מוזיקאי איראני נעצר לאחר ששיתף פעולה עם מוזיקאיות ורקדניות

בראיון ל־BBC סיפר מדי רג'ביאן כי הואשם ביצירת מוזיקה "מעודדת זנות". החוק באיראן אינו אוסר מפורשות מפגני שירה וריקוד נשיים, אך לא אחת אוכף אותם בטענה שאינם הולמים מבחינה דתית. בעבר נכלא המוזיקאי בצינוק בגין הפצת מוזיקה שהוגדרה "תעמולה אנטי שלטונית"

ניצן פינקו
ניצן פינקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדי רג'ביאן. "לא ליצור - גזר דין מוות בעבורי"
מדי רג'ביאן. "לא ליצור - גזר דין מוות בעבורי"צילום: Mif.dang / Design by Rajabian.c
ניצן פינקו
ניצן פינקו

המוזיקאי האיראני מדי רג'ביאן נעצר באשמת עבודה עם זמרות ורקדניות, ויצירת מוזיקה "מעודדת זנות", כך דווח ב־BBC. על פי הדיווח, המלחין בן ה–30 נעצר לפני שבועיים בגלל הפרויקט האחרון שלו, אלבום שטרם הושלם, שצפוי לכלול מוזיקאיות נשים, וכעת הוא ממתין למשפט. לפני כשבע שנים נכלא לאחר שנמצא אשם בגין הפצת מוזיקה שהוגדרה "תעמולה אנטי שלטונית", וכזו הפוגעת בערכי האיסלאם.

"המשטר רוצה להשתיק אותי, הם מתעקשים שאפסיק לנגן", אמר המוזיקאי הקלאסי שמתגורר בסארי שבצפון איראן, ומנגן על כלים רבים — בראשם הסטאר. לטענתו, הוא שוחרר רק כי המשפחה שלו היתה מסוגלת לשלם ערבות. "כעת, אם אעשה מוזיקה, אפר את תנאי השחרור ערבות. אני מחויב לא ליצור יותר — משמעות הדברים עבורי היא מוות". לצד עשייתו המוזיקלית, רג'ביאן הוא מייסד האתר האינטרנט Brag Music, האמון על הפצת אלבומים של מוזיקאיות איראניות, המנועות מלשיר בארצן.

הפוסט שפרסם רג'ביאן, והביא להערכתו למעצר

החוק באיראן אינו אוסר מפורשות שירה וריקוד של נשים בפני ולצד גברים, אולם לא אחת ננקטים הליכים משפטיים נגד מפגני שירה וריקוד נשיים, באם אלה נמצאים על ידי השלטונות "בלתי מוסריים", או "בלתי הולמים" מבחינה דתית. נשים מורשות לרקוד ולשיר בפני קהל נשי, ולצד נשים אחרות, אם כי רק לעתים רחוקות, באירועים להם ניתן אישור מיוחד.

מעצרו הקודם של רג'ביאן ארע ב–2013, זמן קצר אחרי שהוציא את אלבומו History of Iran Narrated by Setar, עליו אמר בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא עוסק באבסורדיות של המלחמה בין איראן לעיראק. אחרי שהורשע, בתום משפט שארך 30 דקות בלבד, נכלא רג'ביאן לשלושה חודשים בצינוק, כשהעיניו מכוסות. גזר הין היה מאסר של שש שנים בבית הכלא הידוע לשמצה בטהרן, כלא אבין. לאחר ששבת רעב התערבו אמנסטי אינטרנשיונל וארגונים לזכויות אדם, והוא שוחרר תחת מעקב.

אלבומו של רג'ביאן מ-2013, שהוביל למעצרו

המעצר הנוכחי לפי רג'ביאן הגיע לאחר שהתראיין ל–BBC על אלבומו העתידי, ופרסם באינסטגרם וידיאו בו משתתפת הרקדנית הפרסית עטורת הפרסים הליה בנדה. הרקדנית המפורסמת מתמחה בסגנון ריקוד פרסי קלאסי, ותנועתיה האקסרפסיביות משתלבות בעיבוד הקלאסי של רג'ביאן. בנדה מתגוררת עם משפחתה מחוץ לאיראן, וממשיכה ללמד ולהופיע. בתגובה למעצרו של רג'ביאן אמרה בראיון לחדשות ABC כי היא "מתקשה להאמין שמשהו כל כך יפה זוכה ליחס כל כך לא צודק. קשה להביע את עומק העצבות שחיה בתוכי בגלל זה".

כעת, מאז ששוחרר בערבות, רג'ביאן מעיד כי הוא חי בבידוד: "הבידוד של הקורונה הוא נורמלי בשבילי", סיפר ל־BBC. עוד טען בראיון כי קולגות מוזיקאים חוששים לתמוך בו, פן המשטר יאסור גם אותם.

רג'ביאן הוא אינו האמן האיראני היחיד שחווה קשיים ומגבלות במולדתו על רקע שלטוני־דתי. בחודש מאי, הזמרת נזר מואזאם זומנה לבית המשפט כיוון ששרה עבור קבוצת תיירים בזמן שהיתה לבושה בלבוש מסורתי. כמה חודשים קודם לכן, על המלחין אלי גמסרי נאסר להופיע "עד להודעה חדשה" כיוון שסירב לבטל את השתתפותה זמרת בקונצרט שלו בטהרן.

השר האיראני לתרבות והדרכה איסלמית לא הגיב לפניות ה־BBC לתגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ