בין ירושלים לדנמרק

פתיחת העונה של הסימפונית ירושלים הוצגה כאירוע בהקשר היסטורי

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הפתיחה "הליוס" מאת המלחין הדני (בעל המעמד הלאומי בארצו) קארל נילסן, במלאות מאה שנה לבכורתה, "שירי שוליה נודד" של מאהלר, ועשרת מונים - הסימפוניה הפנטסטית של ברליוז, אלו שלושה מבחנים ליכולתה של תזמורת לספק חוויה סימפונית חושנית של ממש. תחילה התרשמות מהזמר הסולן: ג'ונתן מיקי, בריטון אמריקאי צעיר – שכבר הופיע בתפקידים ראשיים לא מעטים באופרה של לייפציג, וימשיך בכך בחודשים הבאים - ניחן בקול כהה, גוון מתאים לכאורה ליצירה הקודרת של מאהלר. מיקי אכן שיחרר לחלל האולם קול מרשים למדי, אבל בפראזות שמחייבות גוון "חלומי", שקט, חסרה לו עדיין יכולת להישמע חודר ומשכנע.

והעיקר: את הסימפוניה הפנטסטית של ברליוז הוביל המנצח פרדריק שאזלן ברוב מתח, המנגינה של הפרק השני, "הנשף", היתה מקסימה, בחלקים רבי עוצמה נמנעה הנוקשות האורבת לצליל של כלי המתכת כשהם מפיקים את מלוא קולם באולם זה.

מה עוד? הקונצרט החגיגי (פתיחת העונה של התזמורת הסימפונית ירושלים) הוצג גם כאירוע בהקשר היסטורי: מלאות 70 שנה להצלתם של 7000 יהודי דנמרק שזכו ליחס של אחווה מגוננת מבני העם הדני במלחמת העולם השנייה צוין בדברים קצרים שנשאו אורח נכבד - יורש העצר הדני הנסיך פרדריק, יו"ר הכנסת יואל אדלשטיין וגם המנצח פרדריק שאזלן. באולם נכחו גם אחדים מהניצולים עצמם, שהועברו בסירות לשוודיה בעודם ילדים.

קונצרט התזמורת הסימפונית ירושליםצילום: ששון תירם

במוצאי שבת תופיע התזמורת הסימפונית ירושלים באולם רקנאטי של מוזיאון תל אביב, זו הזדמנות להאזין לה בתנאים שונים מאוד מאלה של אולמה הביתי, וכמו כן לזמרתו של ג'ונתן מיקי ואף למנצח שאזלן שיתפקד גם כסולן בפסנתר (ולנגנים סולנים נוספים).

פתיחת העונה של התזמורת הסימפונית ירושלים. מנצח: מנהלה המוסיקלי פרדריק שאזלן. סולן: הבריטון האמריקאי ג'ונתן מיקי. אולם הנרי קראון בבירה, 30.10

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ