ד"ר יעל שי, המפקחת ששינתה את לימודי המוסיקה

פעילותה של שי, המפקחת על לימודי המוסיקה במשרד החינוך, הניבה הישגים רבים, ובראשם פיתוח פרויקט "המודל היישובי בחינוך המוסיקלי". הלווייתה התקיימה ביום שלישי השבוע

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

תחום החינוך המוזיקלי בישראל ספג זעזוע קשה עם מותה הלילה של ד"ר יעל שי, המפקחת הראשית (מפמ"רית) על לימודי המוזיקה במשרד החינוך. לפני פחות משנה חלתה שי, עברה כמה ניתוחים ובחודש האחרון הידרדר מצבה. היא הובאה למנוחות היום (שלישי) בבית העלמין סגולה.

דמותה של שי הדוהרת במכוניתה ברחבי הארץ, פוקדת קונצרטים, תחרויות, מוסדות מוזיקה, בתי ספר - דמות זאת היתה חלק מנוף החינוך המוזיקלי ב-12 השנים האחרונות, אחרי שמונתה למפקחת הראשית כאמצעי הצלה לתחום שסבל אז מניהול כושל וסכנת קריסה. המסירות שלה לחינוך המוזיקלי לא התבטאה רק בעבודת שטח מבוקר עד ערב, אלא גם ביוזמות חדשות, במלחמה פוליטית בלתי פוסקת לקדם את התחום, ובהיותה מליצת יושר שלו בכל זירה אפשרית.

יעל שיצילום: משרד החינוך

שי נולדה ב-1955. היא למדה מוזיקולוגיה ואתנומוזיקולוגיה, ואת התואר השלישי השלימה באוניברסיטת בר אילן. מחקרה היה על תהליכי השינוי במוזיקה של יהודי חבאן בתימן. היא אף הוציאה ספר על הדיוואן של יהודי חבאן, ערכה ספר מחקרים בסוציולוגיה מוזיקלית וכתבה מאמרים מדעיים רבים על נשים ומוזיקה בחברה היהודית ובתרבותה.

פעילותה של שי בתחום האחריות שלה במשרד הניבה הישגים רבים. בראשם, פיתוח פרויקט "המודל היישובי בחינוך המוזיקלי", ועיקרו תפישה הוליסטית של מועצה מקומית כגוף שבו נלמדת המוזיקה מגיל הגן ועד התיכון, כולל הוראת מוזיקה בבתי הספר היסודיים עצמם בשעות הבוקר, תוך יחסי גומלין בין שכבות הגיל השונות. עפולה, טבעון ונתניה הן שלוש ערים שבהן פרח מודל זה.

הישג נוסף שלה היה בתחום מגמות המוזיקה בבתי הספר התיכוניים, שתחת הנהגתה החלו בתהליך של האחדה ברמה ובתוכניות לימודים. מתוך יוזמה בלתי נלאית שלה, לראשונה זה יותר מחצי מאה, משרד החינוך הוציא לאור ספרים בתולדות המוזיקה והתקין תוכניות לימודים מסודרות ומפורטות. בין יתר הפרסומים של המשרד ביוזמתה יצאו שלוש החוברות "זמר לך", שנועדו להחזיר את הרפרטואר השירי המשותף לגיל הרך - רפרטואר מפואר של הזמר העברי שעליו גדלו כל הילדים בישראל עד שנות ה-80 ומאז הידלדל ונעלם כמעט. השתלמויות של גננות בכל הארץ נועדות להחיות אוצר תרבותי זה.

מעבר להישגיה הרשמיים שררה בקדנציה של שי תחושה שהתחום מונהג על ידי דמות אחראית ומסורה. היתה עליה ביקורת, המודל היישובי היה שנוי במחלוקת, לא כולם תמכו בתזמורת הנוער הלאומית שאותה הקימה מחדש וטיפחה, וגם האחדת המגמות למוזיקה גררה התמרמרות מצד רבים; אבל האכפתיות והמעורבות של המפמ"רית, היותה זמינה ונותנת תמיד תשובה לכל בעיה, ההתמצאות הטוטלית שלה בשטח, האנרגיה שלה בקידום תוכניות הקונצרטים בשילוב תזמורות, רשויות מקומיות ומשרד החינוך - כל אלה העצימו את תחום החינוך המוזיקלי והציבו אותו בחזית אגף האמנויות במשרד. לכתה הוא אובדן איפוא, ומעורר דאגה בכל שדרות התחום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ