קונצרט

"לה ריטיראטה": חוויה בארוקית שכולה נסיקה

קשה לזכור קונצרט בארוקי שעורר כאן התפעלות כמו זה של להקת "לה ריטיראטה" בפסטיבל פליציה בלומנטל. ומעל לכל הפינוקים שהציע התנוססה הזמרת הסולנית, הסופרן הספרדייה מריה אאוחניה בויקס, שנשמעה כדג ששוחרר למים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
חגי חיטרון

מעטים הם הקונצרטים הבארוקיים שנשמעו במקומותינו ושאינם כוללים את השמות הבארוקיים השכיחים (בראשם באך, הנדל, ויוואלדי, פרגולזי) אשר עוררו התפעלות כמו הקונצרט של להקת "לה ריטיראטה" בפסטיבל פליציה בלומנטל. פירושו של השם "לה ריטיראטה" הוא בערך "הנסיגה", על שם פרק מפורסם בחמישייה תוכניתית מאת בוקריני, אך החוויה הבארוקית שהלהקה הגישה היתה כולה נסיקה. צלילה של הלהקה מלא, עשיר, מושך להאזין לו עוד ועוד - גם התלכיד כך וגם הצליל של הנגנים בנפרד. בסיסה של "לה ריטיראטה" במדריד, בראשה הצ'לן חוסצ'ו אוברגון (שנגינתו עתירת הבעה במיוחד), והיא מונה שישה נגנים ובהם נגנית החליליות הישראלית המצוינת תמר לאלו; בקונצרט אמש חברה אל הלהקה באחת היצירות נגנית החליליות דרורה ברוק, שהיתה מורתה של לאלו כאן.

מעל כל הפינוקים שצוינו לעיל התנוססה הזמרת הסולנית (שאינה חברה בלהקה) והיא הסופרן הספרדייה מריה אאוחניה בויקס, שנשמעת ואף נראית על הבמה כדג ששוחרר אל המים. מידת ההבעה שהיא יצקה בכל פראזה, ברצ'יטטיבים ובאריות, הצטיירה לפעמים כמעין שיעור בהבעה מוזיקלית.

. שיעור בהבעה מוזיקלית מריה אאוחניה בויקס,צילום: רוני איתן

אריות שבחבורת הבארוק חסרו לכאורה, אבל אלסנדרו סקרלטי, כמובן, וגם אנטוניו קלדרה ואחרים התגלו והודגמו (למי שנצרך להמחשה), ומכוח בחירה נבונה של היצירות, כקומפוזיטורים רבי השראה, מחוללי פלאים. לצדם בלט דומניקו ציפולי, איטלקי שהיה תלמידו של סקרלטי והשתקע בארגנטינה.

הפסטיבל ע"ש פליציה בלומנטל, שתוכניתו מגוונת מאוד, נמשך היום (הערב יהיה בו קונצרט שכולו שוסטקוביץ'), וייחתם במוצאי שבת בתוכנית שכולה צרפתית. ביום שישי ב-12:30 להקה קאמרית של כלי מיתר מגרמניה ושמה "האקדמיה של קלן", עם שלושה נגנים ישראלים בתפקידי סולו, תגיש תוכנית שכולה באך. מסקרן ומעורר ציפיות.

להקת "לה ריטיראטה" מספרד בפסטיבל ע"ש פליציה בלומנטל: יוזמת הפסטיבל ומנהלתו: אנט סלין. מוזיאון תל אביב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ