הרגשנות של באך האב, הדמיון של באך הבן

יוהן סבסטיאן באך, בנו קרל־פיליפ־עמנואל באך, ופליקס מנדלסון - התוכנית של התזמורת הקאמרית היתה יפה בפשטותה, גדולה בביצועה, ורק מעט עידון היה חסר שם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמו גדולה - כך ניגנה התזמורת הקאמרית אתמול, והיה משמח מאוד לשמוע אותה כך. נכון שהאומץ של המנצח דורון סלומון לדהור במהירות בלי חשבון, לנגן פורטה בלי לדאוג ובלי להיזהר וכך לתת ביצוע סוחף לסימפוניה "האיטלקית" של מנדלסון, למשל - האומץ הזה גבה מחיר: בדיוק, בניקיון, ובעיקר בעידון הצלילי. התזמורת נשמעה כמו סוס פרא שסוף־סוף מישהו התיר לו את הרסן ושיחרר אותו לחופשי, לדהור במרחבים ללא פחד ולהפגין מה שהוא יודע לעשות באמת. זה יכול היה להיות אפילו יותר טוב אילו הצליל שלה היה יפה ומעודן יותר.

‪תוכנית הערב היתה יפה‬ בפשטותה ובהיגיון שלה. היא סבבה סביב יוהן סבסטיאן באך, ותחילה ביצירה של בנו, קרל־פיליפ־עמנואל, בסימפוניה הראשונה שלו. קפ"ע באך תמיד נפלא בדמיון הפרוע שלו, המנייריסטי, שחוגג את ההשתחררות מכבלי הסגנון הבארוקי של אביו. הוא, שהציג עצמו כ"בנו של נגן העוגב הגדול יוהן סבסטיאן באך", עשה הכל הפוך מאביו - כמעט. גחמות בקפיצות נחשוניות ורגעי שקט פתאומיים, תזמור נסייני, ניגודים בחילופים מהירים של מצב רוח - רק לא להיות מכני־מונוטוני, רגשני ומסובך, כמו אבא. זה הצליח לו נהדר.

התזמורת הקאמרית הישראליתצילום: אלי לאון

לסיום הקונצרט: פליקס מנדלסון, שבניגוד לבני דורו ולקודמיו לא שמר לעצמו את הפרטיטורות של באך, שהתגלגלו לידיו, אלא החליט לבצע אותן - וכך נתן אות למרוץ אחר המוזיקה של באך, לגילויו לעולם והחייאתו. הפתיחה ל"חלום ליל קיץ", חלומית בעצמה, והסימפוניה הרביעית "האיטלקית" הן מהיפות ביצירותיו, וכאמור התזמורת חגגה אתן.

ובתווך: באך עצמו, עם הקונצ'רטו שלו ברה מינור לשני כינורות. יוליה בלגלי ואלינא גורביץ, שתיהן כנרות בתזמורת וגורביץ אף הנגנית הראשית שלה, שייטו בחופשיות ובנגינה יפה בתפקיד הסולניות בקונצ'רטו הזה, מכני־מונוטוני ורגשני ומורכב כפי שבאך אוהב; סלומון ניווט ברגישות, והתזמורת נהנתה ללוות את הנגניות שלה.

התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: דורון סלומון. סולניות: אלינא גורביץ ויוליה בלגלי, כנרות. מיצירות קפ"ע באך, י"ס באך ומנדלסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ