הזמרת והפסנתרנית אורה זיטנר מתה בגיל 74

זיטנר ששרה בראשית דרכה המוזיקלית במקהלות, התגלתה על ידי סשה ארגוב והקליטה עמו אלבומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה זיטנר. חיבור מיוחד
אורה זיטנר. חיבור מיוחדצילום: אילנה שקולניק ilana shkolnik

הזמרת והפסנתרנית אורה זיטנר מתה אתמול בגיל 74. זיטנר נולדה בפולין. בישראל למדה באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בתל אביב במגמות פסנתר, קומפוזיציה וניצוח על מקהלות.

במשך השנים היא היתה בחבורת "רננים" ובמקהלת "רינת", ואף העלתה מופע יחיד של שנסונים צרפתיים ושיתפה פעולה עם זמרים והרכבים. היא התגלתה על ידי המלחין סשה ארגוב כאשר ניצחה על מקהלה וביצעה קטע שירה. הוא הזמין אותה למופע משותף, שבעקבותיו יצאו האלבום הראשון "סשה ארגוב מנגן משיריו. שירה: אורה זיטנר" מ–1979.

שירתה של זיטנר באלבום זה נפלאה ומיוחדת במינה. בגוון הקול שלה הורגשו יסודות קלאסיים, ובעזרת הליווי המאופק של ארגוב היא חיברה את שיריו לממלכת השיר האמנותי, הליד.

עם זאת, היה בשירתה גם רגש ישיר, חשוף, בלתי אמצעי ובלתי מעובד, שקירב אותה לעולם השנסון. כך היא מיקמה באלבום זה את שיריו של ארגוב בתפר המדויק שייחד אותם — שנסונים עבריים שנוגעים כמעט בכל מי שדובר את השפה, שהם גם שירים אמנותיים, שנוגעים כמעט בכל מי שאוהב את השיר האמנותי.

את נקודת האיזון המיוחדת הזו בנתה זיטנר על חיבור של השכלה מוזיקלית קלאסית עם רגישות מיוחדת לזמר העברי.

ב–1981 הוציאה עם ארגוב אלבום נוסף, "אורה זיטנר שרה סשה ארגוב". היא הקליטה גם אלבום של שירי יידיש ב–1993, ואלבום מרתק של גרסאות לשירים עבריים משנות ה–50 — "למדבר" — עם נגן כלי ההקשה יובל מיצמכר.
בכל האלבומים המרגשים האלה בלטה היכולת של זיטנר לשמור על אופיו העממי המרגש של הזמר העברי — ועם זאת להעניק לו רובד נוסף, טקסטואלי, מוזיקלי ומסתורי שמאפיין את השיר האמנותי.

את אותם מאפיינים אפשר למצוא בשורת הקלטות מרהיבות ביוטיוב, שבהן ביצוע מלנכולי ומפתיע לשירם של רחל שפירא ונחום היימן "אנשי הגשם", והקלטות נפלאות לשירם של רחל ויהודה שרת "ואולי" ול"יד ענוגה", מילים של זלמן שניאור ללחן ערבי עממי. אלבומה האחרון של זיטנר, "פיוטים", יצא ב–2007.

המלחין והמומחה לזמר העברי, פרופ' עודד זהבי, אומר על זיטנר: "שמור לה מקום חשוב בתולדות הזמר הישראלי, בעיקר כמבצעת של שירי סשה ארגוב, אבל גם בזכות האלבום 'למדבר'. זיטנר וארגוב היו שותפים לקו התפר הדק שבין ה'ליד' הקלאסי ובין השיר הישראלי הפופולרי. הוא, בכתיבה הפסנתרנית וההרמונית המיוחדת שלו והיא בעלת ההשכלה הקלאסית שידעה בקולה המדויק ובחוש המוזיקלי הנהדר שלה. נדמה לי שחלק מהחיבור של זיטנר לארגוב נבע מהיותה אדם ואמן בלתי מתפשר, ממש כמוהו".

אבנר איתי, אחד ממנצחי מקהלת "רינת" שבה היתה זיטנר חברה, אמר: "המוזיקה שלה היתה אנינת טעם. היא עשתה הרבה הקלטות מכל מיני סוגים ואי אפשר היה להישאר אדיש לקול שלה".

זיטנר היתה בת זוגו של הבמאי ואיש התיאטרון דוד ברגמן, שמת במארס 2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ