2018-2009: דודו אהרון והפופ המזרחי מנפצים את כל המחסומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודו אהרון, בחודש שעבר
דודו אהרון, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
בן שלו
בן שלו
בן שלו
בן שלו

אז מה בעצם דודו אהרון חשב לעצמו כשכתב את המשפט "תגידו לה שאם / היא לא, היא לא תסכים / אני הולך כאן לנצח"? ביטחון עצמי זה דבר נהדר, אבל הפזמון של "תגידו לה", אחד הלהיטים הישראליים הגדולים ביותר של העשור האחרון, הוא הרבה מעבר לביטחון עצמי. זה ככל הנראה אחד המשפטים הכי כוחניים שנשמעו בפופ המקומי מאז ומעולם. אם הבחורה לא מסכימה, מה זאת אומרת "אני הולך כאן לנצח?"

אהרון מחייך כשהוא שומע את השאלה. זאת לא הפעם הראשונה מן הסתם. "כמובן שהתחלתי לכתוב את 'תגידו לה' כשיר אהבה", הוא אומר. "'היא יודעת שהיא ממכרת אותי, לא יכול לצאת ממנה'", הוא מצטט את המלים בקטע המעבר שבין הבית לפזמון. "אבל כשהגעתי לשורה שאתה מדבר עליה, לא חשבתי על הבחורה. חשבתי על עצמי, שאני הולך לנצח עם השיר הזה. ידעתי שיהיו כאלה שלא יבינו את זה... ואני חושב שיש פה איזה... אני לא מכיר בחורה שלא תרצה שהגבר ימשיך לחזר אחריה גם אם היא לא בעניין. נשים אוהבות שמחזרים אחריהן ואומרים להן מלים יפות וטובות. אבל לא כיוונתי לשם — כיוונתי לקריירה שלי. אני הולך כאן לנצח עם השיר הזה. זה משהו שכאילו הזמנתי לעצמי בתת־מודע. כבר שמעתי את הקהל שואג, ראיתי את קיסריה ואת יד אליהו על הרגליים עם השיר זה. דמיינתי שאני שר והידיים כבר למעלה, והקריירה שלי בתנופה".

בכל הנוגע ללהיטי פופ, לאנשים יש לפעמים זיכרון קצר. אחרי "דרך השלום", "מלכת השושנים", "טודו בום" ו"שני משוגעים", יש אולי מי שלא זוכר איזה להיט ענק היה "תגידו לה" ב–2010. זה היה זמן קצר אחרי תחילת הגל המסיבי של הפופ הים תיכוני, ואם צריך להצביע על שיר אחד שמסמל את התהליך הזה, הבולט ביותר במוזיקה הישראלית בעשור האחרון, "תגידו לה" הוא השיר. למעשה, את "אני הולך כאן לנצח" אפשר להבין לא רק בהקשר הפרטי של הקריירה של אהרון, אלא כהכרזת ניצחון ודאית של הפופ הים תיכוני כולו. ואם זה לא מספיק, "תגידו לה" מסמל עוד מהלך: את ההכלאה הקטלנית בין הפופ הים תיכוני לבין הפופ העולמי, שהיא הסיפור של המוזיקה הישראלית בעידן הנוכחי.

את הלחן של "תגידו לה" אהרון ביסס על השיר "Ekti Eisthisi" של הזמרת היוונייה כריסטינה קולסטה. לדבריו, הוא שמע גרסה בולגרית של השיר, התלהב ממנו וכתב עוד באותו לילה טקסט על המנגינה. "הרגשתי שמיציתי את האווירה של 'הכל זה מלמעלה' (הלהיט הקודם שלו; ב"ש) ורציתי לקפוץ מדרגה, להביא את המסיבות של אירופה למוזיקה הים תיכונית, לתבלן מזרח ומערב". אהרון אומר שהרגיש שהלחן הקיים "הוא רק 8, לא 10", ולכן החליט להוסיף קטע בעל לחן מקורי. ייתכן שמניע נוסף לעיבוי המוזיקלי היה החשש שמא מתישהו בעתיד המלחין של השיר המקורי יגיש תביעה, דבר שאכן קרה אחרי ש"תגידו לה" התפוצץ. אהרון העדיף לא להתייחס לתביעה ורק אמר: "זה לא קשור אלי. אני יכול להפנות אותך לאנשים שטיפלו בזה. אני לא הייתי מעורב, אני רק ניצחתי עם השיר הזה". בעקבות התביעה הקרדיט המקורי והמשעשע על הלחן, "בולגרי עממי", הוחלף בקרדיט למלחין קונסטנטינוס פנציס.

"תגידו לה" נהפך ללהיט כה גדול במידה רבה בזכות הצליל וההפקה שלו. אהרון והמפיק יעקב למאי תפרו צליל דחוס, מסיבי, אגרסיבי, פרונטלי. במלה אחת: לפנים. "זאת היתה המטרה", אומר אהרון. "אמרתי ליעקב שאני רוצה ניצחון מהשנייה הראשונה. לא לחכות לפזמון. שיתפוצץ מהשנייה הראשונה. כנער הייתי פריק של אם־טי־וי, שמעתי לני קרביץ לצד זוהר ארגוב. בריטני ספירס. להקות בנים. תמידי ניסיתי להבין איך הם מנצחים".

ואיך?

דודו אהרון - תגידו לה

"הכל אגרסיבי, הכל לפנים שלך. ככה זה צריך להיות אם אתה רוצה לנצח. אם אתה לא רוצה לנצח זה כבר דבר אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ