"אנסה לשנות את דעת הרב": שלמה ארצי גינה את המופע משיריו המדיר נשים

מופע התרמה לאגודת "עזרה למרפא", שיתקיים בתל אביב בנוכחות נשיא המדינה, הזמין רק יוצרים להופיע. לאחר שהתעוררה סערה ביטלו חלק מהאמנים את השתתפותם

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה ארצי. "כתבתי דואטים רבים אותם שרתי עם זמרות"
שלמה ארצי. "כתבתי דואטים רבים אותם שרתי עם זמרות"צילום: שלומי פינטו
איה חיות
איה חיות

שלמה ארצי גינה היום (רביעי) בעמוד הפייסבוק שלו את מופע המחווה לשיריו, שצפוי להתקיים ללא אמניות ב-20 בנובמבר בהיכל התרבות בתל אביב במעמד נשיא המדינה רובי ריבלין. ארצי אמר כי לא היה מודע לכך שהמופע, המתקיים כחלק מערב התרמה לאגודת "עזרה למרפא" המסייעת לחולים, של הרב אלימלך פירר, מדיר נשים, וכי יפעל לשנות את המצב.

"רק אתמול בערב הובא לידיעתי שערב התרמה לעמותה 'עזרה למרפא' של הרב פירר, ששירי אמורים להיות חלק ממנו, למעשה מדיר נשים", כתב בפוסט. "כל חיי שרתי והופעתי על במות עם נשים ואף כתבתי דואטים רבים אותם שרתי עם זמרות. אמנם זהו ערב למען מטרה נעלה ואכן כל אחד רשאי להשתמש בשירי, אבל אני מתכוון כעת לעשות כל שביכולתי לשכנע את כבוד הרב לשנות את דעתו".

תגובתו של ארצי

לצד ארצי, שורת אמנים הצפויים להשתתף במופע גינו את הדרת הנשים בו - וחלקם אף הצהירו כי לא ישתתפו בו. "לא אוכל לתת את ידי להדרת נשים במרחב הציבורי - בלי אדר גולד לא נשתתף", כתב בפייסבוק הזמר עילי בוטנר, שבהרכבו חברה הזמרת אדר גולד. "בשום שלב לא ידעתי מהי רשימת הזמרים שישתתפו באירוע. הסכמתי בשמחה להשתתף, אבל זה עוול לזמרות הנהדרות שלנו ובעיקר לקהל. אתמול פניתי בכתב למפיקי האירוע ואמרתי להם שנשמח להופיע בהרכב המלא של 'ילדי החוץ' הכולל את אדר גולד".

גם המוזיקאי אלון עדר העלה אתמול פוסט לפייסבוק בו בישר על ביטול השתתפותו במופע, שעות אחרי שדבר הדרת הנשים פורסם בתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס". "אתמול בערב הבנתי שנשים לא יופיעו באירוע ההתרמה של עמותת 'עזרה למרפא' של הרב אלימלך פירר שהתנדבתי להופיע בו", כתב שם. "אני מעריך מעומק לבי את פועלם של הרב ושל העמותה שאפילו עזרה לי באופן אישי בעבר, אבל אותו לב אינו מאפשר לי לעלות על במה שנשים אינן מורשות לעלות עליה. לכן החלטתי לבטל את השתתפותי במופע, אני מאחל הצלחה לכולם ולעמותה בהמשך פועלה המבורך".

הפוסט של בוטנר

עוד פורסם כי הערב אינו פונה לקהל דתי בלבד, והאמנים ששוריינו להופעה, בהם בוטנר, עדר, וכן אייל קיציס, אליעד, מוש בן ארי, אבי סינגולדה ונוספים, לא עודכנו בעובדה שאמניות לא הוזמנו להשתתף.

"אני עוד לא יודע מה אני אעשה, לא ידעתי מזה וגיליתי רק אתמול", אמר ל"הארץ" סינגולדה. "הוזמנתי לנגן סולו וללכת לא הוזמנתי עם הלהקה שלי, שיש בה גם שתי זמרות. לא ידעתי מכל הסיפור ואני עדיין בודק את המצב ואני לא יודע מה יהיה. אם היו מבקשים את הלהקה שלי סינגולדה וחברים בטוח שלא הייתי מופיע בלעדיהם". עוד הוסיף שבמידה שהמופע יישאר במתכונתו הנוכחית הוא יבטל את השתתפותו.

אלון עדר. לא ישתתף במופעצילום: מגד גוזני

מוש בן ארי מסר בתגובה כי "מטרת האירוע חשובה ולכן התגייסתי לכך מלכתחילה. אבל! לאור העובדה שמדירים נשים מהאירוע, לא אוכל לבגוד באני מאמין שלי, ואבטל השתתפותי במידה ולא יתקנו את העוול".

מדוברות בית הנשיא נמסר בתגובה: "נשיא המדינה הוזמן לשאת דברים בערב לכבודו של הרב פירר אשר אותו ואת פועלו הוא מוקיר שנים רבות. פרטי המופע הנלווה שהופק לכבוד הערב לא היו ידועים לנו ואלה יבדקו בהקדם".

ארצי וריטה, שהשתתפה במופע המחווה בחודש שעברצילום: שלומי פינטו

תגובת התזמורת הפילהרמונית להשתתפותה באירוע ההתרמה לרב פירר: "לתזמורת הפילהרמונית נודע על רשימת האמנים שישתתפו במופע זמן רב לאחר הסכמתה לקחת בו חלק. התזמורת, שבה חברות עשרות נגניות, מתנגדת להדרת נשים ולכן תיקח חלק באירוע רק אם יצורפו אליו גם זמרות".

מטעמו של הרב פירר טרם נמסרה תגובה. חיים שמש, המנהל האמנותי של המופע, מסר כי "הופכים כל אבן על מנת למצוא פיתרון מגשר. עדכונים בהמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ