לוח קונצרטים 27.11-3.12

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

זמרים עם קאמרטה. מנצח: רונן בורשבסקי. המלחינים: ויוואלדי ("סטאבאט מאטר"), יוסף ברדנשווילי ("שירי אהבה ויין", בבכורה, יצירה מרשימה במיוחד), מוצרט, שוברט. זמרים סולנים: רובי יוז, סופרן, ויניב ד'אור, קונטרטנור. אבוב סולו: מוקי זוהר. הערב ב-20:30 בהיכל התרבות של כפר סבא, מחר ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

"האנסמבל הקולי הישראלי". המקהלה (שמה עד לא מזמן היה "האנסמבל הקולי החדש"), בניצוח מנהלה יובל בן-עוזר, תבצע שורת הלחנות לפרקי תהלים - מאת באך, מונטוורדי, מנדלסון, ברהמס, צבי אבני. בשבת ב-12:30 בכנסיית סיינט ג'ון בחיפה, ביום ראשון ב-20:30 במוזיאון תל אביב.

התזמורת הסימפונית ראשון לציון. מנצח: מיגואל הרננדס סילבה, סולנית: זמרת הסופרן עדית זמיר. יבוצעו יצירות מאת ורדי, דה- פאיה, וגם הסימפוניה התשיעית של שוסטקוביץ'. הערב ב-20:00 בהיכל התרבות של אשקלון.

מוסטונן עם בארוקדה. אל הרכב הנגנים חוברת הפעם מקהלת "נעמה" ומנצח המוסיקאי האסטוני הכריזמטי אנדרס מוסטונן. במרכז: ה"סטאבאט מאטר" של פרגולזי (סולנים: הזמרים יעלה אביטל ואלון הררי) ולצדו יצירות מאת אלגר ומאת אלבינוני. בשבת ב-12:00 בכנסיית קרית יערים באבו-גוש.

חינוך מוזיקלי כיצד. יום עיון, מיועד למורים למוזיקה אבל פתוח גם לציבור הרחב, מטעם פורום דוסטרובסקי, יתקיים ביום ראשון באולם נבון בקונסרבטוריון הירושלמי (גבעת רם), מ-10:00 עד 15:00. בין ההרצאות והשיחות יהיו קונצרטים קצרים עם תזמורת הקונסרבטוריון, תלמידי מחול והתזמורת היהודית-ערבית של הנוער המוזיקלי. עם המרצים והמתדיינים נמנים בין השאר המלחינים ינעם ליף ועודד זהבי, הזמרות מירה זכאי ואסתי קינן, החוקרת עטרה איזקסון, המנצח מיכאל קלינגהופר והמוזיקולוגית מיכל זמורה. באחת מקבוצות הדיון (ב-12:00) יעסקו בשאלה אם יש מוזיקה "טובה" ומוזיקה "לא טובה".

כינוס "אלכסון". אירוע זה נערך מטעם כתב-העת האינטרנטי "אלכסון" העוסק בעניינים אינטלקטואליים מגוונים. בחלק המוזיקלי ירצה הפסנתרן בוריס גילטבורג על ביצועים שונים ופרשנויות שונות ל"הוואלס" של ראוול, עם הדגמות. מחר ב-19:30 במוזיאון תל אביב.

רביעייה בגלריה. הרביעייה הישראלית (כנר ראשון: יגאל טונה) תבצע שתי רביעיות מיתרים של מוצרט (בהן זו המכונה "הדיסוננסים"). בשבת ב-12:00 בגלריה שלוש בתל אביב.

בסטודיו של שוחט. הפסנתרן גיל שוחט מנגן ברהמס, לבדו ועם הצ'לן עדיאל שמיט. ביום ששי ב-14:40 בסטודיו  שלו ביפו (נתיב המזלות 11). מחיר כרטיס: 249 שקל.

זורמן על ברהמס. אירוע ראשון העונה בסדרת "דיוורטימנטו" של מכללת לוינסקי, בעריכת דוצ'י ליכטנשטיין. הפעם מרצה המלחין והמעבד משה זורמן על הסימפוניה הרביעית של ברהמס, לקראת ביצועה בפילהרמונית. ביום ראשון ב-19:30 באולם המכללה ב"קרית המכללות" מצפון לתל אביב.

להיטי אופרה וציורים. קונצפט חדש שנועד לקרב לאמנות האופרה קהל אשר לא ידעה מוגשם באירוע מטעם האופרה הישראלית ומוזיאון ישראל: שלוש זמרות וזמר ישירו להיטים מתוך אופרות, בליווי פסנתר, על רקע ארבע מן התערוכות. הקהל יעבור בעקבותיהם מתערוכה לתערוכה. האירוע כולל הרצאות על הציורים. מחיר כרטיס: 210 שקל. הערב ומחר, בכל יום פעמיים, ב-19:00 וב-21:00, במוזיאון ישראל ירושלים.

"לרקוד עם השטן". סרט תעודה מרתק על המלחין פרנץ ליסט, שהכינה הפסנתרנית עופרה ירושלמי (ישראלית-אמריקאית), יוקרן ביום שני ב-20:00 במרכז למוזיקה על שם בלומנטל בתל אביב. עוד באירוע, שירים של ליסט עם הזמרת רוזמרי דנציגר והפסנתרנית נעמי לב, ויצירות של שופן שהשפיעו על ליסט (בנגינתה של לב).

קלרינט ומיתרים בצוותא. בשחרית יופיעו הפעם הקשתנים יבגניה פיקובסקי ודמיטרי רטוש והקלרניטן רון זלקה, עם הפסנתרן האורח סטיבן ואנהארט. יישמעו מידיהם "סיפורי אגדה" של שומן, סונטה לקלרינט של ברהמס, טריו "קגלשטט" של מוצרט. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב. קונצרט דומה עם אמנים אלה ייערך ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

מוסטונן ומוצרט. סונטות לפסנתר וכינור של מוצרט, עם הכנר אנדרס מוסטונן ועם הפסנתרנית (הפינית) לאורה מיקולה, יישמעו ביום ראשון ב-20:30 באולם המרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

חליל ומיתרים. נעם בוכמן, החלילן הראשון של התזמורת הסימפונית ירושלים, מנגן עם רביעיית כלי קשת (כנרת ראשונה: ז'אנה גנלדמן). התוכנית: טלמן, ויוואלדי ועיבודים לשירים ישראליים. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

"פסנתר לתמיד". התחרות הארצית השנתית לפסנתרנים צעירים, בארבע קטגוריות גיל (המבוגרים הם לכל היותר בני 28) תתקיים ממחר עד 5.12 במרכז מונארט באשדוד.

"שרלוק הולמס". מופע לילדים, ביוזמת מפעל הפיס ובמימונו (פרויקט "קלאסי לייק"), ששמו המלא הוא "שרלוק הולמס – תעלומה בקונצרט", שכתבה והלחינה המנצחת עדית שכטמן, מבוצע בהשתתפות שני שחקנים (בעברית ובערבית), עם התזמורת הקאמרית הישראלית. ביום שלישי ב-17:30 בהיכל התרבות של רמלה (ראו גם ב"צלילים במדבר", כאן).

הפילהרמונית לילדים. באירוע זה, עם המנצח והמנחה רוני פורת, ישולבו פעלולי תאורה (לכבוד חנוכה). ביום שישי ב-10:00 בהיכל התרבות בת"א.

תזמורת הבמה. אף זאת לילדים: ההצגה הנחמדה "בטח יש ילד" מאת אלעד וינגרד, בהלחנת המוזיקאי הסיני-ישראלי אי אן שו ובניצוחה של טליה אילן. במאית: יוליה פבזנר. ביום שלישי ב-11:00 במוזיאון תל אביב (ראו גם ב"צלילים במדבר", כאן).

צ'לנים על החוף. שלושה נגנים - חמוטל צור, ענת אנגלמאייר ויוני גוטליבוביץ' – יבצעו (נוסח מקורי ועיבודים), בצירופים שונים, יצירות מאת באך, היידן, שופן ואלגר. במוצאי שבת ב-20:30 במוזיאון המזגגה בחוף דור נחשולים. פרטים:
050-5323339.

יהודית-ערבית. מקהלת האיחוד בניצוח רונן בורשבסקי חוברת למקהלה הגלילית "אל בעת", בתוכנית מגוונת, מבאך וכרוביני ועד שירים ישראליים. ביום שישי ב-20:00 בכנסייה האנגליקנית בשפרעם.

צלילים במדבר

"צלילים במדבר", האירוע השנתי בשדה בוקר, חוזר בפעם ה-16, בהנהלת מייסדו המלחין מיכאל וולפה, איש שדה בוקר ומורה בכיר באקדמיה בירושלים. הפסטיבל מוקדש ברובו הגדול למוזיקה ישראלית בסגנונות שונים (קלאסיים וגם פופיים, חסידיים, ג'זיים, מזרחיים ועוד). הנה אחדים מן הקונצרטים וההצגות, בפירוט חלקי:

מחר ב-10:00: יצירות של מלחינים צעירים בנגינת אנסמבל "מיתר".
מחר ב-17:00: "סיפור פשוט" של עגנון. מדובר בנוסח מקוצר של הסיפור, בפי הקריין בני הנדל, משולב בקטעי מוזיקה שנבחרו בשום שכל - מאת שוברט, דבוז'ק ועוד. מנגנת: שלישיית "עתר" (פסנתר, כינור וצ'לו). מופע מומלץ בחום.
ביום שישי ב-11:00: שרלוק הולמס" - מופע לילדים מאת עדית שכטמן (ראו להלן במדור זה).
ביום שישי ב-17:00: הסרט היהודי האילם "Breaking Home Ties", מ-1922, בליווי מוזיקה שחיבר עמית ויינר ומבוצעת חי במקביל להקרנה.
בשבת ב-11:00: המופע לילדים "בטח יש ילד" מאת אלעד וינגרד ואי אן שו (ראו להלן במדור זה). מומלץ.
בשבת ב-16:30, בקונצרט מרכזי: הסימפוניה "חזיונות מדבר" מאת צבי אבני (מ-1991), המאופיינת על ידי עורך התוכנית כבעלת יכולת "לצייר בצלילים דימויים ויזואליים ורגשיים", ואשר עם מרכיביה ודימוייה נמנים עלות השחר, טעמי המקרא, מוטיבים תפילתיים והמחול סביב עגל הזהב; הפואמה הסימפונית "שיבה למדבר" מאת מיכאל וולפה, שנוגנה בראשונה בפסטיבל ב-2002 ובוצעה מאז גם בנסיבות אחרות; קונצ'רטו לפסנתר מאת המלחין הצעיר אלון טריגר. מנגנים: התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה בניצוח רועי אזולאי והפסנתרן ניזאר אל חאת'ר.
בשבת ב-20:30: קונצרט מרכזי נוסף והוא מחווה ליוצר והזמר אביהו מדינה.
ביום ראשון ב-17:00: יצירות למקהלה מאת פרסל, בריטן ובלוך וגם יצירות חדשות למקהלה מאת צבי אבני ויחזקאל בראון. שרה: מקהלת האקדמיה מירושלים בניצוח סטנלי ספרבר.
ביום ראשון ב-19:00 (תחת כיפת השמים): הזמרת מרים טוקאן וטריו "אל- פאראבי" (כינור, עוד, כלי הקשה) במוזיקה ערבית קלאסית.
ביום ראשון ב-20:30: יצירה מאת צבי אבני (שמה "מזרח תיכון חדש" ובה בין השאר קינה על מותו של ים המלח) והסימפוניה השנייה של ברהמס. מבצעת תזמורת האקדמיה הירושלמית בניצוח איתן גלוברזון.
מידע נוסף בטל' 08-6564115.

תגובות