתחום שמרימים למרתף את התקרה. מרגישים את הבאסים עד לאלנבי".

איזה להקות מגיעות אליכם? איזה סגנון מוזיקה מאפיין אתכם?
"אי אפשר להצביע על סגנון אחד, כי בשבוע ממוצע תמצאו פה הופעות אינדי, ג'אז, רוק על כל גווניו, מטאל, Pאנק, פולק, מוזיקת עולם, היפ הופ, ספוקן וורד, אוונגארד - כל מה שתוכלו לחשוב עליו. אפילו מזמורים תימניים".

מנת הבית ודרינק הבית?
"מבחינת דרינקים תמצאו כאן את כל המוכרים והאהובים - בירות, ג'ין אנד טוניק, וויסקי, טובי - כל אחד ואחת ומה שעושה להם את זה. מבחינת המנה זה ברור - הפיצה המעולה והטבעונית של השכנים בחתול הירוק".

הרימו את הופעת הפרידה במקום. קוסטה קפלן, הסולן של חיה מילרצילום: גאיה סעדון

מה משמיעים לפני ואחרי הופעות?
"לרוב אנשי הסאונד שלנו בוחרים את המוזיקה שתהיה ברקע לפני ואחרי ההופעות, כל אחד ואחת מביאים שם את עצמם. אפשר למצוא הרבה פנינים ברגעים האלה, פקחו אוזניים".

איזה קהל מגיע? יש קהל נוסף שהייתם רוצים שיגיע?
"ממש כפי שהלהקות שמגיעות אלינו הן מגוונות, כך גם הקהל. יש כאלה שמוצאים עצמם במועדון לפחות פעם בשבוע, וכאלה שמגיעים פעם בשבועיים-חודש כשיש הופעה בסצינה מסוימת. גם טווח הגילאים הוא רחב מאוד, בני 18 שרוקדים לצד בני 60 פלוס. די מדהים מה שקורה כאן - מאחלים לעצמנו רק שיגיעו עוד, לא משנה מי ומאיפה".

מה מאפיין/מייחד אתכם כמועדון?
"קשה לשים על זה את האצבע, אבל רבים יעידו שללבונטין 7 יש קסם משלו. אולי זה המגוון, אולי זה המרתף והאווירה המחתרתית שלו, אולי אלה האנשים שמאחורי הבר ועמדת הסאונד, או אלה שבאים לראות ולשמוע. אולי זאת בכלל התחושה בין הקירות (והעמודים) שראו כבר כל כך הרבה הופעות חד פעמיות, כאלה שהשאירו כאן חותם קטן לנצח. זה משהו באוויר".

ההיסטוריה של האינדי בסטיקרים. לבונטין 7צילום: גאיה סעדון

הופעה בלתי נשכחת שהייתה אצלכם?
"בלי להתרברב, ב-11 שנות הקיום של הלבונטין היו כבר לא מעט כאלה. רק בחודש שעבר הגיע לכאן ג'אזיסט העל קן ואנדרמארק להופעה ראשונה בארץ, ולחובבי הז'אנר זאת היתה הופעה שלא תישכח עוד הרבה זמן. ובכלל, בכל ז'אנר כמעט אפשר למצוא הופעה מכוננת כזאת של להקה שכבשה את הלבונטין רגע לפני הפריצה הגדולה שלה. דף צ'ונקי, המסך הלבן, חיה מילר שהרימו כאן את הופעת הפרידה שלהם, הפסטימיצי (ערב הופעות שהילה רוח הרימה אצלנו עם מלא חברים מוכשרים) - יו ניים איט".

האמן שהכי היית רוצה שיגיע להופיע אצלכם (פנטזיה)?
"חלומות מתגשמים כאן כל הזמן, אבל אם תרשו לנו להתפרע, הופעה של פורטיס בלבונטין היתה יכולה להיות חלום של ממש".

לאיזה מועדון אחר בארץ אתם מפרגנים?
"אנחנו מפרגנים לכל מקום ששם לעצמו מטרה לתמוך במוזיקה המקומית ובמוזיקה בכלל בארץ. המזקקה, עשן הזמן, צוללת צהובה, הצימר, האוזן השלישית - יש עוד, אבל לא מספיק, במיוחד מחוץ לתל אביב".

תוכניות לעתיד
"העתיד זאת מילה גדולה, וילדים הם העתיד. אנחנו רוצים לדאוג שיהיה לילדים איפה להופיע, לנגן, לשמוע מוזיקה ולאבד את הראש בתל אביב. מעבר לזה שרק ימשיך ככה, רק יותר טוב".