קונצרט

הכנר אנריקו אונופרי: מפגן מסחרר של בארוק איטלקי

הקונצרט של תזמורת הבארוק ירושלים עם הכנר האיטלקי אנריקו אונופרי, ובניצוחו, היה שילוב של נגן מכשף ושל תוכן משכר אוזניים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

ההתלבטויות בקשר לתמצות המתאים של קונצרט זה של תזמורת הבארוק ירושלים עם הכנר האיטלקי אנריקו אונופרי, ובניצוחו, נעו בין חלופות כמו "פגישה עם קוסם", "מכשף המיתרים", ועוד. אבל האפקט המסחרר של האירוע נוצר קודם כל בגלל התוכן: מבחר משכר אוזניים של קונצ'רטי בארוקיים, עם ביצוע שכביכול התאים עצמו בלי קושי, בטבעיות, לחומר.

מנהל התזמורת דוד שמר הבטיח (בתוכנייה) "מסע על פני 150 שנה של רפרטואר איטלקי מרהיב", אך לשמע המסע הזה המלה "מרהיב" נתפשת כלשון המעטה. מדריו קסטלו, שנולד בסוף המאה ה-16, וג'ובני גבריאלי, שנולד באמצעה, ועד בלדסרה גאלופי, בן המאה ה-18, דרך ויוואלדי ואלבינוני - היצירות הצטברו לטור מהמם. זה היה כך מההתחלה ועד הסיום, בלהיט הידוע "לה פוליה" (קורלי בתזמור ג'מיניאני); תיאורים שכיחים של סגנון הבארוק - רטוריקה מעין דיבורית של כלים, לא רק של קולות - הומחשו בנגינה הזוהרת של אונופרי ובנגינה המשובחת של התזמורת, ובראשה הכנרות נעם שוס ודפנה רביד, עם מדגמים וירטואוזיים מקשתה של הצ'לנית אורית מסר־יעקובי, עם תיבול הקונטינואו בצלילי התיאורבו החיוניים של אליאב לביא ועם נגינת הצמ'בלו של דוד שמר.

אנריקו אונופריצילום: JBOPL

נגינתו של אונופרי ידועה לשוחרי בארוק מהקלטות רבות, אבל האזנה לו ב"חי" היא משהו אחר לגמרי, גם מבחינת הצליל העשיר והמגוון וגם מבחינת מראה העיניים: אונופרי הוא אמן שהכינור - שאותו הוא קושר לצווארו בשיטה משלו, בעזרת צעיף לבן ארוך - הוא כמו המשך של גופו.

מי שלא בא הפסיד, אבל יש נחמה: מהנהלת תזמורת הבארוק נמסר כי אנריקו אונופרי הסכים לבוא שוב, ב-1916.

תזמורת הבארוק ירושלים. מנצח וסולן: הכנר אנריקו אונופרי. אולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ