קונצרט

ביצוע מתפרע לתוכנית חלומית

הקונצרט של אנסמבל "בארוקדה" וזמרי "בארוקדה ווקאל" עם הכנר אנדריאס מוסטונן סבל מתזזיתיות ומעודף תשוקה לחדש

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

קונצרט של אנסמבל "בארוקדה" וזמרי "בארוקדה ווקאל" שהיה בשבוע שעבר ואשר כלל בין השאר שלושה קונצ'רטי מאת באך, עורר שוב אצל הח"מ את השאלה איך כדאי בכלל להכיר את היצירות האינסטרומנטליות של באך. זו היתה תוכנית שראויה לכינוי "חלומית", ובה בין השאר הקונצ'רטו לכינור ואבוב, הקונצ'רטו לכינור במי־מג'ור והקונצ'רטו לשני כינורות. ודאי שמי שמכיר את הקונצ'רטי בביצועים "רומנטיים", בכינורות "רגילים", יצא נשכר ומועשר מהאזנה לקונצ'רטי כפי שנוגנו הפעם, בנוסח "בארוקיסטי". עם זאת מותר להציב את השאלה איך רצוי שיפגוש את הקונצ'רטי האלה בראשונה מאזין שאינו מכיר אותם כלל.

התשובה, לפי קונצרט זה: לא בביצועים "בארוקיסטיים" כמו ששמענו. כבר הקונצ'רטו לכינור ואבוב, בפתיחת הערב, סבל מתשוקת החידושים וה"התפרעות" של הכנר אנדריאס מוסטונן, שגולשת לעתים למנייריזם, והקונצ'רטו לשני כינורות (מוסטונן עם הכנרת קאתי דברצני) לא כל שכן. הטמפו המהיר, התזזיתי, עשוי אכן לשלהב (והקהל אכן הגיב בתשואות סוערות), אבל ההיבט הזמרתי הנפלא שאמור לזהור בצלילי כינור מלאים, עשירים, נעדר כמעט לגמרי, בעיקר כמובן מפרק ה"לארגו" של הקונצ'רטו. הביצוע של דברצני כסולנית, בקונצ'רטו במי־מג'ור, היה מעין משקל נגד לשובבות של מוסטונן, זה היה ביצוע מסוגנן מדוד, עם צליל מלא יותר, אבל שוב, לתחושתי - לא שמענו את כל "מה שיש" בקונצ'רטו.

זמרי "בארוקדה ווקאל". הקהל הגיב בתשואות סוערותצילום: פנינה אבן טל

ביצוע האורטוריה לחג הפסחא של באך, בחלק האחר של הערב, לא הצטיין בהיבט כלשהו, להוציא זמרתה הטובה כרגיל של הסופרן יעלה אביטל וזמרתו המשתפרת והולכת של הטנור דורון פלורנטין. תפקודן של שתי החצוצרות הבארוקיות עורר גם חיוכי מבוכה וגם את ההשערה שהן שולבו במטרה דידקטית, כדי להדגים כמה קשה לנגן בכלים אלה. עוד נזכיר כי קונצרט זה של "בארוקדה" חוזר עוד פעמיים, השבוע, פעם ביום שישי ב–17:30 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, ופעם בשבת ב–12:00 בכנסייה של פסטיבל אבו גוש.

אנסמבל "בארוקדה" וזמרי "בארוקדה ווקאל" בהובלת הכנרים הסולנים אנדריאס מוסטונן וקאתי דברצני. אבוב סולו: שי קריבוס. מוזיאון תל אביב, 27.3

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ