איה חיות
איה חיות

הזמרת בילי אייליש, שמתחילת הקריירה הקצרה והמצליחה שלה הרבתה להתבטא בנושאים הקשורים לדימוי גוף, העלתה היום (רביעי) סרטון קצר שזכה לשם Not My Responsibility ("לא באחריותי" בתרגום חופשי), בו היא מסירה אט אט את בגדיה תוך שהיא מעבירה ביקורת על כל אלו המביישים אנשים בשל גופם ונראותם.

אייליש בת ה–18, הנוהגת להופיע בבגדים רחבים שאינם חושפים את ממדי גופה, מרבה להתראיין בתקשורת על הפרעת הגוף הדיסמורפית ממנה היא סובלת (הגורמת לה להיות מוטרדת בצורה מופרזת ממאפיינים בגופה אותם היא תופסת כפגמים), כמו גם למתוח ביקורת על דרישת תעשיית המוזיקה מאמניה לחשוף כמה שיותר עור. בסרטון החדש והאפלולי למראה, שאורכו כמעט ארבע דקות ומלווה במוזיקה איטית ומתעתעת, מסירה אייליש את בגדיה הגדולים בעוד המצלמה מתמקדת בגופה והיא — מישירה מבט למצלמה, ספק מאשים ספק מפתה. בסוף הסרטון היא נותרת בגופייה — פריט לבוש שנחשב מאוד חושפני עבורה — ואז היא מסירה אותה וצוללת למים שחורים.

הקליפ הביקורתי של בילי אייליש

תוך כדי הסרטון, שצבר עד כה למעלה מ–4.5 מיליון צפיות, נושאת אייליש נאום מאשים המתייחס לאקט ההתפשטות והחשיפה, שכמו נדרשת ממנה מתוקף היותה כוכבת פופ. "האם אתם מכירים אותי? באמת מכירים אותי?", פותחת אייליש בדברים, וממשיכה בטענות כי "יש אנשים ששונאים את מה שאני לובשת, יש אנשים שמשבחים, יש אנשים שמשתמשים בלבוש כדי לבייש אחרים, יש אנשים המשתמשים בזה כדי לבייש אותי. אני מרגישה שאתם צופים בי כל הזמן. ששום דבר לא נעשה מבלי שרואים אותי".

בקול המלחשש המאפיין את שירתה היא ממשיכה ושואלת "הייתם רוצים שאהיה שקטה יותר? חלשה יותר? רכה יותר? האם הכתפיים שלי מגרות אתכם? החזה? הגוף שאיתו נולדתי הוא לא מה שרציתם? אם אני לובשת מה שנוח זה אומר שאני לא אשה, אם אני מסירה שכבות אני זונה. אפילו שמעולם לא ראיתם את הגוף שלי — אתם עדיין שופטים אותו ושופטים אותי, למה?"

בילי אייליש בחליפה רחבה. "אם הייתי בחור והייתי לובשת את הבגדים האלה, אף אחד לא היה אומר דבר"צילום: John Locher/אי־פי

לקראת סוף הסרטון טוענת אייליש שאנשים מגדירים אחרים לפי מידות גופם. את דבריה, רגע לפני הצלילה לנוזל העכור, היא חותמת בתהייה "האם הערך שלי מתבסס רק על התפיסה שלכם? או שהדעה שלכם עליי היא לא אחריותי?"

הסרט הקצר שזכה היום לחשיפתו הרחבה כבר הוצג לקהל בהופעתה של אייליש במיאמי לפני מספר חודשים. אותה הופעה היתה הראשונה בסיבוב ההופעות של הזמרת, Where Do We Go?, שנדחה מאז בשל התפרצות מגיפת הקורונה. הסרטון, סיפרה עליו אייליש, נולד כתגובה לסטנדרט הכפול עמו היא מתמודדת מאז פרצה לתודעה לפני קצת יותר משנה. כמי שידועה בבגדיה הרחבים, סיפרה כי מחד היא נאלצת להתמודד עם קולות הטוענים שאם תתלבש אחרת תהיה מושכת יותר, ומנגד — כאלה המגנים אותה בכל פעם שהיא מעלה תמונה מעט יותר חושפנית (דבר שאינו שגרתי).

אייליש בפרסומת לקלווין קליין. "זו הסיבה לבגדיי הגדולים"

דוגמה לכך קרתה באפריל האחרון כאשר אייליש העלתה תמונה של עצמה בבגד ים ותגובות רבות החלו להופיע. "ראיתי תגובות כמו 'איך היא מעזה לדבר על כך שהיא לא רוצה שיתייחסו אליה באופן מיני כשהיא לובשת את זה?!", אמרה אז למגזין Dazed.

במסגרת קמפיין שצילמה למותג האופנה קלווין קליין לפני כשנה, סיפרה אייליש על הבחירה להסתובב עם בגדים רחבים: "כך לאף אחד לא יכולה להיות דעה כי הם לא ראו מה נמצא מתחת לבגדים", אמרה בפרסומת. "אף אחד לא יכול להגיד 'היא רזה או רחבה', 'היא לא רזה או רחבה', 'יש לה ישבן שטוח', 'יש לה ישבן שמן'. אף אחד לא יכול להגיד את זה משום שאף אחד לא יודע". גם בראיון למגזין NME חודשיים לפני כן אמרה כי "אם הייתי בחור והייתי לובשת את הבגדים הרחבים האלה, אף אחד לא היה אומר דבר. יש אנשים שאומרים 'תתלבשי כמו ילדה פעם אחת! אם תלבשי בגדים צמודים תהיי הרבה יותר יפה והקריירה שלך תהיה מוצלחת הרבה יותר! 'לא היא לא'", גרסה אז.

בילי אייליש בראיון על יחסה לגופה

לצד התבטאויותיה בנושאי דימוי הגוף והדיסמורפיה, הודתה אייליש לא אחת כי היא מתמודדת עם דיכאון. בראיון ל"ניו יורק טיימס" מלפני כחודש דיברה על הקשר בין הדברים. לדבריה, עם הדיכאון היא מתמודדת עוד מגיל ההתבגרות, אז קרעה את סחוס הגדילה בירך תוך כדי ריקוד. לכן נאלצה להפסיק לרקוד — אף שהיה זה אחד מתחביביה האהובים. "העצם התנתקה מהשריר, וזה מה שהוציא אותי משם", אמרה. "הגוף שלי נוטה לפציעות, שני הקרסוליים שלי נקועים כרגע. כף הרגל השמאלית שלי מעוקמת, אני לא יודעת למה. נקעתי את הימנית שלוש פעמים בלי לעשות כלום. קיבלתי דלקת גידים מתוך שינה. הייתי בת שמונה או תשע ופשוט התעוררתי ככה. תמיד הייתי ממש סטואית. אני אף פעם לא אומרת כשאני סובלת מכאבים, ואני תמיד סובלת מאיזשהו כאב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ