"איש של טוב באוקיינוס של כרישים": חברים נפרדים מיגאל בשן

עמיתיו של יגאל בשן, מהמוזיקאים האהובים בישראל, כואבים את מותו בגיל 68. "היה ג'נטלמן אמיתי, עם קול יוצא מהכלל", נפרד חברו, הזמר אבי טולדנו. נשיא המדינה כינה אותו "כוכב שביט שחלף מעינינו". חני נחמיאס: "מתאבלת על הבמה בה נפרדנו מעוזי חיטמן שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יגאל בשן ב-2016. "הלם מוחלט"
יגאל בשן ב-2016. "הלם מוחלט"צילום: דודו בכר

המלחין והזמר יגאל בשן, שמת היום (ראשון) בביתו שבתל אביב, היה מהמוזיקאים האהובים בישראל. לאורך קריירה בת חמישה עשורים הוציא תחת ידו שורת להיטים, בהם "סיון", "יש לי ציפור קטנה בלב", "ארץ הצבר", "אנחנו נשארים בארץ" ורבים נוספים שנחקקו בליבם של רבים - חלקם יצרו לצדו, אחרים הושפעו משיריו.

"זה היה הלם מוחלט, חרדה, דמעות שזולגות ללא שליטה ועצב תהומי שמשתלט עליך", תארה חני נחמיאס את בו למדה על מות חברה הוותיק, עמו הופיעה לאורך השנים - בין היתר במסגרת מופע משותף לה ול"הופה היי". "קיבלתי את ההודעה בסוג של חנק, בהפסקה של הופעה בהיכל התרבות - ודקה אחר כך צריך לחזור לבמה לשיר, לרקוד ולשמח. אני מתאבלת עליך, חבר אהוב, כאן על אותה במה בה נפגשנו לזכרו של עוזי שלנו".

נחמיאס ו"הופה היי" - ואלס להגנת הצומח"

"כשהייתי ילד בן 13 והטלוויזיה שידרה תחנה אחת בשחור-לבן, היו משדרים הופעה תותחית של אחד הסטארים - שמו יגאל בשן", נפרד הזמר רמי קליינשטיין בפייסבוק מאחד מגיבוריו - עמו גם זכה לעבוד.

"כמה להיטים מדהימים היו לו, איזה פרפורמר מוכשר, איזה זמר נהדר ונינוח היה. ידעתי בעל פה את כל התפקידים של כל הנגנים בשיר 'סיון'. נפגשנו לא מעט גם על במה או שתיים. יגאל ללא ספק היה איש של טוב בתוך אוקיינוס של כרישים לא מעטים שבעסק הזה שלנו. עצוב לי להיפרד ממך. אתה יגאל של כולנו. נוח על משכבך בשלום, יהי זכרך ברוך".

גם איש הטלוויזיה יגאל שילון ביטא את כאבו בפייסבוק - עם תמונה משותפת לו, לבשן, למני פאר ולדודו טופז. כולם, חוץ ממנו, אינם עוד בין החיים. ברי סחרוף גם כן תמונה משותפת לטוויטר, מעבודתם באולפן ב-92', וכתב "לזכרו של יגאל בשן".

הזמר אבי טולדנו, חברו של בשן עוד מימי שירותם בלהקה צבאית, נשא היום גם כן מילות פרידה. "היינו בלהקות צבאיות מקבילות, הוא בצפון אני בגייסות השריון. היינו נפגשים המון, גם בבתי קפה בדיזנגוף, ב'פינתי', וגם על הבמות. נפגשנו גם מחוץ לגבולות הבמה – משחקים שש בש, מדברים. היינו בקשר מצוין.

"הוא היה ג'נטלמן אמיתי", המשיך לתאר את חברו. "איש אינטליגנטי, ובאמת זמר נהדר, עם קול יוצא מהכלל. כמו שפעם היו, הזמרים האמיתיים. ואני בהלם. אני לא מאמין שאני שומע דבר כזה, זה לא נתפס. אני ממש כואב כי הבחור כל כך מוכשר ויכול היה לעשות עוד כל כך הרבה ולתרום עוד כל כך הרבה לזמר העברי. זו באמת אבידה גדולה".

חני נחמיאס ספדה לבשן בעת הפסקה ממחזמר בהשתתפותה. "את ההודעה על לכתו של חברי היקר והמוכשר יגאל בשן קיבלתי בהפסקה של ההצגה השלישית של אנני בהיכל התרבות בתל אביב. סוג של חנק, הלם מוחלט, חרדה, דמעות שזולגות ללא שליטה ועצב תהומי שמשתלט עליך ועוד דקה אתה צריך לחזור לבמה לשיר, לרקוד ולשמח", כתבה. "מתאבלת עליך חבר אהוב, כאן על אותה במה בה נפגשנו לזכרו של עוזי שלנו".

בשן בביצוע "קפה אצל ברטה", עם סינגולדה על הגיטרה

הגיטריסט אבי סינגולדה, שהופיע עם בשן לאורך שנים ואף הפיק ועיבד לו אלבומים, תאר את בשן "אחד מגדולי זמרי ישראל. ניגנו יחד 5-6 שנים והפקתי לו אלבום, והוא היה כל כך מפרגן שהוא החתים אותי עליו, ביחד איתו. יצאנו להופעות, בהתחלה רק אני והוא. היינו ממש חברים. הוא איש חם, זמר ענק, פשוט מדהים. חלק משיריו הם בני 30-40 שנה, ואנשים שרים איתם עד היום. זה אומר הכל".

"יגאל אהוב, היית לכוכב שביט שחלף ונעלם מעינינו, אבל רסיסי הזוהר של שיריך וקולך יישארו עמנו תמיד", ספד לו גם נשיא המדינה, ראובן (רובי ריבלין). "יגאל היה נער הפלא שגדל לזמר ולשחקן. האיש עם הקול החם שגרם לנו להתגעגע אל מה שאפילו לא ידענו לתת לו שם. זמר מיוחד כל כך שנוכחות הסולו הנפלאה שלו מעולם לא הפריעה לו להיות גם לחלק מהרכב או להקה. הזמר למבוגרים שהיה גם מנהיגה הבלתי מעורער של 'הופה היי' וחלק בלתי נפרד מהילדות של רבים כל כך. היית לכוכב שביט שחלף ונעלם מעינינו, אבל רסיסי הזוהר של שיריך וקולך יישארו עמנו תמיד. אנו מחבקים באהבה את מיקה והמשפחה כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ