לוח קונצרטים: 12.2 עד 18.2

חגי חיטרון
חגי חיטרון

"רקוויאם פולני". במלאות לו 80, מנצח המלחין הפולני קז'ישטוף פנדרצקי על ביצוע יצירתו זו בישראל (היצירה כבר בוצעה כאן, לפני שנים רבות). מבצעים: זמרים סולנים מאירופה, התזמורת הפילהרמונית הישראלית והמקהלה ע"ש ברתיני. ביום רביעי ב–19:00, ביום שישי ב–14:00, וגם במוצ"ש וביום שלישי, בהיכל התרבות בת"א. ביום שני בבנייני האומה בירושלים.

דון פסקואלה. את האופרה החביבה של דוניצטי, בגרסתו של הבמאי גרישה אסגארוף, מעלה האופרה הישראלית עם זמרים מהארץ ומחו"ל ועם התזמורת הסימפונית ראשון לציון. מנצח: דיויד שטרן. ביום שלישי במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

תזמורת קאמרטה. תוכנית באך, עם מנצח (טים בראון) ושני זמרים סולנים מחו"ל. סולנית נוספת היא חברת התזמורת, הכנרת נטשה שר. יבוצעו: הקונצ'רטו לכינור בלה-מינור, הקונצ'רטו הברנדנבורגי מס' 3, שתי קנטטות, וגם יצירה ושמה "קולאז' על B-A-C-H" מאת ארבו פרת. במוצאי שבת (ב-20:00) וביום ראשון במוזיאון תל אביב, ביום שלישי ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

הסימפונית ירושלים. המנצח הוא חן צימבליסטה, הסולן הוא החלילן נועם בוכמן. היצירות: דרום־אמריקאיות. ביום רביעי ב–20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

תזמורת סימפונט. מנצח: דורון סלומון. סולנים: פסנתרנים ממצטייני סדנת הפסנתר הבינלאומית "תל חי", בשדה בוקר. בתוכנית, הקונצ'רטו מס' 5 של בטהובן, הקונצ'רטו לשני פסנתרים של מוצרט ועוד. ברביעי בערב במשכן העירוני לאמנויות הבמה ברעננה.

רביעיית "אביב". רביעיית כלי הקשת ובראשה הכנר סרגיי אוסטרובסקי תנגן שתי רביעיות, האחת מאת מנדלסון והאחרת מאת צ'ייקובסקי, ואת חמישיית הקלרינט של ברהמס (עם קלרניטן אורח מחו"ל). במוצ"ש באולם רפפורט בחיפה. תוכנית דומה, אך בלי ברהמס, תוגש מידי אמנים אלה ביום שישי ב–13:00 בגלריה של מוזיאון ת"א.

רביעיית "כרמל". הרביעייה (כנרת ראשונה: רחל רינגלשטיין) תבצע את "המוות והעלמה" של שוברט, עם הסברים, ביום חמישי ב–20:00 באולם של "קשת אילון" בקיבוץ אילון.

טריו. הפסנתרנית מיכל טל, הכנר נתאי צרי והצ'לנית אלה טובי יבצעו שלישיות מאת שוברט (אופוס 99) מאת בטהובן ("הרוחות") ומאת היידן. ביום חמישי במרכז למוזיקה בלומנטל בת"א.

טריו בצוותא. באירוע שחרית זה יופיעו נגני כלי קשת וכלי נשיפה חברי הפילהרמונית, והפסנתרן טל סמנון. התוכנית: הטריו עם קלרינט מאת ברהמס, טריו עם חליל מאת ובר ועוד. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בת"א.

שבת בעין כרם. קשתני אנסמבל "מילניום", עם הפסנתרנית אלכסנדרה נמירובסקי ינגנו מנדלסון (השלישייה בדו־מינור והשמינייה לכלי מיתר). בשבת ב–11:00 במרכז עדן תמיר.

כינור ופסנתר. סעידה בר־לב ויונתן זק יבצעו שלוש סונטות מאת בטהובן, לרבות ה"קרויצר". ביום ראשון ב–19:30 באולם האקדמיה למוזיקה באוניברסיטת ת"א.

רסיטל לפסנתר. מסקרן: ינון בר נתן יבצע את ה" פרלוד, כוראל ופוגה" מאת סזאר פראנק, את הסונטה בסול מג'ור ד' 894 מאת שוברט ואת "הוואלס" מאת ראוול. ביום שישי ב–11:30 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

מלחינים משלנו. באירוע זה יוקרן סרט תעודה על אריק שפירא, מעשה ידי דן אורסתיו, וחברי טריו "עתר" (פסנתר, כינור וצ'לו) יבצעו יצירה שלו. זאת מחר ב–17:00 בספרייה הלאומית בגבעת רם, ירושלים; סרט תעודה על המלחין פאול בן חיים, אף הוא מעשה ידי אורסתיו, יוקרן ביום רביעי ב–17:00 במרכז בלומנטל בתל אביב.

אסתרית בלצן. אירוע חדש במסגרת סדרת "בממד אישי" של בלצן, בהגשתה ובנגינתה, עוסק בשתי רביעיות פסנתר, מאת דבוז'ק ומאת ברהמס (יצירת המופת בסול־מינור). משתתפים, לצד בלצן בפסנתר, הקשתנים סיוון מעייני, מתן נוסימוביץ' ומרסל ברגמן. זאת ביום שישי, ב–10:00 וב–14:00, במוזיאון תל אביב; במסגרת סדרת "קתדרא", בעריכת בלצן ומשה זורמן, תידון האופרה "דון פסקואלה" ( ב–11:00). נושאים אחרים: הסימפוניה התשיעית של בטהובן, "מסע החורף" של שוברט ועוד. זאת ברביעי בבוקר, מ–09:00 באולם ענב ("גן העיר") בת"א.

עמותת "אורפיאוס". בקונצרט מטעם העמותה, הפועלת בעיקר בגליל, יתקיים קונצרט שבו יופיע הכנר יאמן סעדי Yamen Saadi (בן 17, יליד נצרת, משתלם כעת אצל חיים טאוב), עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית בניצוח סלים עבוד אשקר, בקונצרטו מאת מאקס ברוך. עוד בתוכנית: הסימפניה מס' 3 (ה"רייינית") של שומאן. במוצ"ש באולם קריגר בחיפה.

שבוע הגיטרה. מדובר בסדרת מופעים ארוכה, עם אמנים רבים, אורחים ומקומיים, החל מקונצרט פתיחה חגיגי שיהיה ביום שישי ב–20:30, ועד 19.2, במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.פרטים: www.Guitarweek.co.il

לילדים. המחזמר הדו־לשוני (עברית וערבית), "שרלוק הולמס תעלומה בקרקס", מאת עדית שכטמן, עם התזמורת הקאמרית הישראלית, בניצוחה, ועם שני שחקנים, יועלה ביום חמישי בבוקר במסגרת פרויקט "קלאסילייק" של מפעל הפיס. ב–10:00 באולם של בית התרבות "אניס" (רחוב "הפעמונית") ביפו.

--------------------------------------------------------------------------

השיא הפסנתרי של ליסט — בכינור

ב–2006 פירסם הפסנתרן והמלחין הישראלי נועם סיוון, שבסיסו בניו יורק, עיבוד שנראה לכאורה פרדוקסלי: הסונטה לפסנתר בסי־מינור של ליסט בנוסח לכינור סולו.

איך אפשר לממש בכינור את התוכן הפסנתרני הכל־כך מובהק הזה, ליסט בשיאו, עם שִפעת האקורדים, הרעמים והברקים? הראשון שהוכיח שהדבר אפשרי היה הכנר גיורא שמידט, ב–2011, ועכשיו מרימה את הכפפה הכנרת הישראלית ורה ויידמן, אשר תנגן את היצירה המדהימה והלא־קצרה (כ–30 דקות) בקונצרט שיהיה בשבוע הבא בתל אביב.

היצירה נחשבת כיום כפסגת היצירות לפסנתר של ליסט, אף שלאחר לידתה ב–1853 התקבלה בהסתייגויות והמבקר אדואד האנסליק כתב ש"מי שמוצא בה יופי הוא חסר תקנה". עיבודה לביצוע בכינור סולו יכול להיתפס כתגובה היסטורית הולמת — מעין תמונת ראי, לאחר 170 שנה — לעובדה היסטורית: המהפכה שחולל ליסט באמנות הפסנתר, כיוצר וכמבצע, פרצה בעקבות ההיחשפות שלו ב–1831 לאמנות הכינור המכשפת של פגניני.

בחלקו האחד של הקונצרט שמדובר בו תככב אפוא האטרקציה הנ"ל, בכינור סולו; חלקו האחר הוא קאמרי ובו תנגן ויידמן, עם הפסנתרן עמנואל קרסובסקי ועם הצ'לן יונתן גוטליבוביץ', את טריו "הארכידוכס" של בטהובן. ביום שלישי במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

תגיות:

תגובות