לוח קונצרטים: 6.11 - 12.11

חגי חיטרון
חגי חיטרון

התזמורת הפילהרמונית. שני אורחי התזמורת הם המנצח האיטלקי הצעיר אנדריאה בטיסטוני, והכנר הטאוויאני הצעיר ריי צ'ן (שגדל באוסטרליה). בתוכנית: הקונצ'רטו לכינור של מקס ברוך והסימפוניה מס' 2 של צ'ייקובסקי. מחר (חמישי) ובמוצאי שבת בהיכל התרבות בתל אביב, ביום שני וביום שלישי באודיטוריום חיפה.

התזמורת הקאמרית הקיבוצית-נתניה. מנצח וסולן בחליל: אריאל צוקרמן. קונצרט מיוחד זה מוקדש ברובו ליצירות של מלחינים גיאורגים, לרבות מאת יוסף ברדנשווילי. עוד תנוגן הסימפוניה מס' 1 מאת בטהובן. במוצאי שבת בעין השופט, ביום ראשון בקיבוץ דורות (בנגב), ביום שלישי בהיכל התרבות של נהריה.

בלצן עם קאמרטה. אסתרית בלצן תופיע בקונצרט מוסבר עם תזמורת קאמרטה בניצוח אבנר בירון. הנושא: היידן. יבוצעו: קונצ'רטו לפסנתר (עם אסתרית כסולנית), סימפוניית "השעון" ופרקים מתוך סימפוניות אחרות, הכל כאמור מאת היידן. ביום שישי ב-10:00 באולם רפפורט בחיפה; ביום ראשון ב-10:00, ביום שני פעמיים, ב-10:00 וב-20:00, וגם ביום שלישי ב-10:00, במוזיאון תל אביב.

קשתני דלפט. קבוצת נגני כלי מיתר, מהמשתתפים הקבועים בפסטיבל הבינלאומי בדלפט, הולנד, ובראשם הכנרת ליזה פרשטמן, יבצעו יצירות (להרכבים שונים) מאת בטהובן, קורנגולד, מנדלסון. ביום רביעי באולם הקונסרבטוריון בתל אביב, בחמישי באולם ימק"א בירושלים, במוצאי שבת באולם רפפורט בחיפה.{

פאונטיין והקאמרית. קונצרט שכולו מוצרט, עם התזמורת הקאמרית הישראלית, המנצח והפסנתרן הסולן הוא איאן פאונטיין (אורח מאנגליה, כבש את לב הקהל כאן בתחרות רובינשטיין לפני שנים רבות). התוכנית: שני קונצ'רטי, ק' 451 ו-ק' 459, והסימפוניה מס' 34. ברביעי ובחמישי, בשניהם ב-20:30, במוזיאון תל אביב (בונוס: הרצאת מבוא מפי ענת שרון, ב-20:00).

פאונטיין ברסיטל. הפעם ינגן האמן הבריטי סונטות מאת מוצרט, בטהובן (ה"אפסיונטה") ושוברט (סי-במול מג'ור, ד' 960). ביום שישי ב-11:30 באולם הקונסרבטוריון בתל אביב ("שטריקר"). שעה לפני כן, ב-10:30 תוקרן הופעתו של פאונטיין בתחרות רובינשטיין ב-1989.

התזמורת הסימפונית חיפה. מנצח: חזוס אמיגו. סולנית: החלילנית אסתי רופא. התוכנית: קונצ'רטו מאת רודריגו, הסימפוניה מס' 1 של שוסטקוביץ' ועוד. ביום רביעי בערב בבית נגלר בקרית חיים.

הסימפונית ראשון לציון (1). במופע זה משתתפים התזמורת הסימפונית ראשל"צ ולהקת הבאלט הישראלי, המנצח הוא אי־אן שו וכסולנית בפסנתר תופיע דוראל גולן. התוכנית: רחמנינוב (עם פסנתר), צ'ייקובסקי (מתוך "היפהפייה הנרדמת"), שופן ("הסילפידות") ועוד. ביום שלישי ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

הסימפונית ראשון לציון (2). הפעם חוברות אל התזמורת מקהלות עמק חפר (בהדרכת שמעון לב טוב) לביצוע המיסה די־גלוריה מאת פוצ'יני. הזמרים הסולנים הם נח בריגר ולודוביק לודהא (אורח מסלובקיה). מנצח: עמוס טלמון. ביום שני בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

תזמורת האקדמיה התל אביבית. מנצח ומרצה: מנהל האקדמיה (בית הספר ע"ש בוכמן־מהטה) זאב דורמן. התוכנית: פסקליה מאת אנטון וברן, הקונצ'רטו לפסנתר ק' 466 מאת מוצרט (עם סטודנטית באקדמיה בתפקיד הסולנית), וסימפוניית "האביב" של שומאן. ביום חמישי ב-19:30 וביום שישי ב-10:30 באולם האקדמיה ("קלרמונט") בקמפוס אוניברסיטת תל אביב.

קשתנים פלוס. אל רביעיית כלי הקשת "אשר", אורחת מארה"ב, חוברים חליפות הפסנתרנית דוראל גולן, לביצוע החמישייה של דבוז'ק, ונגני כלי נשיפה ישראלים מובחרים, עם קונטרבס, לביצוע השמינייה של שוברט. ביום שישי ב-13:00 במוזיאון תל אביב.

"סיפור הפרברים". מטעם האופרה הישראלית: אמנים מברודוויי מעלים את המחזמר של לנארד ברנשטיין בבימוי הוותיק של ג'רום רובינס, עם נגנים אורחים ועם נגנים מקרב התזמורת הסימפונית ראשון לציון. ברביעי ובחמישי ב-20:00, וגם ביום שישי ב-13:00 וב-21:00, וכמו כן בשבת ב-16:00. במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

בארוק עם פסנתר. זמרת האלט ברכה קול תשיר אריות, גיל שוחט ילווה אותה, ויוסיף דברי קישור והבהרה. ביום רביעי ב-20:30 ב"מרכז הבמה" בגני תקווה.

סופרן ופסנתר. האמנים בשחרית זו הם הסופרן סיון רותם והפסנתרן יונתן זק. התוכנית: שירים ספרדיים וארגנטינאיים. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

קלאסיקל. הבריטון האמריקאי האורח ג'ונתן מיקי מופיע עם התזמורת הסימפונית ירושלים, בניצוח פרדריק שאזלן. התוכנית: קטעי מחזמרים. ברביעי ב-20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

קטעי אופרה. זמרים מצוות האופרה הישראלית, עם איתן שמייסר בפסנתר ועם מיכאל אייזנשטדט בדברי הנחיה. התוכנית: להיטים מאופרטות צרפתיות ("כרמן" ועוד). בשבת ב-11:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

תזמורת סימפונט. ירון גוטפריד מנצח על "סוויטת ג'ז" שחיבר, על סימפוניית "ההפתעה" של היידן ועל "ואריאציות היידן" מאת ברהמס. ביום חמישי וגם במוצאי שבת, בשניהם ב-20:30, במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

הסימפונית רמת גן. מנצח: אלכס וסרמן. סולנים: הפסנתרן ישי שאער והחצוצרן איל וינברגר בקונצ'רטו מאת שוסטקוביץ'. עוד בתוכנית, "שחרזדה" מאת רימסקי־קורסקוב. ביום שלישי בתיאטרון היהלום בר"ג.

רביעיית "היידן". הרכב ישראלי זה, ובראשו הכנר אייל קלס, יבצע שלוש רביעיות: את "הקווינטות" של היידן, את אופוס 18 מס' 3 של בטהובן ואת אופוס 13 של מנדלסון. במוצאי שבת ב-20:30 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

מבט על שופן. הפסנתרנית אורית וולף תשוחח ותנגן. בשבת ב-11:30 במשכן לאמנויות בעין חרוד.

הרקוויאם של כרוביני. במרכז קונצרט שחרית מבטיח של מקהלת האיחוד, תחת שרביטו של מנהלה רונן בורשבסקי (בליווי פסנתר), עומד הרקוויאם הנפלא של כרוביני. בשבת בבוקר, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

על ההר. המקהלה הקאמרית כפר סבא, בניצוח מדריכה הקבוע, המלחין אהרן חרל"פ, ובליווי פסנתר, תבצע יצירות מאת הנדל, פולנק, ברנשטיין, ומאת חרל"פ עצמו. זמרים סולנים: עינת ארונשטיין, כרמל בן־אפרים ויאיר פולישוק. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

לילדים. עדית שכטמן מנחה, ומנצחת על התזמורת הסימפונית חיפה. במופע משתתף גם אנסמבל פעמוני היד שהיא מדריכה. ביום שני ב-17:00 באולם קריגר בעיר.

טיול ומוזיקה. מקהלת "נעמה" בניצוח פנינה ענבר מגישה תוכנית מגוונת - מרנסנס אנגלי דרך שומאן, פולנק וצ'ייקובסקי - ועד סשה ארגוב. בשבת ב-10:30 באולם הקשתות בעין השופט.

טיול ומורשת. החוקר דן אלמגור ירצה על שירים שהפכו לקלאסיקה ישראלית, מבית היוצר של מלחינים יוצאי גרמניה והסביבה ("יקים" לסוגיהם). ידגימו שני זמרים, בליווי פסנתר. ביום חמישי ב-21:00 בבית העם בכפר בלום.

בארוק מול הכינרת. האמנים בקונצרט שחרית זה הם חברי להקת "פניקס" בניהולה של מירנה הרצוג וזמר הקונטרטנור אלון הררי. ביום שישי ב-11:30 במלון הסקוטי בטבריה.

אופרה על המסך. "קלארי", אופרה בסגנון "בלקנטו" מאת ז'ק פרומנטל הלוי, בהפקה שהועלתה בבית האופרה של ציריך, עם צ'צ'יליה ברטולי בתפקיד הראשי, תוקרן בסינמטק חיפה. הרצאה: יוסי שיפמן. ביום שני ב-17:00.

--------------------------------------------------------------------------

להבליט את הכאב: "סטאבאט מאטר" בניצוח פיליפ פיקט

ה"סטאבאט מאטר" ("עמדה האם") של פרגולזי - הטקסט מביע את סבלה של אם ישו למראה עינוייו - היא אחת היצירות הבארוקיות המבוצעות ביותר, להיט מובהק המצוי בעשרות הקלטות. השבוע ובשבוע הבא תישמע היצירה בקונצרטים של אנסמבל "סולני תל אביב" תחת שרביטו של פיליפ פיקט, הזכור לקהל כאן, בין השאר, מביצוע בלתי נשכח ל"אורפיאו" של מונטוורדי (לפני כשש שנים בפסטיבל ישראל).

ה"סטאבאט" של פרגולזי אטרקטיבי דיו, אבל באירוע שמדובר בו אין הוא עומד לבדו; פיקט מאפיין את התוכנית כולה כ"מסע אל פרגולזי" דרך יצירות כליות (בעיקר קונצ'רטי) של מלחינים בארוקיים אחרים, לרבות ויוואלדי ולוקטלי. "בחרתי יצירות כליות שמשדרות דרמה וסיפור במידה לא פחותה מאשר היצירה הווקאלית", הוא אומר. לוקטלי במיוחד, מעיר פיקט, הוא מלחין שמוערך פחות מדי. "'קינת אריאנה' שלו, עם כינור סולו בתפקיד אריאנה (הסולנית תהיה הדס פבריקנט), היא יצירת עוצרת נשימה. ננגן גם יצירות אקסטרוברטיות נוצצות, מאת אלבינוני ומאת טורלי, לחצוצרה עם כלי מיתר" (סולן: יובל שפירא).

מהי גישתו של פיקט ל"סטאבאט מאטר"? "הביצוע צריך להקרין נימה קודרת למדי", הוא אומר, ומוסיף כי הוא מנסה לשקף יסודות עתיקים של היצירה, לפי הלחנות של הטקסט הזה בימי הביניים. "בעיניי, זו תפיסתו הבסיסית של פרגולזי ביצירה". במישור הקונקרטי מתבטאת הגישה בין השאר בכך שמהלכים שאמורים להיות צורמים (דיסוננסיים) אינם מוחלקים אלא מובלטים, בעיקר כאשר המלים מצדיקות זאת, כגון במלה "כאב".

על השאלה אם זמרתם של שני הזמרים הסולנים שישתתפו בקונצרט, הסופרן רויטל רביב והקונטרטנור אלון הררי, היא בבחינת הפתעה בשבילו עונה פיקט בשלילה. "רויטל הרי השתתפה ב'אורפיאו', ואני מכיר אותה שנים. עם הררי קיימתי בימים האחרונים שיחות ומעין קדם־חזרות דרך סקייפ. זה אמצעי מצוין, חיוני, שאני מרבה לנצל". הקונצרטים בניצוחו של פיליפ פיקט יהיו ביום חמישי באולם וייל בכפר שמריהו, ביום ראשון באולם הקונסרבטוריון (רח' שטריקר) בתל אביב וביום שני באולם רפפורט בחיפה. ציפיות גבוהות.

תגיות:

תגובות