חגי חיטרון

אנג'לה יואיט. הנגנית הקנדית, הנמנית עם צמרת אמני הפסנתר בדורנו, תדריך פסנתרנים ישראלים צעירים בשיעורים פומביים. ביום שלישי במרכז למוזיקה ("משכנות שאננים") בירושלים.

הפילהרמונית (1). מנצח: זובין מהטה. סולן: הכנר דיויד גארט, בקונצ'רטו של ברהמס. עוד בתוכנית, חמישה קטעים לתזמורת מאת שנברג, "פתיחה טראגית" של ברהמס ו"ואלס הקיסר" מאת יוהן שטראוס. מחר (יום רביעי) באודיטוריום חיפה.

הפילהרמונית (2). מהטה מנצח, והסולן הוא הכנר גיל שחם בקונצ'רטו מס' 2 של פרוקופייב. אחר כך תבוצע הסימפוניה השמינית של ברוקנר. ביום שני וביום שלישי (בפעם זו ב-19:00) בהיכל התרבות בת"א.

תזמורת קאמרטה. המנצח והסולן בפסנתר הוא שו ז'ונג (מנהלה המוזיקלי החדש של הסימפונית חיפה), סולנית נוספת היא הזמרת אירה ברטמן. התוכנית: הקונצ'רטו לפסנתר ק' 271 של מוצרט, שני "שירי שוליה נודד" מאת מאהלר, הסימפוניה מס' 4 של מאהלר (עיבוד לתזמורת קאמרית). מחר (רביעי) במשכן לאמנויות הבמה באשדוד, מחרתיים (חמישי) ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים, במוצ"ש ב-20:00 במוזיאון ת"א, ביום ראשון ב-20:00 בהיכל התרבות של פתח תקווה, ביום שני ב-20:00 בהיכל התרבות של אשקלון.

הסימפונית ראשון לציון. המנצח הוא ירון טראוב, הסולן הוא הכנר איתמר זורמן, בעל פרס ראשון בתחרות צ'ייקובסקי במוסקווה, בקונצ'רטו של אלבן ברג וב"ציגאן" מאת ראוול. עוד בתוכנית, הסימפוניה הראשונה של מאהלר. במוצ"ש, ביום שני וביום שלישי בהיכל התרבות של ראשל"צ, ביום ראשון ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

"נסיכת הצ'רדש". הופעה אורחת: זמרים, שחקנים ונגנים מתיאטרון האופרטה הממלכתי של בודפשט מעלים (בהונגרית) את "נסיכת הצ'רדש" של אמריך קלמן, מן האופרטות הפופולריות ביותר בכל הזמנים. מחרתיים (יום חמישי) ב-20:00, וגם ביום שישי (ב-13:00 וב-21:30), בשבת (ב-16:30 וב-20:30), וכן ביום שני וביום שלישי (בשני אלה ב-20:00). במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

עוד על ואגנר. שני אירועים מטעם התזמורת הסימפונית ירושלים, בעריכת מנהלה המוזיקלית פרדריק שאזלן: באחד יהיו שיחות על המוזיקה של ואגנר ועל הבעיה היהודית־ישראלית הבלתי נרדמת הכרוכה בו, השני הוא קונצרט. עם המרצים נמנים שאזלן, המלחינים מיכאל וולפה (שמסתייג מהתביעה לבצע בארץ בפומבי יצירות מאת ואגנר) ומנחם צור, וההיסטוריונים משה צימרמן ונעמה שפי. מנחה: דוד ויצטום. זאת ביום שלישי ב-15:30 באולם הנרי קראון בבירה; למחרת, ב-18.12 (20:00), יבוצע מדגם יצירות שהשפיעו על ואגנר וכאלה שהושפעה ממנו. שאזלן ינצח, הסימפונית ירושלים תנגן, לצד זמרות סולניות.

הקאמרית הישראלית. מנצח: אי אן שו. סולן: הפסנתרן בוריס גילטבורג. תוכנית מוצרט, ובה בין השאר שני קונצ'רטי, ק' 491, ק' 450. הרצאה לפני הנגינה (ב-19:30) : ענת שרון. מחר (רביעי) במוזיאון ת"א.

צ'לו ופסנתר. שמחה חלד ויונתן זק יבצעו סונטות להרכב זה מאת בטהובן. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

מנדלסון בצוותא. נגני כלי קשת חברי הפילהרמונית (כנרת ראשונה: ילנה טישין) יבצעו במרכז השחרית את השמינייה של מנדלסון. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בת"א.

רק ברהמס. את חמישיית הפסנתר ואת חמישיית הקלרינט של ברהמס יבצעו איש בתורו הפסנתרן ארנון ארז והקלרינטיסט אלכסנדר פיטרשטיין, בהתאמה, עם קשתנים ובראשם הכנר חגי שחם. מחרתיים (יום חמישי) ב-20:30 באולם ימק"א בירושלים.

קורלי עם בלצן. על גלגוליה הרבים של נעימת "לה פוליה", מקורלי ואילך, מספרת אסתרית בלצן, וגם מנגנת בפסנתר ובצ'מבלו עם הכנר אדריאן יוסטוס, עם אמן החליליות מיכאל מלצר ועם נגנים נוספים. ביום שישי ב-10:00, ביום ראשון ב-20:00, וגם בשני ובשלישי, בשניהם ב-10:00 וב-20:00, במוזיאון ת"א.

בארוק דרום אמריקאי. זמרים סולנים ובהם הדס פארן, מיכל אוקון ואלון הררי, יבצעו את האופרה "דם הוורד", מאת המלחין הפרואני תומס ולאסקו. מחר (יום רביעי) ב-20:30 באולם ענב בת"א.

שוחט ובטהובן. גיל שוחט יבצע שלוש סונטות לפסנתר של בטהובן וישוחח עליהן. ביום שני במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

יחזקאל בראון. מקהלת גתית ומקהלת אוריה, עם עוגב, ועם הטנור בועז דוידוף בתפקיד החזן, חוברים לביצוע "ערבית לשבת" מאת בראון. ביום שני באולם רפפורט בחיפה.

צמד פסנתרנים. סיון סילבר וגיל גרבורג יבצעו שלושה קונצ'רטי של בטהובן (מס' 1, 2, 3, הפסנתר השני מנגן עיבוד של תפקיד התזמורת). בשבת ב-10:30 באולם הקשתות בעין השופט.

"ד"ר מיראקל". את האופרטה הקומית מאת ז'ורז' ביזה  מעלים זמרים צעירים - ההפקה היא של קבוצת "אופרה זעירה", בתמיכת משרד התרבות - עם להקה כלית קטנה (חברי התזמורת הקאמרית רמת גן). מנצח: אביב רון.
ביזה חיבר את "ד"ר מיראקל" (בעברית, "ד"ר פלא" או "רופא הפלא") בהיותו בן 18. זו אופרטה קומית במערכה אחת, שהוצגה לראשונה ב-1857. המנצח אביב רון מתאר אותה כתמהיל של חומרים דרמטיים ומוזיקליים, כשופעת מצבים קומיים ובולטת גם באנסמבלים קוליים השזורים בה, ששיאם הוא "רביעיית החביתה". ההומור נבנה מדמותם של הגיבורים הנפוחים מחשיבות עצמית. בהפקה זו, בבימויה של נטע אמית, מושרת האופרטה בעברית בפי יעל לויטה, לירן קופל, שירה רז ונתנאל זלבסקי. במוצאי שבת בתיאטרון ר"ג.

"ד"ר מיראקל". האופרטה של ביזה בהפקת קבוצת "אופרה זעירה"צילום: תומר אפלבאום

פגישה עם מלחין (1). אירוע לכבוד צבי אבני, ובו יוקרן סרט תיעודי עליו (מעשה ידי דן אורסתיו) ויבוצעו יצירות שלו - עם זמרת (איילת אמוץ), קלרינט ופסנתר – יתקיים ביום חמישי ב-17:00 בבניין בית הספרים הלאומי בקמפוס גבעת רם, ירושלים.

משפחתו של מלחין (2). סרט תיעודי מעניין על המלחין אנדרה היידו ועל בניו, החיים בעולמות שונים, יוקרן מחר (רביעי) ב-17:00 במרכז למוזיקה בלומנטל בת"א.

מקהלה אורחת. מקהלת האקדמיה של ברמן, צפון גרמניה, תגיש תוכנית מגוונת, קצתה בהשתתפות מקהלת האקדמיה התל אביבית. ביום חמישי ב-19:30 וביום שישי ב-10:30 באולם האקדמיה (קלרמונט) באוניברסיטת ת"א.

ראוול לקטנים. מופע לילדים בעריכת השחקנית ניצה שאול ובהגשתה, על חייו ויצירתו של מוריס ראוול. מחר (יום רביעי) ומחרתיים (חמישי), ב-17:00 וב-18:30, באכסדרה של המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

לכבוד כפר בלום. הפסטיבל חוגג השנה 30 לייסודו, והעמותה התומכת בו מארגנת אירוע קאמרי בכיכובם של אחדים מהאמנים, ובהם מנהל הפסטיבל, הצ'לן צבי פלסר (שגם יספר על התוכנית שתוגש בגליל בקיץ). בחלק המוזיקלי יישמעו סונטה לצ'לו ופסנתר (פלסר ורון רגב), וטריו (הכנרת מרים פריד, פלסר, רגב). ביום שלישי ב-19:30 באולם וייל בכפר שמריהו.

רסיטל. רן צמח יבצע יצירות מאת שומאן ומאת ברהמס. מחר (רביעי) ב-19:30 באולם 207 במשכן לאמנויות ע"ש הכט בחיפה. כניסה חופשית.

שוברט ועוד. נגנית הנבל גיתית בועזסון, הגיטריסט יהודה שרייר והצ'לן מיכאל הרן ינגנו בצירופים שונים. עיקר התוכנית: הסונטה "ארפג'ונה" של שוברט ויצירות של מלחינים ספרדים. בשבת ב-11:30 בכנסייה האנגליקנית ברמלה.

חזנות. ארבעה חזנים ישוררו בליווי התזמורת הסימפונית ירושלים, בניצוח אלי יפה. מחר (רביעי) ב-20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

"דיברטימנטו". במסגרת סדרת הרצאות מטעם מכללת לוינסקי ישוחח הכנר והמוזיקולוג ד"ר איתן אור-נוי על הקונצ'רטו לצ'לו של דבוז'ק. ביום ראשון ב-19:30 באולם המכללה בקרית המכללות בתל אביב (מצפון ל"תוכנית ל'").

כינור וצ'לו. הכנר איליה קונובלוב והצ'לן אולג סטולפנר יבצעו את הקונצ'רטי של מנדלסון ושל היידן, בהתאמה, והצ'לן גם את "ואריאציות רוקוקו" של צ'ייקובסקי, הכל עם "תזמורת הפסטיבלים". בשבת ב-12:00 באולם ליד מנזר לטרון.

קולות ופסנתר. הזמרים הם המצו־סופרן נועה ביז'נסקי והטנור אסף כחולי. ליד הפסנתר - אפרת לוי. התוכנית: משוברט ומנדלסון ועד סשה ארגוב. במוצ"ש בתיאטרון הסטודיו בחיפה.

דיבורים וצלילים. הכנר רוברט קנטי, הוויולנית בלה קנטי, ושחקנית, מציגים תוכנית ששמה "מסע מוזיקלי". בשבת ב-12:30 במנזר בית ג'מאל ליד בית שמש.

אופרה על המסך. באירוע יוקרנו קטעים מתוך "סיפורי הופמן" של אופנבך בביצוע בית האופרה של ליון בניצוח קנת נגאנו. הרצאה: יוסי שיפמן. ביום שני ב-17:00 בסינמטק חיפה.

--------------------------------------------------------------------------------

תחרות החליל הבינלאומית

בתחרות החליל הבינלאומית־ישראלית השביעית, שתתקיים הפעם בנצרת, ישתתפו חלילנים מכל העולם (וישראל כמובן). יו"ר השופטים: משה אפשטיין. מנהל אמנותי: החלילן הראשון של הפילהרמונית, יוסי ארנהיים. מנהלת: עדה פלג. פרס ראשון: 25 אלף שקל.

החלילנית שירי סיווןצילום: Camnitzer

ניכר כי המארגנים השקיעו מאמץ בשדרוג הערך האמנותי של האירוע כולו: הוסיפו קונצרטים לצד התחרות, הרכיבו תוכנית מעניינת לנגינה בתחרות עצמה. עוד יוזכר כי אחדים מהזוכים בתחרויות החליל הבינלאומיות הקודמות שהתקיימו בארץ (כולן מטעם "המרכז למוזיקה חיפה") מכהנים כיום כחלילנים ראשונים בתזמורת נחשבות בגרמניה.

הנה אפוא עיקר התוכנית:
מחרתיים (חמישי) וביום שישי, ב-10:00 בכנסיית סיינט גבריאל: השלב הראשון, 28 חלילנים; בשבת ב-13:00 בכנסייה הסלזיאנית: קונצרט נלווה לתחרות, ובו מנצחת עדה פלג על תזמורת מיתרים, על מקהלת עמק חפר, על זמרים סולנים ועל קבוצת חלילניות, לרבות שירי סיוון, מן המנצחים בתחרויות הקודמות. במרכז התוכנית, יצירות מאת מוצרט ומאת היידן ("מיסה תרזה" שלו); בשבת ב-18:00, סיינט גבריאל: יצירות לחליל בביצוע שופטי התחרות; ביום ראשון וביום שני, מ-14:30, בסיינט גבריאל, שלב חצי־הגמר: החלילנים שעלו לשלב זה מנגנים יצירות קאמריות לצד זמרים ונגנים (שלב הגמר יהיה ב-18 בדצמבר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ