נשיא דרום אפריקה לשעבר פצח בקריירה מוזיקלית - על חשבון הציבור

ג'ייקוב זומה, הנשיא היוצא שהתפטר על רקע האשמות בשחיתות, גויס על ידי מחוז בדרום אפריקה להקלטת אלבום לשימור מורשתו התרבותית בימי האפרטהייד. הביקורת לא אחרה להגיע

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ייקוב זומה. שר מחאה
ג'ייקוב זומה. שר מחאהצילום: ROGAN WARD/רויטרס
איה חיות
איה חיות

נשיא דרום אפריקה לשעבר ג'ייקוב זומה, שהתפטר לפני פחות משנה בעקבות דרישת מפלגת השלטון לסיום כהונתו, ממשיך לעורר סערות ציבוריות — והפעם בעלות אופי מוזיקלי.

הנשיא היוצא בן ה–76, שכהונתו בת תשע השנים התאפיינה בהידרדרות המצב הכלכלי במדינה ובהאשמות רבות בשחיתות, בישר השבוע כי יקליט אלבום שימומן, לא פחות, מכספי הציבור. את האישור לדבר השיג במסגרת הסכם עם מחוז הולדתו, אטקוויני, לפיו האלבום ישמר את המורשת התרבותית של המקום.

זומה באחד מביצועיו המוזיקליים

ביקורת על המהלך לא אחרה להגיע. במפלגת האופוזיציה במדינה, הברית הדמוקרטית (DA), תארו את האלבום כבזבוז כספי ציבור. "אנו מקדמים את התרבות ואת המסורת. הבעיה שלנו היא כשמועצה מקומית מבזבזת כסף על הנשיא לשעבר, שמנסה את מזלו בתעשיית המוזיקה, כשבמקביל יש אמנים צעירים שזקוקים לסיוע", אמרו במפלגה.

עם זאת, באטקוויני לא מתכוונים לחזור בהם מן ההחלטה להחתים את זומה. לפי טמבינקוסי נגקובו מאגף התרבות במחוז, נעשה תחילה ניסיון למצוא אמנים אחרים שייחיו את השירים המסורתיים של המקום, לפני ואחרי תקופת האפרטהייד והמאבק בשלטון הלבן. "ניסינו למצוא חומרי ווידאו או הקלטות בארכיון, אך לא מצאנו דבר", אמר נגקובו.

או אז נזכרו במועצה שזומה נהג בעבר לשיר בעצרות שונות, היה שם בזמן אמת ומכיר את ההיסטוריה המקומית על בשרו — ולכן הוא האיש לעבודה. בין היתר, נזכר זומה כמי ששר בעצרות שונות את "תביאו לי את מכונת הירייה שלי", אחד משירי המאבק של השחורים בתקופת האפרטהייד, בה היוו שירים נגד השלטון כלי מחאתי מרכזי.

"יש לו את הכישרון להבין את ההיסטוריה ואת הרגש מאחורי המוזיקה", הוסיף. "הוא שר את השירים, בשנות ה–80 וה–90, ואפילו לפני. רוב הצעירים במפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי בכלל לא מכירים אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ