"עם התה והלימון והספרים הישנים": מיטב האמנים הרכיבו פלייליסט לימים קשים

עילי בוטנר מזכיר ש"הכי חשוך לפני עלות השחר", ירדנה ארזי "אוהבת להיות בבית" עם הנטפליקס ואותם ההרגלים, נרקיס "מחכה למשיח" וגם מוש בן ארי, חנן בן ארי, מיקי גבריאלוב ויענקל'ה רוטבליט ממליצים על מיטב השירים הישראלים שיעשו נעים בבית ובלב

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדנה ארזי ומוש בן ארי. הפלייליסט שלהם לימי הקורונה
ירדנה ארזי ומוש בן ארי. הפלייליסט שלהם לימי הקורונהצילום: אבישג שאר ישוב ושירה הלל
איה חיות
איה חיות

ההנחיות ההולכות ומתדהקות של משרד הבריאות לא פוסחות גם על המוזיקאים. ככולנו, גם הם יושבים בביתם, מחפשים עיסוקים בין הקירות וכמובן - מאזינים למוזיקה. אספנו מהם רשימת שירים התואמים את התקופה, חלקם הולמים את תחושותיהם, אחרים נועדו להעביר את הזמן או לשפר את מצב הרוח. אלה הבחירות שלהם (ולמטה למטה - גם תמצאו את הפליילסט המלא).

עילי בוטנר

בוטנר, שיצר בעשור האחרון שורת להיטים עם רן דנקר או עם הרכבו "ילדי החוץ", החליט בבחירותיו לחזור עשורים שנים אחורה, ולהתמקד במילות השירים שיחזקו אותו.

"זה קורה" | אריק לביא

"זה שיר שאני אוהב בכל מצב ומרגש אותי תמיד", מסביר בוטנר, "הפעם השורה שפותחת את הפזמון רלוונטית מתמיד לכולנו - 'שום דבר לא ידוע, לא שנה לא שבוע...'"

"למי אכפת מה שיהיה" | הגבעטרון

"זה שיר שעושה לי שמח, שיר אופטימי, מזכיר לי תמיד את הקיבוץ שבו גדלתי. המילים שבו מתאימות מאוד לתקופה שבה אנחנו נמצאים".

"נגד הרוח" | שלום חנוך

"שלום הענק עם השורה שהכי מחזקת שיש - תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר".

ירדנה ארזי

מימיה בלהקת הנח"ל, דרך "שוקולד מנטה מסטיק", ואז קריירת הסולו וההופעות עם הגבעטרון שזכו להצלחה גדולה, נראה שארזי הפכה נכס צאן ברזל במוזיקה הישראלית וראויה בהחלט לתואר נותנת הטון המוזיקלי להרגעה לאומית. בבחירות שיריה מדגישה ארזי את העובדה שחייבים להשאר בבית.

"אוהב להיות בבית" | אריק אינשטיין

"כי בין אם זה נכון ובין אם לא – כולנו צריכים לאהוב להיות בבית עם התה והלימון והספרים הישנים והנטפליקס והסקייפ ואותה האהבה ואותם ההרגלים", אומרת ארזי. "עכשיו הזמן להקשיב להנחיות, להתגבר על השעמום של עצמנו או של הילדים, ולעשות מה שנכון לכולם כי זה באמת עניין של חיים ומוות וכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה רק להישאר בבית. לא הקרבה גדולה".

עוד ממליצה ארזי על השירים "הביתה לחזור" של שרה בדישי, "אני בא הביתה מהלילה" של דני רובס, "שיר דרך" של שלום חנוך, "לשוב הביתה" של ישי ריבו וגם "הביתה" שכתב לה אהוד מנור ללחן של יאיר קלינגר.

"נישאר באותה אווירה", מסבירה ארזי את מקבץ השירים שבחרה ומתמקדת בשיר שכתב לה אהוד מנור. "במקור זה היה שיר מחאה בתקופת מלחמת לבנון הראשונה אבל המילים מתאימות גם לאווירה של היום: 'הביתה, הביתה, טרם רדת אור, לילות קרים, לילות מרים, קרבים עכשיו לכאן', אבל אנחנו אופטימיים ומאמינים בטוב. בסוף השבוע האחרון, ממש בשעה שבה הייתי אמורה להופיע בהיכל התרבות בתל אביב, הקדשתי לחברות והחברים שלי ברשתות החברתיות את 'שירו שיר אמן' שכתבה שמרית אור והלחין הנרי ברטר: 'בימים טרופים כאלה כשהלב אינו נרגע / האדם נושא עיניו למעט שלווה תמה / שירו שיר אמן ונראה שהתקווה לא אבודה / שירו שיר אמן ונראה ודאי שאין זו אגדה'. אמן ואמן".

חנן בן ארי

"יש בי אהבה" | אריק איינשטיין

אחד מלהיטיו הגדולים של בן ארי, "החיים שלנו תותים", אולי לא לגמרי תואם את החיים שלנו כעת (או לחלופין, מסוגל לשים אותם בפרופורציות), אך השיר מלא האהבה עליו בחר להמליץ דווקא כן.

"בין בחירות לבחירות, בין קונספירציות הזויות לחוסר ודאות מוחלט. בין הופעות שמתבטלות לזמן איכות נדיר עם הילדים, בין הבלבול לאסון, תדעו שיש פתרון, קוראים לזה אהבה", מסביר בן ארי את בחירתו.

יענקל'ה רוטבליט

"בשם הדמוקרטיה" | להקת "דבק"

הפזמנואי, הזמר, המלחין וחבר "החצר האחורית", שעבד לאורך השנים עם שורה של אמנים מובילים במוזיקה הישראלית, מכיר איזה שיר או שניים שיתאימו גם לתקופה הקשה. בבחירתו הוא דייק גם בבחירת השיר, וגם בשם הלהקה.

"בחרתי בשיר כי אין ספק שהבעיה האקוטית שלנו בישראל אחרי המאבק בנגיף הקורונה, היא השמירה על הדמוקרטיה שלנו. שנהיה כולנו בריאים וחופשיים. אמן", מסביר רוטבליט את בחירתו.

נרקיס

נרקיס, או בשמה המלא נרקיס ראובן-נגר, הוציאה בשנת 2017 את אלבום הבכורה שלה "בוא נדבר אמת", ממנו, וגם אחריו, העמידה במהרה לא מעט להיטי רדיו. איתנו היא דיברה על השירים שעושים לה טוב בימים פחות טובים.

Fast car | טרייסי צ'אפמן

"בחרתי את השיר הזה כי התקופה הזו של ההסתגרות מזכירה לי שירים מפעם שאהבתי כל כך לשמוע בדירה הקטנה שלי בתל אביב", היא מסבירה.

"מחכים למשיח" | שלום חנוך

"בחרתי את השיר הזה כי באופן ציני זה מה שמתנגן לי בראש בזמן כזה קריטי ומבולבל. אמן שמשיח יצלצל והפעם נענה לו".

"מסיבה" | יסמין מועלם

"אין כמו מסיבה לשפר את המצב רוח כשאנחנו בבית עם הילדים, ויסמין המוכשרת יודעת לעשות את זה טוב".

מיקי גבריאלוב

גבריאלוב החל את הקריירה שלו בעבודה עם להקת הצ'רצ'ילים ועם שיתוף הפעולה עם אריק איינשטין (מי ששיריו כבר הומלצו בפסקאות הקודמות), הצמיח את האלבומים המצליחים "בדשא אצל אביגדור" ו"סע לאט". עם השירים בהם בחר לימים אלה הוא קורא לנו לתמוך זה בזה, ונזכר בכאבים אישיים ישנים.

"תן לי יד" | עלי ושרון מוהר

"זה שיר שנותן תקווה ומבקש לחיבוק ואחדות. מה שאנחנו צריכים בימים כאלו זה להקל אחד על השני ולתמוך בתקווה שיבואו ימים טובים יותר", אומר גבריאלוב ומוסיף כי השיר מזכיר לו גם את כאבו האישי. "השיר מזכיר לי את עצמי מחפש ברחובות את אמי שהלכה לעולמה והשאירה אותי להתמודד עם העולם בעודי צעיר. אין לי כעס עליה אבל גדלתי ולא הספקתי להכיר אותה ממש ולאהוב אותה מספיק".

"זמר נוגה" | החלונות הגבוהים

"זה שיר שגורם לי לחבק ולרצות לאהוב את האחר, ובימים כאלה זה נחוץ יותר ויותר. זה אחד השירים היפים ביותר בארץ, שהלחין שמוליק קראוס שאני מאוד אוהב את היצירה שלו. הלחן שלו והמילים של רחל זה שילוב יצרתי חזק ביותר.יש בשיר חום וגעגוע ומורגש בו הלב בצורה הכי חמה ומרגשת".

מוש בן ארי

"עיר של קיץ" | ברי סחרוף

בן ארי, שאחראי על להיטים רבים כמו jag is one, "מסע ומתן", "ממריאים" ו"כמו בחיים", נמצא בעצמו, כישראלים רבים, בבידוד בביתו לאחר ששב מטיול בהודו. בחירתו בשירו של ברי סחרוף עוזרת לו למצוא יופי בתנועתו האיטית של הזמן.

"הכל נע במעגל, מה שנדמה לנו עכשיו כרע עוד יפתח ויכנס אור", הוא אומר, "הנפש נשחקה במסלול המהיר וברעש ממסכים ועכשיו נכפה שקט. אני מוצא יופי באיך שהזמן זז יותר לאט ומאמין גדול בכוחות ובעוצמות שלנו. הזמן הזה הוא מתנה ומסר שכל אחד ייקח לעצמו. צריך לאמץ להלאה רק את מה שבאמת חשוב, לשמור על הבית והמשפחה בכל משמר, ולזכור שכל מה שאספנו בחיים ואין לו ערך בסופו ליפול. רק אהבה וסובלנות תישאר בסוף".

>> הפלייליסט המלא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ