רוני בר
רוני בר

הזמר והמשורר שארל אזנבור מת היום (שני) בשנתו בגיל 94, כך דיווחו סוכניו לסוכנות הידיעות הצרפתית. אזנבור הופיע כמה פעמים בישראל וכרטיסים להופעה נוספת שלו, ביוני 2019, כבר הוצעו למכירה.

אזנבור, שזכה לתהילה מיוחדת בהיותו "אחרון השאנסוניירים", הופיע גם בגילו המתקדם ברחבי העולם. את הקריירה הבימתית החל בילדותו וזכה לתהילה כאשר אדית פיאף פרשה עליו את חסותה ולקחה אותו עמה למסע הופעות. אלבומו הראשון יצא ב–1953 ומאז הוא כתב יותר מ–1,200 שירים ואלבומיו נמכרו ביותר מ–180 מיליון עותקים. עם להיטיו הבולטים נמנים בין היתר "Yesterday When I Was Young", "La Bohème" ו"Au printemps tu reviendras" (המוכר גם בגרסתו העברית: "באביב את תשובי חזרה"). כשחקן, הוא השתתף בכ–60 סרטים ולא פעם גילם דמויות של יהודים.

במהלך הקריירה הארוכה שלו הוא הקליט והופיע עם שירים בשבע שפות שונות, הוציא עשרות להיטים ושיתף פעולה עם כמה מהאמנים הגדולים בהיסטוריה. הוא תר בכל רחבי העולם – סיבוב ההופעות האחרון שלו כלל את ארה"ב, רוסיה, איטליה, אוסטרליה, טהיטי, ארגנטינה, מרוקו, יפן, אוקראינה, בלגיה ועוד.

נשיא צרפת עמנואל מקרון ספד לאזנבור וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "צרפתי שורשי, מחובר למקורות הארמניים שלו, מוכר בכל העולם. שארל אזנבור ליווה שלושה דורות בשמחות ובכאב. יצירות המופת שלו, קולו וכשרונו הייחודי יישארו הרבה אחריו"

"שארל אזנבור היה צרפת", נכתב בהספד שפורסם בעיתון "לה מונד" עם היוודע דבר מותו. "לא צרפת הריאליסטית של אדית פיאף – אזנבור היה צרפת הבינלאומית, ארץ הגירה שיודעת ללמד את ילדיה את ערכי היסוד של הרפובליקה, אבל גם את הקסם ואת הרומנטיקה".

אזנבור נולד ב–22 במאי 1924 בפריז זמן קצר אחרי שהוריו היגרו לשם. אביו, ממיגון מישה אזנבוריאן, נולד ב–1895 בגיאורגיה ואיבד את כל בני משפחתו ברצח העם הארמני. האם, קנאר באגדאסריאן, נולדה ב–1904 באיזמיר ומכל משפחתה שרדו בג'נוסייד רק היא וסבתה. בני הזוג ברחו מטורקיה באונייה איטלקית והגיעו לסלוניקי, שם נולדה ב–1923 בתם הבכורה, אאידה.

שארל אזנבור (מימין) עם אדית פיאף והשחקן האמריקאי אדי קונסטנטיןצילום: AFP
אזנבור עם בתו פטרישיה (משמאל) ואשתו אולה בשטוקהולם ב-1968צילום: AFP

בתקופת הכיבוש הגרמני של צרפת במלחמת העולם השנייה סייעה משפחתו להציל יהודים. פועלה של המשפחה מתועד בספר "מצילים (צדיקים) ולוחמים" מאת חוקר הג'נוסייד פרופ' יאיר אורון. אורון שוחח בהרחבה עם אזנבור ועם אחותו, אאידה אזנבור־גארוארינץ, ושמע מהם על חייהם בימי הכיבוש ועל הסיבות שגרמו לבני המשפחה, ובמיוחד לאביהם, לקחת חלק במפעל ההצלה, חרף הסיכונים הרבים.

בראיון שהעניק ל"הארץ" לפני כמה שנים סיפר כי הכיר יהודים רבים בימי ילדותו בפריז: "גדלנו יחד באזור המארה, שבו חיו בין שתי מלחמות העולם פליטים ומהגרים רבים, ובהם יהודים וארמנים רבים. הדוכן של אבי בשוק שכן ליד דוכניהם של סוחרים יהודים. סוחרים ארמנים, ביניהם אבי, דאגו לשמור על הדוכנים של היהודים לאחר שנאסרו בגירוש הגדול של יהודי פריז ביולי 1942. משום כך, קבלה והסתרה של יהודים בביתנו בזמן המלחמה היו דבר פשוט וטבעי מבחינתנו: הם היו השכנים והחברים שלנו, היו לנו חיים משותפים. אנחנו היינו בשבילם והם היו בשבילנו. יכולנו רק לנסות ולעזור להם, בדיוק כפי שזה היה טבעי שנעזור לארמנים שגויסו לצבא הגרמני וערקו ממנו".

בהופעתו ב-2013, כאשר היה בן 89, אמר אזנבור: "הרבה זמן לא הייתי פה, אבל למרבה המזל יש לי אותו קול חלוד שהיה לי בפעם שעברה שהופעתי בישראל. ואם אני מחמיץ תו אחד, לא נורא. יש עוד הרבה אחריו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ