המלצות השבוע: 28.11-22.11

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

רומנטיקה פולנית: בעקבות הנוקטורנים של שופן

חדר חזרות, הרדיו הבינתחומי 106.2 FM, שישי 10:00 ושבת 09:00

איזו מוזיקה כותבים ללילה? במאה ה-18 מוצרט נודע עם הסרנדות שלו, ביניהן ה"סרנטה נוטורנה" (הלילית), והמפורסמת מכולן: הסרנדה "מוזיקת לילה זעירה". מה לילי בה קשה לדעת, אבל יופיה הטהור האינסופי מייתר כל שאלה בעניין. גם במאה ה-20 כתבו מוזיקה לילית, כמו הסרנדה לזמר טנור, קרן יער וכלי קשת של בריטן שהיא מחזור שירים ונושאיו הלילה, וגם "בטבע" של ברטוק ובה מוזיקה שמחקה את קולות הלילה. ואולי היצירות הליליות מכולן - גם כאן, בעיקר בזכות שמן ולאו דווקא התוכן שלהן - הן ה"נוקטורנים" של שופן. בין השנים 1827 – 1846 הלחין שופן 21 נוקטורנים כאלה. במהותן הן שואבות את השראתן מז'אנר המיניאטורה הפסנתרנית: מוזיקה שמבקשת לתפוס את הרגע החולף, ומשעשתה זאת - היא נגמרת. לכן היא מיניאטורית. אבל הנוקטורנים כבר העפילו מעל המיניאטורה, וכל אחד מהם מספר את סיפורו: עדיין קצר ותמציתי, אבל לא מסתפק ברגע חולף אחד. יש ביניהם כאלה בני חמש דקות ויותר, תלת חלקיים, ונותנים תחושה של יריעה נרטיבית רחבה בתוך הדקות הקצרות שהם נמשכים. לדיון ביצירות המיוחדות האלה, הרומנטיות כל כך, הזמין אלעד אוזן אורחת ואורח לאולפן: אורית וולף – פסנתרנית שממלאה אולמות בקונצרטים המוסברים שהיא עורכת; ויוני פרחי: מנצח ופסנתרן. השניים ישוחחו על הנוקטורנים מנקודת המבט הפסנתרנית האינטימית, ואף יבצעו חלק מהמחזור בנגינה באולפן.

אאידה בפריז

מצו, שבת, 21:30

אוקסנה דיקה ומרסלו אלוורז ישירו בתפקידים הראשיים באופרה האלמותית של ורדי: את אאידה ורדאמס. הסיפור על המלכה העתיקה וסיפור האהבה והבגידה בו הסתבכה לא היה מחזיק יותר מחמש דקות אילולא המוזיקה של ורדי, שיודע לנסוך משמעות אנושית גם בעלילה המופרכת ביותר. ההפקה חדשה לגמרי: פיליפ ג'ורדן ניצח באופרה של פריז, בשבוע שעבר.

ערב עם אלכסנדר תארו

מצו, ראשון, 21:30

כיף של יום מחכה בערב זה במצו, עם הפסנתרן אלכסנדר תארו המככב בו. זה מתחיל עם יצירות לפסנתר ושני פסנתרים ותזמורת, בין היתר "רפסודיה בבלו" של גרשווין ו"השור על הגג" של מיו. בהמשך הערב: רסיטל של המון קטעים קצרים, מהם מעובדים משירים ומקסימים כולם - מאת גרשווין למשל, וגם קטעי טנגו, בלוז, ושירי ברודוואי. ולבסוף (23:30): רסיטל שלם מיצירותיו של אריק סאטי. נהדר.

ביקור פאזיל סיי

מצו, שני, 21:30

תמיד היה מעניין לצפות בפסנתרן הטורקי פאזיל סיי ולהקשיב לו - אף שהתוצאה גם תמיד עוררה מחלוקת, בגלל השתטויותיו לעתים והליצנות שבה חטא לפעמים. הפעם הסיפור שונה, אחרי שסיי הואשם והורשע במולדתו בחתרנות. התברר שהפסנתרן הקליל הזה הוא אמיץ באמת, נוכח משטר שיכול לחסלו ברגע. הוא ינגן סונטות של יאנצ'ק ופרוקופייב.

פלמינג בארמידה. ליחה של רנה פלמינג, הדיווה בה' הידיעה של האופרה האמריקאית, לא נס על אף קרירותה והוותק שלה - וכאן היא מופיעה ביצירה שהיא לכאורה מחוץ לסגנון שלה, הנטול הומור: אופרה של רוסיני "(ארמידה") (שני, 21:30).

לאונסקיה בפריז. הקונצ'רטו של גריג יעמוד במרכז ערב זה שבו תנגן הפסנתרנית הסולנית המעולה אליזבת לאנסקיה; ותזמורת פריז בניצוח פאבו ירבי תמשיך ב"צללית" של ארבו פארט לזכר גוסטב אייפל, ובסימפוניה השנייה של סיבליוס (מצו, שני, 22:45).

תגיות:

תגובות