התגלו לחנים לא ידועים מאת החזן יוסל'ה רוזנבלט

כתבי יד, לרבות תווים של לחנים שחיבר ולא היו ידועים עד כה, התגלו בביתה של משפחה ירושלמית ונמסרו לספרייה הלאומית. רוזנבלט השאיר הקלטות רבות, אבל רק מעט מיצירותיו יצאו לאור או השתמרו בכתב יד

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

כתבי יד שהיו שייכים לחזן יוס'לה רוזנבלט, לרבות תווים של לחנים שחיבר ולא היו ידועים עד כה, התגלו בביתה של משפחה ירושלמית ונמסרו לספרייה הלאומית. ד"ר גילה פלאם, מנהלת ארכיון המוזיקה של הספרייה, אומרת כי החומר כולל ספרי תווים, כתבי יד של יצירות חזניות וחומרים ארכיוניים הקשורים להווי הקהילה היהודית בגרמניה בשנות השלושים.

רוזנבלט נפטר לפני 80 שנה. החומר שהתגלה היה ברשות ידידו, החזן מנחם (אמיל) גרוס, שכיהן בבתי כנסת אורתודוכסיים בהמבורג ובפרנקפורט ועלה ארצה ב-1939. את רוזנבלט הכיר גרוס עוד ב-1902, כאשר למד בישיבת  פרשבורג (סלובקיה). רוזנבלט היה אז החזן של בית הכנסת שם.

מתברר שרוזנבלט הפקיד לאחר שנים בידי גרוס כתבי יד רבים שלו ובהם עשרות לחנים שכתב. אוסף התווים היה מונח שנים רבות במזוודה ישנה במחסן הבית של משפחת גרוס בירושלים. לאחר שנכדו של גרוס מסר אותם עתה לספרייה הלאומית בדק את החומר חוקר החזנות ריימונד גולדשטיין ואישר כי אלה הם בין השאר כתבי-יד של החזן הידוע. רוזנבלט (1933-1882) השאיר הקלטות רבות, אבל רק מעט מיצירותיו יצאו לאור או השתמרו בכתב יד.

רוזנבלט. תגלית נדירה

יצירותיו מבוצעות תדיר, וחזנים רבים מנסים לחקות את סגנונו. ד"ר פלאם אמרה כי יש בתגלית חשיבות רבה לחוקרי החזנות ולחובביה, והודיעה כי ארכיון המוזיקה מקווה לשתף פעולה עם מיטב החזנים והמעבדים לצורך ביצוע היצירות שהתגלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ