שחר ואייל אבן צור: "כשאבא ניגן, כל המסביב היה נעלם"

שמעון אבן צור ניגן על כל במה אפשרית: בהרכבי ג'ז, בחתונות, עם מאור כהן ומייק בראנט ובטקס מלכות היופי. "אין מתופף בארץ שלא הכיר את אבא", נזכרים שחר אבן צור, מתופף "מוניקה סקס", ואחיו אייל, סולן "נעליים" לשעבר, באביהם שמת השנה. בחודש הבא יעלו מופע מחווה למי שלימד אותם שלפני רוקנרול באה משפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל (מימין) ושחר אבן צור. "חיינו באותו חלל כמעט 20 שנה. זה מתכון לא רע לקרבה"
אייל (מימין) ושחר אבן צור. "חיינו באותו חלל כמעט 20 שנה. זה מתכון לא רע לקרבה"צילום: מגד גוזני
בן שלו
בן שלו
בן שלו
בן שלו

הם קוראים לעצמם "קינגס אוף שמעון". לא באופן רשמי ולא ברצינות. הם משתמשים בכינוי המשעשע עם חיוך וקריצה, בינם לבינם, ורק לצורך הופעה מיוחדת שיקיימו בסוף החודש הבא במועדון בארבי בתל אביב. "קינגס אוף שמעון" על משקל "קינגס אוף ליאון" כמובן. הלהקה האמריקאית, מהרכבי הרוק הבולטים של תחילת שנות האלפיים, כוללת שלושה אחים ונקראת על שמו של סבם. קינגס אוף שמעון הם שניים, שחר ואייל אבן צור, בניו של המתופף שמעון אבן צור, שמת לפני כתשעה חודשים בגיל 71.

"אתמול היה יום ההולדת ה–72 של אבא, הראשון שחגגנו בלעדיו", סיפר שחר אבן צור בשיחה אתו ועם אחיו, שהתקיימה ביום שני בשבוע שעבר בביתו של שחר בהרצליה. "זה היה יום סוער רגשית בשביל כולנו. התכנסנו כאן, כל המשפחה, ושמענו את המוזיקה שאבא אהב. מיילס דייוויס, ארט בלייקי, אלווין ג'ונס — העוגנים של שמעון". כשהוא מזכיר את שמם של בלייקי וג'ונס, מגדולי מתופפי הג'ז במאה ה–20, הוא עושה עם יד ימין שלו תנועה של תיפוף ג'זי — הצלפה עדינה במצילות, שכרוכה בהפעלה מידתית של פרק כף היד. "ככה מנגן מתופף ג'ז, וככה אבא ניגן. היה לו סווינג מדהים", אומר שחר אבן צור, ואז, במעבר חד, מניף את שתי הידיים שלו בתנועת חבטה אגרסיבית שמזכירה מיד את דייב גרוהל בקליפ של Smells Like Teen Spirit. "וככה אני מנגן", הוא מחייך, "כי אני גדלתי בתקופה של 'נירוונה'".

אייל: "הוא היה פרפורמר־על, חיית במה, לא משנה אם בחתונה או בטקס מלכות היופי. הגישה שלו היתה שלהיות על הבמה ומול קהל זאת זכות שצריך לקחת אותה בשתי הידיים. למדנו ממנו את זה"

מימין: שחר, שמעון ואייל אבן צורצילום: אלבום משפחתי

שחר אבן צור הוא המתופף של "מוניקה סקס", ולצד פעילותו בלהקה הוציא חמישה אלבומי סולו והפיק אלבומים לשלומי ברכה ו"שייגעצ" אייל אבן צור, לשעבר סולן להקת "נעליים", הוציא שני אלבומי סולו, הפיק אלבומים לרמי פורטיס ו"מוניקה סקס", והוא אחד מאנשי הסאונד הבולטים בסצינה המקומית. שני האחים עמדו על הבמה זה לצד זה בהזדמנויות רבות, אבל מעולם לא העלו הופעה משותפת, כמו זאת שתתקיים בבארבי ב–27 במארס. האחים יבצעו שירים בולטים מאלבומי הסולו שלהם, אייל יאחד לכמה שירים את "נעליים" (שהופיעה בפעם האחרונה לפני כעשור) ושחר יופיע עם "מוניקה סקס". מאור כהן, שיתארח בהופעה, הקליט את השאגות הראשונות שלו כסולן הנער של "זקני צפת" בחדר השינה המשותף של האחים, אי אז בתחילת שנות התשעים. מאוחר יותר הקים ביחד עם שמעון אבן צור את ה־Sands, להקה שביצעה קאוורים לשירים של פרנק סינטרה ודין מרטין.

האחים אבן צור השתעשעו ברעיון להעלות הופעה משותפת כבר לפני כמה שנים, ואביהם הביע רצון שדבר כזה יקרה, אבל היוזמה לא הבשילה. "תמיד רצנו. המבט שלנו היה קדימה. לעשות עוד ועוד", אומר שחר. "אבל כשאבא נפטר נולדה פתאום איזו הבנה שאפשר גם לעצור, להסתכל אחורה, לאסוף את הדברים שכל אחד מאתנו עשה לאורך השנים ולהראות אותם. זה עניין של סטייט אוף מיינד, של התבגרות. לא היינו צריכים אפילו להגיד את זה אחד לשני. שנינו הרגשנו שזה הרגע".

שמעון אבן צור על התופים. "לימד אותנו שלהיות על הבמה זו זכות"צילום: שחר אבן צור

שמעון אבן צור היה מה שנהוג לכנות Unsung Hero, גיבור לא מושר. הוא לא ניגן בהפקות יוקרתיות ולא הרבה להקליט. שמו אינו מוכר גם לחובבי מוזיקה מושבעים. אבל אבן צור ניגן על כל במה אפשרית — בהרכבי ג'ז, בלהקות קצב, עם מייק בראנט וששי קשת הצעירים, ובמשך עשרות שנים בלהקות חתונות. בנוסף לכך הוא עבד במשך כ–30 שנה במחלקת התופים של חנות המוזיקה "כלי זמר". "אין מתופף בארץ שלא הכיר את אבא", אומר שחר אבן צור.

"הוא היה פרפורמר־על, חיית במה", מוסיף אייל אבן צור. "כשהוא היה מתיישב ומתחיל לנגן, כל המסביב היה נעלם. לא משנה אם זאת היתה חתונה או טקס מלכות היופי. הגישה שלו היתה שלהיות על הבמה, לנגן מול קהל, זאת זכות. צריך לקחת אותה בשתי הידיים. למדנו ממנו את זה".

צילום: עופר וקנין
מאור כהן ומייק בראנט. שמעון אבן צור ניגן עם שניהםצילום: באדיבות פביאן לקו

מדוע בעצם אבן צור האב לא התברג לתוך תעשיית המוזיקה והתפרנס מחתונות וממכירת תופים? "פשוט מאוד. הדבר שהיה לו הכי חשוב זאת המשפחה", אומר שחר. "כשהוא הבין שהנגינה בלהקות קצב לא תביא לו פרנסה, הוא הלך ועשה חתונות. אנחנו די מעריצים אותו על זה".

"הוא לא הסתכל על החיים דרך משקפיים של קריירה", אומר אייל. "הגישה היתה: אני אוהב את זה, אני עושה את זה. שם האמת נמצאת. הוא לא היה ממורמר אף פעם. כל השאלות האלה על קריירה, שבדור שלנו יותר מעסיקות אנשים, פשוט לא עברו לו בראש".

זה חילחל אליכם?

שחר: "חלקית. לאבא היתה דרך מאוד פוזיטיבית להסתכל על כל סיטואציה, ולנו אין אפילו עשירית מזה. אבל משהו חילחל. אנחנו אחים טובים. זה מאוד קשור אליו. ובנוגע למה שחשוב בחיים באמת — אני מרגיש שלמדנו ממנו. אני רואה המון אמנים מופיעים, רצים, לא נמצאים מספיק בבית. גם אני עושה ורץ, אבל באיזון בין הקריירה לבין הבית אני משתדל שהמאזניים ייטו לכיוון הבית. אני אוהב להיות עם הילדים שלי, מבשל להם כל יום ארוחת צהריים. הקריירה צריכה להשתלב בתוך המרקם המשפחתי. בעיני זאת הבמה הכי חשובה, במה אדירה, עם קהל לא פשוט אגב".

צילום: אלבום משפחתי
שמעון אבן צור בצעירותוצילום: אלבום משפחתי

סיאטל של הארץ

דרכם של האחים בן צור במוזיקה התחילה בחדר שבו גדלו. "חיינו באותו חלל כמעט 20 שנה, מחיתולים עד פצעי בגרות. זה מתכון לא רע לקרבה", אומר שחר, ומוסיף שהחדר המשותף שלהם "צעק מוזיקה". אייל, שצעיר מאחיו בשנתיים, היה הכוח המניע. בגיל 13, בזמן ששחר התמקד בכדורסל, אייל כבר הקליט דמואים בטייפ־ארבעה־ערוצים שלו. "זה היה ממש אולפן, רק בלי מיתוג", אומר שחר. מיתוג חלקי נעשה כשמאור כהן החליט לקרוא לחדר "אולפני צוריאל" ושחר וחברתו הדביקו את האותיות האלה על הקיר. באזור "הבימה" במרכז תל אביב, ששחר מכנה "סיאטל של הארץ", פעלו אז הרבה להקות רוק צעירות, וכמעט כולן הקליטו את הדמואים שלהן בחדר של האחים אבן צור. רובן התפרקו כעבור זמן קצר. "זקני צפת" ו"מוניקה סקס" נהפכו ללהקות מצליחות. באחד השירים באלבום הראשון של "זקני צפת" מאור כהן אומר "השיר הבא מוקדש לשחר, שהוא הבן של שמעון, שהוא האבא של צורי מהאולפנים".

ציוד ההקלטה ב"אולפנים" של צורי, כינויו של אייל, היה כמובן מוגבל ביותר, אבל מגבלות הן לא בהכרח חיסרון כשמדובר על רוקנרול. "להיפך, זה העניין", אומר שחר. "כל היופי ברוקנרול זה המגבלות של האנשים. ברגע שיש אובר־יכולות, הכל נשמע אותו דבר. מתי אתה מייצר ואחד שוס? כשיש לך מוזיקאים שהם מוגבלים. להקה טובה באמת זה פשוט אוסף ייחודי של מוגבלויות, שנערמות זו לצד זו ומייצרות משהו שאי אפשר לעמוד בפניו. זה היופי בסאונד של להקות".

"זה כאילו התבקש שנקליט משהו ביחד לזכרו של אבא, אבל זה לא עבד ככה. אני (שחר) כתבתי שיר שיצא לפני כמה שבועות, וגם אייל עומד להוציא סינגל. מתוך האבל והעצבות כל אחד היה חייב לבטא את עצמו במלואו"

מימין: שחר, אייל ואביהם שמעון אבן צור. "לאבא היה סווינג מדהים בתיפוף" צילום: ניר בוקסנבאום

"מוניקה סקס" של שחר פרצה באמצע שנות התשעים, ביחד עם גל להקות הרוק של תחילת־אמצע העשור ההוא. "נעליים", להקתו של אייל, הוציאה את אלבומה הראשון ב–1998. שנה לאחר מכן יצא מיני־אלבום, והלהקה התפרקה. "היו שירים ברדיו, אבל זאת לא היתה הצלחה מסחררת", אומר אייל. "זה כבר אחרי הגל של הניינטיז. הרכבת עזבה את התחנה. מה שמדהים זה שאני מקבל ריקושטים על האלבום הזה גם היום, 20 שנה אחרי. יש אנשים שזה ה־אלבום שלהם".

נדמה שההצלחה המתונה של "נעליים" היתה גם פועל יוצא של האישיות של אייל אבן צור. הוא יותר פועל רוק מאשר כוכב. "יש אצלי תמיד משחק בין הקדימה למאחורי הקלעים. אמביוולנטיות כזאת", הוא אומר. "ב'נעליים' מאוד אהבתי את המוזיקה, אבל בהופעות לא מצאתי את עצמי כל כך. לא הצלחתי להיות משוחרר, לקחת את מי שאני בחיים ולשים את זה על הבמה. היו יותר מדי פילטרים. הצלחתי לעשות את זה רק עשור אחר כך", הוא אומר ומתכוון לאלבום הסולו הראשון והיפה שלו, "לב 1", שאחריו יצא ב–2016 האלבום "בדרך לחירות".

שחר אבן צור על התופים בהופעה של "מוניקה סקס"צילום: רפי קוץ

ב–2018 שחר ואייל הוציאו שני סינגלים ביחד, תחת השם "האחים אבן צור". אחד מהם, "מהפכה", היה בעל נופך מחאתי. "אמרנו 'בוא ננסה' וזה היה ממש כיף, כמו לטוס", אומר אייל. הם הקליטו תשעה שירים, "אבל אז המחלה של אבא שלנו התחילה, והדבר הזה נעצר. חטפנו מכה רצינית בכנפיים", אומר שחר. כרגע הם לא חושבים על הקלטות נוספות בפורמט המשותף. "זה כאילו התבקש שנקליט משהו ביחד לזכרו של אבא, אבל זה לא עבד ככה. אני כתבתי שיר שיצא לפני כמה שבועות, וגם אייל עומד להוציא סינגל. מתוך האבל והעצבות כל אחד היה חייב לבטא את עצמו במלואו". בשיר ששחר הוציא בסוף 2019, "זורם בתוכי", הוא שר בין השאר בדיבור חצי־ראפרי "הציפורים והתופים / הילדים ששואלים / אני אבוד, אני אי שם / בכל דבר אתה קיים". "חשבתי שזה אולי יעזור לי", הוא אומר ואז מוסיף בשקט, כמעט לעצמו, "זה באמת קצת עזר".

את הביחד שלהם, הם אומרים, יותר טבעי להם לבטא על הבמה, בהופעה המשותפת שתתקיים בבארבי. "אני חושב שהמוות של אבא שלנו עשה אצלנו סדר חדש בראש וגרם לכל אחד מאתנו לאחוז יותר חזק ברגע הקיים", אומר שחר. "פחות להתלבט, פחות לחשוב. להביא את הדברים לידי עשייה. בוא נניע. נכון, אייל?"

אייל אבן צור עם להקת "נעליים". "בהופעות לא הצלחתי להיות משוחרר"

"כל מלה", משיב אייל, שבתו הראשונה נולדה לפני שבעה חודשים, כמה שבועות אחרי מות אביו. "כל הקלישאות על לנצל את הרגע, מתברר שהן נכונות. המוות של אבא עשה לנו רה־אורגניזציה במחשבה. פתאום זה מתקרב אליך, זה מוחשי. קח את מה שיש ותעשה את מה שאתה צריך לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ