קונצרט

חגיגיות ואומץ בתל אביב

"מיסה חגיגית קטנה" של רוסיני היא יצירה שגדולה בכמה מספרים על זמרי "קולגיום", אבל הם כיוונו גבוה והוכיחו שהבחירה במנהל המוזיקלי החדש, ישי שטקלר, היתה מושלמת

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
נעם בן זאב

לערב חגיגי מתאימה יצירה חגיגית, ובמובן זה יפה עשו זמרי "קולגיום" כשבחרו את "מיסה חגיגית קטנה" של רוסיני לחוג את מינוי המנהל המוזיקלי החדש שלהם, ישי שטקלר. הערב הזה גם הראה, למי שהיה זקוק להוכחה כלשהי, שהבחירה בשטקלר היא מושלמת: המנצח הזה כולו מוזיקליות, לצד המקצוענות, וניצוחו הוא חוויה של ממש. אם יש מישהו שיודע לצייר בידיו את המוזיקה ולשקף אותה בהבעות פניו ולגלות הומור אפילו בפרק ה"קירייה" הכי כבד־ראש ומורכב, הריהו שטקלר. כיף היה לצפות בו ולשמוע אותו, ובוודאי כיף גדול הרבה יותר לשיר בניצוחו.

אכן, לערב חגיגי מתאימה יצירה חגיגית, והמיסה היא כזאת - אבל קטנה היא לא, למרות שמה. לא באורך שלה ולא במורכבות ובתובענות הטכנית שלה. וזמרי "קולגיום" הם לא בדיוק המקהלה המקצועית שחבריה מקדישים את כל חייהם רק לשירה. אפשר היה להעריך אפוא את האומץ של האנסמבל לכוון גבוה ליצירה שגדולה עליו בכמה מספרים, וליהנות מהמסירות והעבודה המהוקצעת שעשו כדי לשיר אותה - הם והסולנים והסולניות שתפקידם היה תובעני אף יותר.

ישי שטקלר מנצח על זמרי קולגיום. לצייר בידיים את המוזיקה. צילום: מוטי מילרוד

דיקציה מושלמת ותיאום בשירה ביחד, סאונד יפהפה באזור המצו־פיאנו, מוזיקליות שאותה הוביל שטקלר לכל האורך: מהיבטים אלה אפשר היה ליהנות מאוד לאורך הערב, וגם להתרשם מהאומץ של כל המשתתפים לנסות ולהביע את שיא הרגש כאן בלי להיזהר ולפחד, עד לפורטיסימו ולליווי פסנתרני מרעים - גם במחיר, הדי כבד יש לומר, של קריסת הצליל ואובדן העידון והאקספרסיביות שלו, בשירה ובנגינת הפסנתר גם יחד.

ואף על פי כן היה שווה ללכת כך על כל הקופה ולהיכנס לעידן החדש של הקולגיום ברוח מייסדו אבנר איתי שנכח באולם ובוודאי נהנה לראות את יציר כפיו עולה ופורח כך.

זמרי "קולגיום" מציגים: "מיסה חגיגית קטנה", מאת רוסיני, בניצוח ישי שטקלר. שירה סולנית: אפרת אשכנזי, סופרן; עידית זמיר, מצו־סופרן; איתן דרורי, טנור; אלכסיי קנוניקוב, באס. פסנתר: סשה איבנוב; הרמוניום: יעל קרת. אודיטוריום הקונסרבטוריון הישראלי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ