המלצות השבוע ברדיו ובטלוויזיה - 21.11-15.11

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

"בלט מכני"

מצו, ראשון, 21:30

חלומם של הפוטוריסטים, שהמוזיקה תהיה חגיגה מוזיקלית של רעש ומכונה, התגשם ביצירה המופלאה "בלט מכני" - וכמעט אין צורך לומר: בפריז, גן העדן המודרניסטי של שנות העשרה והעשרים של המאה שעברה. המלחין האמריקאי ג'ורג' אנתייל שחי בעיר כתב מוזיקה לסרט - תופעה חדשנית כשלעצמה - שיצרו מודרניסטים בולטים בתקופה ההיא. הבמאי, אמריקאי גם הוא, דדלי מרפי, והאמן הצרפתי פרנאן לז'ה. אימאז'ים מופשטים, גלגלי שיניים מסתובבים, בובות מכניות, מעגליות סטטית שחוזרת ונשנית שוב ושוב: הסרט בשחור לבן ביטא את ה"איזמים" הגדולים של התקופה: פוטוריזם, דאדאיזם, קוביזם; והמוזיקה ביטאה זאת בחריפות לא פחותה. אנתייל השתמש במכונות כדי להפיק את האידיאל הצלילי הפוטוריסטי: פעמונים חשמליים, פרופלורים של מטוסים, צופר ופסנתרים מכניים חוגגים ביצירה שלו. 30 שנה אחר כך הוא בעצמו כנראה נבהל ממנה ומיתן את ממד הרעש - וזאת הגרסה שוודאי תנוגן בקונצרט המודרניסטי הזה של תזמורת "טונהאלה" מציריך, בניצוח דוד זינמן. לצד "בלט מכני" מ-1924 יבוצעו בלטים פורצי דרך אחרים מהעשור שקדם לה: "פטרושקה" ו"החתונה" של סטרווינסקי.

היסטוריה בכפר בלום

קול המוזיקה, חמישי, 09:05

העורכת אלישבע ריגבי מביאה צלילים עתיקי יומין: הפסנתרן בוריס ברמן והאבובן ג'ורג' האס מובילים בחמישייה לפסנתר וכלי נשיפה של מוצרט, מקונצרט בפסטיבל כפר בלום ב-1988. עוד בקונצרט הבוקר בעריכתה: בטהובן (הקונצ'רטו השלישי, עם אלפרד ברנדל), סטאבט מאטר של רוסיני, ואחרים.

רנה פלמינגצילום: אי-פי

"תאיס"

מצו, שבת, 21:30

מי אמר שהצרפתים תמיד אלגנטים ואירונים, בהירי הבעה ושופעי הומור, וקלילים? הנה ז'יל מאסנה, רומנטי ורגשני וכלל לא אירוני, באופרה שלו שדווקא פחות מבוצעת: "תאיס", מ-1894. רנה פלמינג ותומס המפסון שרו במטרופוליטן.

נורינגטון בציריך

מצו, ראשון, 23:10

מזמן לא נצפה סר רוג'ר נורינגטון על המסך הקטן, וכאן, בקונצרט מהשנה, יש הזדמנות לראות ולשמוע אם התמתן מעט. בזמנו הוא היה אחד הרדיקליים בגישה ההיסטורית לביצוע מוזיקה מהמאה ה-18, וקומם עליו רבים - בעיקר בביצויעו לסימפוניות של בטהובן. החובבים שלהן התפלצו. כאן הוא כבר תחת החיק החמים והמגן של המאה ה-19 (מנדלסון, סימפוניה ופתיחה) וה-20 - עם הקונצ'רטו לכינור של בריטן. תזמורת טונהאלה ציריך מנגנת.

ערב עם שומאן

מצו, שני, 23:00

משהו קורה לערוץ מצו השבוע עם שווייץ: כמעט בכל ערב הוא משדר מוזיקה המנוגנת במקומות שונים בארץ זו. והערב: העיר לוזאן, באחד הקונצרטים הכיפיים ביותר כי בו רק מוזיקה של שומאן, בעיקר סימפוניות: הראשונה "האביב", והרביעית. וכן קטע לפסנתר ותזמורת, שבו הסולן יהיה מנצח הערב כריסטיאן זכריאס.

לזכר קולין דייוויס. סוף ימיו של מוצרט ראו אותו מלחין אופרה סריה אחת אחרונה: "טוב לבו של טיטוס". קולין דייוויס שמת השנה ניצח עליה במעוזו, בית האופרה קובנט גרדן בלונדון (מצו, חמישי 18:00).

צלילים עתיקים. משחר המוזיקה האירופית, הבארוק המוקדם והרנסאנס, בוקעים צליליהם של היינריך שיץ, מיכאל פרטוריוס, ויאן פיטרזון סווילינק, בתוכנית מזמורי תהלים בעריכת ציפי ויצטום (קול המוזיקה, "קשת של צלילים", שישי, 19:00).

ציריך על המפה. עוד עם תזמורת "טונהאלה", שמככבת השובע: המנצח מיכאל זנדרלינג, שאביו קורט היה מהגדולים המנצחים במאה הקודמת, ינצח בין היתר על הקונצ'רטו השני לפסנתר מאת בטהובן (עם הסולן ראפל בלשץ) ועל הסימפוניה הרביעית של צ'יקובסקי: יצירת ראווה לכל תזמורת המכבדת את עצמה (מצו, שני, 21:30).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ