מיה אשרי
מיה אשרי

חנן יובל ואהוד בנאי יקבלו השנה את פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום המוזיקה. כך הודיע היום (רביעי) הארגון. כל אחד מהם יקבל מענק בסך 35 אלף שקלים. הטקס, שייערך השנה זו הפעם ה-60, יתקיים ב-30 במאי בסינמה סיטי גלילות. בוועדת השיפוט ישבו דנה ברגר, דני רובס, מירי מסיקה ושחר אבן צור. מוזיקאים נוספים יקבלו פרסים בסך 15 אלף שקלים על יצירותיהם מהשנה החולפת, בהם הראפר נצ'י נצ' (רביד פלוטניק), המפיק ירדן (ג'ורדי) פלג, פן חזות ודולב רם, ולהקת "ג'ירפות".

יובל יקבל את פרס מפעל חיים על שם נעמי שמר. בנימוקיהם כתבו השופטים כי "נדמה כאילו בכל צומת חשובה של המוזיקה הישראלית נמצא תמיד חנן יובל... שיריו של חנן הפכו לחלק מההוויה הישראלית ומלווים את ישראל בשמחה, בכאב, בגעגוע ותמיד ביופי רב".

בנאי יקבל את פרס מפעל חיים על שם אהוד מנור. "היכולת המופלאה לספר סיפור בשיר, ולמלא אותו בצבעים וגוונים מכל קשת המוזיקה בישראל הופכת את אהוד בנאי לאחד החשובים והמרתקים מבין היוצרים הישראלים", כתבו השופטים. "במשך שנים ארוכות, בעקביות מעוררת התפעלות ובהתעקשות בלתי מתפשרת על איכות גבוהה ועל אמירה חזקה צובע אהוד בנאי את חיינו בצבעים מוזיקליים יפהפיים המשלבים מזרח ומערב, קודש וחול".

דולב רם ופן חזות, שכתבו כמה מהלהיטים הגדולים בשנים האחרונות בהם "מלכת השושנים" של עדן בן זקן, יקבלו את פרס הישג השנה למלחינים. השופטים כתבו כי השניים "אחראים על כמה להיטי ענק בשנה האחרונה, ותמיד מצליחים להביא קול רענן מיוחד וכובש לתחנות הרדיו לאולמות המופעים ולרחבות הריקודים". אלבומו של נצ'י נצ', "שפל וגאות", קיבל את פרס הישג השנה לאלבום. השופטים כתבו כי האלבום "ייצב אותו כאחד היוצרים והמבצעים המקוריים והחשובים של השנים האחרונות בישראל".

הפרס לשיר השנה ניתן על השיר "ויקיפדיה" שמבצע חנן בן ארי אותו כתב עם קרן פלג בעיבודו של אייל מזיג. השלושה יתחלקו בפרס בסך 15 אלף שקלים. השופטים כתבו כי זהו "שיר חכם שנון וממזרי, המתמודד עם הקלישאות שמקיפות אותנו במקוריות רבה ובאומץ". הפרס למחברי השנה ניתן ללהקת "ג'ירפות", בהובלת גלעד כהנא. "'ג'ירפות' יצרו בשיריהם שפה ישראלית מאוד, מלאה אמירה והסתכלות ביקורתית ומלאת אהבה על החברה שלנו ועל החיים בישראל בכלל", כתבו השופטים.

המפיק ירדן ג'ורדי פלג, שעובד עם סטטיק ובן־אל תבורי, יקבל את פרס הישג השנה. "הצליל המיוחד שיצר בעבודותיו, והמעטפת המפוארת בה עטף את להיטי הענק של סטטיק ובן אל הופכת אותו למשהו בולט בנוף המפיקים המוזיקליים והמעבדים בשנה האחרונה", כתבו עליו.

פרסים נוספים יחולקו לירון עמרם על תגלית השנה ולאייל מזיג על הישג השנה למפיק מוזיקלי, על המופע של חנן בן ארי. פרסים לעידוד היצירה יינתנו למלחין יאיא כהן אהרונוב, לזמרת הלה שלג וליוצרת אביגיל קובארי. פרסים מיוחדים יינתנו למוזיקאי שייקה פייקוב ולמפיקה מרים עציוני.

תגובות