ניצן פינקו
ניצן פינקו

הראפר האמריקאי ארל סימונס (DMX) מת ביום (שישי) בגיל 50 מהתקף לב שנגרם מצריכת מנת יתר של סמים. "ארל היה לוחם שנלחם עד הסוף", מסרה משפחתו. "הוא אהב את משפחתו בכל לבו, ואנחנו מוקירים את הזמן שהיה לנו אתו. המוזיקה שלו העניקה השראה לאינספור מעריצים מסביב לעולם, והמורשת האיקונית שלו תמשיך לחיות לנצח". בשבוע שעבר דווח כי אמן ההיפ-הופ אושפז לאחר שמנת יתר גרמה לו נזק מוחי, ואתמול נמסר כי חלה הידרדרות במצבו. סימונס היה אב ל-15 ילדים מנשים שונות.

סימונס נולד בעיר מאונט ורנון שבניו יורק ב-1970. לדבריו, אמו התעללה בו, הזניחה אותו וגרמה לו נזקים חמורים. בריאיון למגזין GQ ב-2019 סיפר כיצד היה מתעורר משנתו מרוב רעב בילדותו. בנוסף סבל סימונס מהתקפי אסתמה חמורים.

את פעילותו המוזיקלית החל סימונס בתחילת שנות ה-80. באמצע שנות ה-90 הקים עם ג'יי זי וג'ה רול להקה בשם .Murder Inc, שלא האריכה ימים. בסוף אותו עשור הגיע לשיאו המסחרי, בחסות חברת התקליטים דף ג'אם. ב-1998 יצא אלבומו It's Dark and Hell Is Hot, ובו הלהיט הגדול ביותר שלו, Ruff Ryders Anthem. האלבום נכנס היישר למקום הראשון במצעד הבילבורד, ויותר מחמישה מיליון עותקים שלו נמכרו. באותה שנה הוציא אלבום נוסף, Flesh of My Flesh, Blood of My Blood, שגם הוא הגיע למקום הראשון במצעד. אלבומו הבא, ...And Then There Was X, ראה אור ב-1999 והניב את הלהיטים Party Up ו-What's My Name. במקביל לקריירה המוזיקלית שלו, שיחק סימונס בכמה סרטים, בהם "רומיאו חייב למות" משנת 2000.

DMX, במרכז, בטקס פרסי המוזיקה השחורה של בילבורד, ב-1999צילום: ETHAN MILLER/רויטרס

סימונס החל לצרוך סמים בהיותו בן 14, לאחר שעישן ג'וינט שהכיל קראק. מאז, סיפר, התמודד עם התמכרות, כמו גם עם הפרעה דו-קוטבית ועם דיכאון. עם השנים הקשתה עליו צריכת הסמים להתמקד בקריירה המוזיקלית שלו, אף שהוציא עוד כמה אלבומים. להתמכרות הצטרפו מאסרים על עבירות שונות - בהן החזקת סמים, שוד, עבירות מס והתעללות בבעלי חיים.

סימונס עשה ניסיונות רבים להיגמל, ובשנים האחרונות שהה כמה פעמים במוסדות גמילה. בריאיון ב-2011 טען סימונס כי הצליח להתגבר על ההתמכרות. "אני הולך להיות מכור עד שאמות", הודה כעבור שנתיים, והוסיף: "זה היה משהו שמשך אותי אליו, כלא אותי ושלט בי תקופה ארוכה מאוד".

אלבומו האחרון של סימונס, Undisputed, יצא ב-2012. בשנים האחרונות הוא עבד על אלבום שכלל שיתופי פעולה עם ליל ויין, סנופ דוג, אלישיה קיז, אשר ואמנים נוספים.

תגובות