לוח קונצרטים: 2.4 עד 8.4

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

פסטיבל פליציה בלומנטל. הפסטיבל השנתי במוזיאון ת"א - יוזמתו ומנהלתו היא אנט סלין, בתה של בלומנטל - מביא כתמיד שפע אירועים מעניינים. הנה אחדים מהם, בפירוט חלקי:

היום ב–12:00: הסרט העלילתי "עדות" על שוסטקוביץ', בכיכובו של בן קינגסלי.


הערב ב–20:30: יצירות מאת שוסטקוביץ', לרבות חמישיית הפסנתר ולרבות "ראיוק" (Rayok), יצירה מחתרתית ששוסטקוביץ' חיבר כפארודיה על ההנחיות לחבר מוזיקה סוציאליסטית ריאליסטית נעימה, מגביהת מוראל. משתתפים בין השאר רביעיית כלי המיתר מנדלרינג מגרמניה, הזמר אלכסיי קנוניקוב והפסנתרן תומר לב.


מחר ב–20:30: יצירות מאת קפ"ע באך עם תזמורת האקדמיה של קלן, גרמניה, והזמרת קלייר מגנג'י. 


ביום שישי ב–12:30: באך, עם תזמורת האקדמיה של קלן (אנסמבל קאמרי), עם נגניות החלילית תמר לאלו וענבר סולומון ועם נגן הצ'מבלו אבינועם שלו. קונצרט זה יתקיים גם במוצאי שבת ב–21:30 בהיכל התרבות של נתניה.


במוצאי שבת ב–21:00: תוכנית מילולית מוזיקלית שכותרתה "הסלון של מיסיה זרט" (על שם אשת חברה פריזאית בתחילת המאה ה–20) מוקדשת למוזיקה צרפתית (דביסי, סאטי, ראוול, פורה). מספר: עמנואל הלפרין. עורכת: מיכל טל. זמרים ונגנים: אסף לויטין, בריטון, אילן לווין ומיכל טל, פסנתר, קבוצת קשתנים.

"סיפורי הופמן". האופרה הישראלית מעלה את האופרה של אופנבך בניצוח פרדריק שאזלן, עם זמרים מחו"ל ומהארץ. מדובר בהפקה מעניינת מבחינה ויזואלית, שהועלתה בבימויו של הארי קופפר בברלין ב–1993 ובוורשה ב–2003. הערב ב–20:00 במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

בארוקדה. קונצרט שכולו באך. סולנים: הכנרים אנדריאס מוסטונן וקאתי דברצני והאבובן שי קריבוס. משתתפים: קבוצת הזמרים "בארוקדה ווקאל". התוכנית: אורטוריית הפסחא ושלושה קונצ'רטי. ביום שישי ב–17:30 במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב, ת"א, בשבת ב–12:00 בכנסייה של פסטיבל אבו גוש.

תזמורת הבארוק (1). לא שגרתי: הזמרים דניאלה סקורקה, סופרן, ואלון הררי, קונטרטנור, עם תזמורת הבארוק בניצוח דוד שמר, יבצעו שני "סטאבט מאטר": האחד מאת ויוואלדי, והאחר - מפורסם יותר - מאת פרגולזי, היצירה של פרגולזי תתנגן בשילוב מחול (ארבע רקדניות, בכוריאוגרפיה מאת ענבל אושמן). הערב ב–20:00 במרכז סוזן דלאל בת"א, במוצ"ש באולם ימק"א בירושלים.

תזמורת הבארוק (2). הפעם ינצח וגם יתפקד כסולן וירטואוז הכינור אנריקו אונופרי (איטליה). התוכנית: מבחר קונצ'רטי בארוקיים איטלקיים. ביום שלישי ב–20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

ויוואלדי בנוטרדאם. את ה"סטאבאט מאטר" של ויוואלדי, את הקונצ'רטו לשני כינורות של באך, ועוד, יבצעו זמרים ונגנים צעירים מאיטליה ("תזמורת הצעירים האירופית") ומישראל (סטודנטים מהאקדמיה בירושלים), בניצוח פאולו אולמי. ביום שלישי במקום לא־שגרתי: כנסיית נוטרדאם בירושלים. חזרה פתוחה לקהל תתקיים ביום שנ י ב–14:30, שם.

פסנתר ומיתרים. תומר לב חובר לרביעיית מנדלרינג (אורחת מגרמניה) בחמישייה של שוסטקוביץ'. הקשתנים לבדם יבצעו שתי רביעיות, האחת מאת היידן והאחרת מאת מנדלסון. מחר באולם ימק"א בירושלים, בשבת ב–10:30 בעין השופט.

פסנתר וכלי נשיפה. הפסנתרנית היא מרייה ספיטקובסקי, לצדה חמישה נשפנים, והם יבצעו את החמישייה לכלי נשיפה ופסנתר של בטהובן, ושתי שישיות, האחת מאת פולנק והאחרת מאת ז'אן פרנסה. בשבת ב–11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם ירושלים.

רביעייה בצוותא. רביעיית כלי הקשת הישראלית "היידן" (כנר ראשון: איייל קלס) תנגן רביעיות מאת היידן, ראוול, מנדלסון. בשבת ב–11:11 במועדון צוותא בת"א.

מקהלה (1). אל המקהלה הקאמרית תל אביב חוברת התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: מיכאל שני. התוכנית: הרקוויאם של פורה, סימפוניית "הפנר" של מוצרט ועוד. זמרים סולנים: יעלה אביטל, גיא פלץ. ביום ראשון בהיכל התרבות של דרום השרון.

מקהלה (2). את הרקוויאם של פורה, ויצירות קוליות של ברהמס, יבצעו זמרים סולנים ומקהלת בית הספר ע"ש בוכמן־מהטה, בניצוח רונן בורשבסקי. מחר ב–19:30 וביום שישי ב–10:30 באולם האקדמיה באוניברסיטת ת"א.

מקהלה (3). מקהלת הנערות "העפרוני" בניצוח נתלי גולדברג תגיש תוכנית מגוונת. ביום ראשון ב–20:00 באוניברסיטה המורמונית על הר הצופים בירושלים. כניסה חופשית.

"הורטוס מוזיקוס". אנסמבל קולי וכלי זה, מאסטוניה, מוכר היטב בארץ, ומופיע בניצוח מנהלו, הכנר אנדריאס מוסטונן. כותרת האירוע הפעם היא "מסע באירופה סביב 1500". זאת ביום שישי ב–12:00 בהיכל התרבות של ראשל"צ; תוכנית אחרת של ההרכב כוללת מוזיקה למחול מתקופות שונות. זאת הערב ב–20:00 במרכז המוזיקה ברעננה.

ג'וזפה ורדי. שתי האמניות, שיגישו מבחר אריות מתוך אופרות של ורדי, הן הזמרת הילה בג'יו ולצדה הפסנתרנית יעל קרת. ישאו דברים: יהואש הירשברג, נועם בן זאב, עטרה איזקסון. מחר ב–20:00 בבית ביאליק ברח' ביאליק בתל אביב.

באך בלי ליווי. מנגנת: ורה וידמן, בכינור ובוויולה. ביום שלישי ב–19:30 באולם טארג באקדמיה, באוניברסיטת ת"א.

רסיטל לפסנתר. רסיטל זה של גיל שוחט מוקדש כולו ליצירות מאת שופן. ביום שני במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

רסיטל לפסנתר. הפסנתרן הצעיר אריאל לני, נולד ב–1977, מראה את יכולתו בתוכנית מאתגרת (בטהובן, ליסט,שופן). ביום שלישי במרכז מונארט באשדוד.

רסיטל לפסנתר. שירה לגמן תבצע יצירות מהמאה ה–20, בין השאר מאת ארבו פרת, פיליפ גלאס, ג'ון אדאמס. ביום ראשון ב–14:00 באודיטוריום מוזיאון הכט בחיפה. כניסה חופשית.

תזמורת סימפונט. מנצח ופסנתרן: גיל שוחט. סולנית לצדו: הזמרת מרינה מקסימיליאן בלומין. התוכנית מעורבת, קלאסית ופופית, וכוללת בין השאר את קונצ'רטו הקיסר של בטהובן. ביום שלישי ב–20:00 בהיכל התרבות של אשקלון.

צ'מבלו ועוגב. קןנצרט ביתי של גידי מאיר יתקיים בדירתו ברחוב רש"י בתל אביב. המלחינים הם באך, בוקסטהודה ועוד. בשבת פעמיים, ב–19:00 וב–21:00. לתיאום נוכחות ולמידע נוסף: 0508494464.

"בממד אישי". הסדרה החדשה בעריכת אסתרית בלצן, בהגשתה ובהשתתפותה כפסנתרנית, עם הטנור גבי שדה ועם שני שחקנים, מוקדשת לדביסי ולשנסון הצרפתי. ביום ראשון ב–20:00, ביום שני פעמיים, ב–10:00 וב–20:00, וכך פעמיים גם ביום שלישי - במוזיאון ת"א. ביום שישי ב–10:00 באולם רפפורט בחיפה.

שירים ביידיש. רות לוין תשיר שירים שהלחין אביה, לייבו לוין, ושירים אחרים, הכל בליווי פסנתר. בשבת ב–12:30 במנזר בית ג'מאל, ליד בית שמש.

"קתדרא". ביום ההרצאות המרתוני בעריכת אסתרית בלצן ומשה זורמן, יידונו בין השאר האופרה "לה בוהם" ( ב–11:00), ועיבודים של ליסט לשירי שוברט (ב–13:00). היום, החל מ–09:00, במרכז ענב בתל אביב.

אופרה קאמרית. נוסח בימתי למחצה לאופרה "דון ג'ובני" של מוצרט, בבימוי שירית לי וייס, עם פסנתר וקבוצת קשתנים קטנה במקום תזמורת, ובניצוח דוד זבה, מעלים זמרים מצוות "מיתר אופרה סטודיו" של האופרה הישראלית ובהם עודד רייך, דניאלה סקורקה ויאיר פולישוק. ביום שני באולם ויקס במכון ויצמן ברחובות.

------------------------------------------------------------------------

סופו של גנגסטר

בקונצרט זה של אנסמבל המאה ה–21 יישמעו בין השאר יצירות מאת מלחינים סינים ויצירה של מלחין ישראלי שעוסקת בגסיסתו של גנגסטר אמריקאי (להלן). יצירה סינית אחת היא קונצ'רטו מאת גאו פינג (יליד 1970), שגם יופיע בה כסולן בפסנתר עם האנסמבל, הסינית האחרת היא מאת דקינג וון (יליד 1958). בנוסף תבוצע יצירה מאת עופר פלץ (יליד 1978) ששמה Rewind ומאופיינת על ידי מחברה כ"דימויי שאיפה ונשיפה שמגולמים בג'סטה מורכבת".

היצירה שחיבר בוריס פילנובסקי (יליד 1968), מלחין ישראלי שבסיסו בחו"ל, נקראת "קולות ורווחים" והוא עצמו משתתף בה במין תפקיד של מדבר (כ"אמן קול"). מלותיה הן המשפטים הקטועים שיצאו מפיו של הגנגסטר היהודי־גרמני־אמריקאי דאץ' שולץ (שמו האמיתי היה ארתור פלגנהיימר) בשש שעות גסיסתו מהתנקשות, ב–1935, ונרשמו בידי קצרנית שהוצמדה לו. בתוכניית הקונצרט כותב המוזיקאי וחוקר הספרות יוסי פלס כי הישגו של פילנובסקי הוא יצירת מונודרמה שממחישה את סצינת הגוויעה של הגנגסטר, ומעיר כי היצירה "מבליטה אמנם את הפן הגרוטסקי של הדמות (הגנגסטר), אך בכל זאת מותר לתהות על המשמעות המוסרית שבהצגת דמותו של פושע נתעב באופן שהאמפתיה כלפיו כמעט בלתי נמנעת".

הקונצרט יתקיים פעמיים, האחת במוצאי שבת במוזיאון תל אביב, השנייה ביום ראשון ב-20:00 במרכז למוזיקה משכנות שאננים בירושלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ