שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אחרי אוניברסיטת ת"א: גם מלון הילטון ביטל קונצרט מיצירות ואגנר

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נעם בן זאב

"עמותת ואגנר ישראל" ממשיכה במאמציה לאתר מקום חלופי לקיום קונצרט מיצירותיו של ריכרד ואגנר, בינתיים ללא הצלחה. בשבוע שעבר מצאה העמותה אכסניה חדשה, מלון הילטון בתל אביב, לקיום קונצרט בשבת הקרובה. אבל כעבור ימים ספורים חזרו בהם מנהלי המלון מהחלטתם.

"הכל סוכם עם הנהלת המלון", סיפר יונתן ליבני, "אפילו סוג הכיסאות, וחתמנו חוזה מפורט - כמובן, תוך פירוט כל היצירות שיבוצעו בערב". אבל ביום שישי בצהריים, למרות החוזה החתום, ואחרי שכבר פורסמו מודעות בעיתונות, הגיעה הודעת ביטול מבית המלון.

"איננו יודעים מה הסיבה ביטול", אמר ליבני, "ובינתיים כל מהלך כזה גורר הוצאות עתק שלנו".

בימים אחרונים גיששה העמותה אצל אכסניה נוספת, במתחם "איירפורט סיטי" ליד נמל התעופה בן גוריון, אבל גם שם נתקלה בסירוב: "כנראה נצטרך לבנות ביירוית בארץ", אמר ליבני, כשהוא מתייחס בדבריו לפסטיבל ואגנר השנתי בעיר הגרמנית ביירוית.

הקונצרט מיצירותיו של ואגנר היה אמור להתקיים באולם סמולרש, שבאוניברסיטת תל אביב. אבל ימים ספורים אחרי ההודעה על הקונצרט, הודיעה האוניברסיטה כי היא מבטלת את הקונצרט בטענה שלא ידעה למה השכירה את האולם. לדברי ליבני, החוזה עם האוניברסיטה נחתם לפני כמה חודשים, ובו היה ברור לצדדים כי מדובר בקונצרט סימפוני-קולי, ובו, בפעם הראשונה בישראל, תבוצע מוזיקה חיה מתוך "טבעת הניבלונג" של ואגנר וכן הפתיחה ל"טריסטאן ואיזולדה" שלו.

יונתן ליבני

המבצעים, נגנים וסולנים, שאמורים לנגן בקונצרט, נשכרו בכספי תרומות במיוחד אך ורק לקונצרט זה (לפי נגנים שונים, מדובר בתשלום של 3,000 שקלים לכל אחד), לא שייכים לתזמורת אחת ידועה ולכן לא נהנים מכספי ציבור. בחירת הנגנים, לפי גישת העמותה, נועדה לפתור את הפגיעה שנגרמת למנויי תזמורות, שלא מעוניינים שכספם יממן ביצוע מוסיקה של ואגנר.

ראש המחלקה למוזיקולוגיה שבבית הספר מוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב, פרופ' זהר איתן, אמר אתמול כי הוא מבין את הרגישות הרבה, "אבל הביטול אינו תואם את חופש הביטוי והדיעה שנהוג באוניברסיטה".

הוא הוסיף כי "אומר את דעתי בפני כל אחד מקברניטי האוניברסיטה שיהיה מוכן לשמוע". לדבריו, אילו היה פרופסור בחוג אחר לא היה מביע את דעתו בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ