בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לוח קונצרטים: 22.1-15.1

תגובות

"קלאסי בים האדום". הפסטיבל השנתי, בכיכובם של אמני בית האופרה מרינסקי מפטרבורג (זמרים סולנים, מקהלה, תזמורת), בניצוח ואלרי גרגייב, ייפתח מחר. בשלושת הקונצרטים המרכזיים (שיתקיימו הפעם באולם "תיאטראות אילת" ולא בהאנגר בנמל, כתמיד), יבוצעו האופרות "יולנטה" מאת צ'ייקובסקי ו"דון קישוט" מאת מאסנה (חמישי ושישי, בהתאמה), והסימפוניה התשיעית של מאהלר (בשבת אחרי הצהריים). מלבד זאת יהיו קונצרטים קאמריים בשעות היום, ובהם ינגנו אמני "הפרויקט הקאמרי", "שלישיית ירושלים" ורביעיית "כרמל". זאת באולם של מלון רויאל ביץ'.

"נשף מסכות". האופרה של ורדי מועלית באופרה הישראלית בהפקה חדשה, בבימויו של מיכאל זנאנייצקי (פולין) ובניצוחו של דניאל קלגרי (איטליה). משתתפים זמרים מחו"ל ומישראל ומנגנת התזמורת הסימפונית ראשון לציון. ביום שישי (הפעם ב-13:00) וגם במוצאי שבת, ביום שני וביום שלישי (בכל אלה ב-20:00), במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

הפילהרמונית. מנצח: אוסמו ונסקה (פינלנד). סולן: הפסנתרן דניס מצוייב (רוסיה) בקונצ'רטו מאת שימנובסקי. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 5 מאת מאהלר. ביום ראשון בהיכל התרבות בתל אביב, ביום שני בבנייני האומה בירושלים.

יוסי צבקר

תזמורת קאמרטה. מנצח: אבנר בירון, כסולנים יופיעו אדמאר קסטנדה, נגן נבל קולומביאני, נגן כלי ההקשה גלעד דוברצקי והחצוצרן יובל שפירא, ותישמע מוסיקה דרום אמריקאית. ביום שלישי ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: ניר קברטי. סולן: הצ'לן הלל צרי, ב"וריאציות רוקוקו" של צ'ייקובסקי. עוד בתוכנית, "אבנים שקופות", מאת שרון פרבר, והסימפוניה מס' 101 של היידן. הערב ב-20:00 במוזיאון תל אביב.

תזמורת סינפונייטה. על התזמורת מנצח דורון סלומון, שהיה מנהלה המוזיקלי עד אשתקד, והסולן הוא האבובן דודו כרמל, חבר הפילהרמונית, בקונצ'רטו מאת ריכרד שטראוס. עוד בתוכנית, בין השאר, הסימפוניה מס' 96 (כינויה: "הנס"), מאת היידן. במוצאי שבת וביום שני במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע.

הסימפונית חיפה. הקונצרט, בניצוח בוגוסלב דוידוב (פולין), כולל יצירות מאת מוצרט (הסימפוניה מס' 40), אורי ברכה (יצירה לוויולה ותזמורת, הסולן הוא אבשלום שריד) ובטהובן (הסימפוניה השביעית). הערב בבית נגלר בקרית חיים.

אנדריאס שול. רסיטל זה של זמר הקונטרטנור הגרמני בעל המוניטין כולל שירים מאת היידן, מוצרט, שוברט וברהמס. בפסנתר, לצדו, תנגן זוגתו תמר הלפרין. זאת מחר באולם הקונסרבטוריון (שטריקר) בתל אביב; ביום שישי, מ-10:30, יקיים שול באותו מקום כיתת אמן לזמרים (המודרכים: 5 זמרות וזמר אחד).

מחווה ליחזקאל בראון. שורת יצירות קאמריות מאת בראון יבצעו הזמרת שרון רוסטורף, הפסנתרנית מיכל טל, הכנר נתאי צרי, הצ'לן הלל צרי ונגנים נוספים. ביום שלישי ב-19:30 באולם האקדמיה למוזיקה באוניברסיטת תל אביב. כניסה חופשית.

"הרביעייה הישראלית". הרכב המיתרים (כנר ראשון: יגאל טונה, נגן ראשון בפילהרמונית) יבצע יצירות מאת מנדלסון. בשבת ב-12:00 בגלריה שלוש בתל אביב.

תזמורת האקדמיה הירושלמית. מנצח: רונן בורשבסקי. התוכנית: קונצ'רטו לבאסון וסימפוניית "פראג", של מוצרט, וקונצ'רטו לפסנתר מס' 2 מאת רחמנינוב, עם סולנים צעירים מקרב הסטודנטים באקדמיה. רביעי ב-20:00 באולם ימק"א בירושלים.

תזמורת האקדמיה התל אביבית. תזמורת בית הספר ע"ש בוכמן־מהטה תנגן בניצוחו של יואב תלמי, עם כנר סולן מקרב הסטודנטים. היצירות: מאת ברליוז, סן סאנס וסזאר פרנק. הרצאה קצרה: אורי רום. חמישי ב-19:30 וביום ששי ב-10:30 באולם האקדמיה באוניברסיטת תל אביב.

תזמורת סימפונט. התזמורת מרעננה מצפינה לקרית מוצקין, בניצוחו של גיל שוחט, ומופיעים איתה הפסנתרנית דוראל גולן (קונצ'רטו מס' 1 של צ'ייקובסקי) והזמר-השחקן משה בקר (שירים ממיטב הקלאסיקה הישראלית). זאת ביום שישי ב-21:30 בהיכל התיאטרון, שם; באירוע אחר של הסימפונט המנצח הוא עומר ולבר, והסולן, בזמרה ובפסנתר, הוא שלומי שבן. התוכנית: שירים מאת שבן והסימפוניה מס' 5 של צ'ייקובסקי. זאת ביום ראשון ב-20:30 באולם "קימרון" בבית שאן.

שלישייה בצוותא. הכנר אלכסנדר שטרק (חבר הפילהרמונית), עם עמיתו לתזמורת הצ'לן פליקס נמירובסקי ועם הפסנתרנית אלכסנדרה נמירובסקי, יבצעו שלישיות מאת היידן, סמטנה וארנסקי. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

התזמורת הסימפונית ירושלים. מנצח: עמוס טלמון. סולנים: הכנר אקרט לורנצן (נגן ראשון של הסימפונית ראשון לציון) ובניו מאיה ודניאל, בקונצ'רטו לשלושה כינורות מאת באך. סולנית: הפסנתרנית דוראל גולן, בקונצ'רטו מס' 1 של צ'ייקובסקי. חמישי ב-20:00 בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

שמוליק רחמני

"האנסמבל הקולי". הפעם מופיע "האנסמבל הקולי הישראלי" תחת שרביטו של המנצח האורח סיגרדס קלבה, ושם התוכנית הוא "קולות רוסיה". ביום שישי ב-12:00 בכנסיה הקתולית בחיפה, במוצאי שבת ב-20:00 בכנסייה הסקוטית בירושלים, ביום שני באולם עינן במודיעין, ביום שלישי במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

"בת קול". תוכניתה של מקהלת "בת קול" בניצוח ענת מורג כוללת את ה"סטבאט מאטר" של פרגולזי ועוד. בשבת ב-11:30 בכנסייה האנגליקנית ברמלה.

"אורטוריו ירושלים". על המקהלה ינצח הפעם עופר דלאל. התוכנית: יצירות מהמאה ה-19. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

דוקומנטרי. סרט תעודה על חייו ויצירתו של המלחין פאול בן חיים יוקרן ביום חמישי ב-17:00 בספרייה הלאומית בגבעת רם, ירושלים; סרט תעודה על חייו ויצירתו של המלחין מרדכי סתר יוקרן ביום רביעי ב-17:00 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב (התסריט של שני הסרטים: דן אורסתיו).

בינתחומי. הפסנתרנית אורית וולף משוחחת עם חוקר האמנות ד"ר דוד גרייבס על נקודות מפגש בין מוזיקה לאמנות פלסטית, לרבות שאלות כמו מה בין באך לרמברנדט, או מה בין שופן לדלקרואה, ומדגימה בנגינה. ביום שישי ב-11:00 במוזיאון תל אביב.

זמר עברי. שורת עיבודים לשירים מאת טובי המלחינים הישראלים תישמע מפי זמר הבס־בריטון איתמר לויטין, עם עידו עקוב בפסנתר. מחר ב-20:30 באוניברסיטה הפתוחה ברעננה.

עוגב וחליל. רומן קרסנובסקי, בעוגב, ובנו בן ה-13, בחליל, יבצעו – יחד ולחוד - מיצירות באך, מוצרט, פורה ועוד. זאת ביום שישי ב-11:00 באודיטוריום הכט בחיפה. בשבת ב-12:00 בצהריים יופיעו השניים (יצירות באך בלבד) בכנסיית הגואל בירושלים העתיקה.

כלי נשיפה. חמישה נגני כלי נשיפה מעץ, מהמעולים שבהם, יבצעו (במקור ובעיבודים) מיצירות באך, אהרן חרל"פ, קארל נילסן, גרשווין. הערב ב-20:00 בבית העם של מושב גני עם, הוד השרון.

לילדים. המחזה המוזיקלי "שרלוק הולמס - תעלומה בקרקס" מאת עדית שכטמן ובהפקת פרויקט "קלאסילייק" של מפעל הפיס, יוצג בביצוע התזמורת הקאמרית הישראלית ושחקנים. ביום שלישי ב-17:00 באודיטוריום אניס ברחוב פעמונים 9 ביפו.

לילדים. מנגנת התזמורת הפילהרמונית בניצוח דוד זבה, ומופיעים לצדה זמרים מקבוצת "אופרה סטודיו". התוכנית: אריות של מוצרט ושירים של סשה ארגוב. רביעי ב-17:30 בהיכל התרבות בתל אביב.

"אופרה אטרנה". הלהקה הירושלמית, בניצוח איליה פלוטקין, מעלה את "דון פסקואלה" מאת דוניצטי במאי: גרא סנדלר. ביום שלישי ב-20:00 בתיאטרון החאן בירושלים.

נשים מלחינות

באירוע מטעם "פורום המלחינות" יבוצעו יצירות לצמד פסנתרים ולפסנתר יחיד מאת שש מלחינות ישראליות עכשוויות ומלחינה יפנית אחת. המבצעים הם צמד הפסנתרנים טאמי קנזאווה ויובל אדמוני, האירוע יהיה ביום ראשון ב-20:30 במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב. הנה תמצית תיאורן של הקומפוזיטוריות הישראליות את יצירותיהן:

הגר קדימה, על יצירתה  "מנסה להתיר את החוטים":  "היצירה לא חוברה במטרה לאייר פקעת חוטים, אבל בדיעבד, עלה לו מתוך המוזיקה דימוי של חוטים שזורים וסבוכים, ומשהגיע הדימוי – נעשה פתאום קל לשמוע את החוטים המוזיקליים ביצירה, ולחוש עד כמה הדימוי אמיתי ונכון לנאמר בצלילים".

יונתן שלמה

על  "דיאלוג לשני פסנתרים" אומרת המלחינה פלורי נמיר כי היצירה סובבת סביב שלושה נושאים מאת פאול הינדמית, אשר לא זכה להשתמש בנושאים אלה ביצירותיו הוא.
על יצירתה "זיכרונות מהפסנתר" אומרת חנה אדג'שווילי, כי היא כתובה כשש מיניאטורות המתייחסות לשישה מלחינים שפעלו במאה ה- 20:  וברן, ליגטי, מסיאן, קורטג, שרינו.
"הדים" מאת הדס גולדשמידט חלפון היא תלת פרקית: פרק שירתי, פרק וירטואוזי, וחלק הבנוי כפסקאליה ואחריה פוגה.

אירנה סבטובה אומרת,  על יצירתה "אני שומעת קול אזעקה", כי מקורה הוא חוויית השמיעה הראשונה של אזעקת אמת, בירושלים.

טלי אסא, על "סיפור של תנועה מצטברת": "זהו סיפורה של סקונדה קטנה שמופיעה בתחילת היצירה הססנית ומבוישת, אך מלאת העזה, ויוצאת למסע מלא מפגשים מפתיעים שהולך וצובר כוח וסערה".

עוד תבוצע בקונצרט יצירה מאת המלחינה היפנית נוריקו נקאמורה.



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו