המלצות השבוע: 1.5-8.5

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

רביעיות כלי הקשת של בטהובן - מצו, שני ורביעי 21:30.

כמו הסונטות שלו לפסנתר, גם רביעיות כלי הקשת של בטהובן היו מפעל חיים ששיקף את הדקויות בסגנונו ובתמורות שחלו בסגנון זה - בשיא היופי והדמיון, הטכניקה וההמצאה. ככל שמתקדמים כרונולוגית מהרביעיות הראשונות (אופ׳ 18) - אותן הלחין עוד ברוח אבי הז׳אנר, מורו היידן, איש המאה ה-18 - אל האמצעיות בעשור הראשון של המאה ה-19 והאחרונות בשנות ה-20 שלה, הולכת וגוברת ההשתוממות והפליאה עד אי אמון וחוסר הבנה אמיתי איך מוזיקה כזאת יכולה להתקיים כלל. כמו נוכח איתני הטבע, ההאזנה לרביעיות של בטהובן תובעת מאגרי הכלה אינסופיים, רגשיים ואינטלקטואליים. המאזין להן מבין שמשהו גדול קורה בחייו; משהו שלא דומה לשום דבר כי שלא כמו איתני הטבע הוא מופשט, ואין בו ייצוג לתופעות החיצוניות. רק שני כינורות, ויולה אחת וצ׳לו אחד; ארבעה כלים שמסוגלים להפיק אינסוף הבעות ואפקטים, ושיחד יוצרים עולם הומוגני, כקולות האדם, בהיותם משתייכים למשפחת כלים אחת; אבל עם זאת ניחנים באיכויות שונות לגמרי זה מזה: אחדות ניגודים שמאפשרת את המארג הצלילי שלהם שאין גבול לעושרו. רביעיית בלציאה מנגנת את כל ספיישל בטהובן הזה: קורינה בלציאה ואקסל שאכר בכינורות, קשישטוף קורז׳לסקי בוויולה, אנטואן לדרלין בצ׳לו. וכך ניתן יהיה לשמוע ביום שני את רביעיות מס׳ 2 ו-5 מאופ׳ 18, ולסיום אופ׳ 132; אחריהן (ב-23:10) את אופ׳ 74 (״הנבל״), מס׳ 3 מאופ׳ 18, ולסיום אופ׳ 127. וביום רביעי: רביעיות הנותרות מאופ׳ 18; אופ׳ 130 עם הפוגה הגדולה; ולסיום המרתון שתיים מרביעיות ״רזומובסקי״, אופ׳ 59. ההקלטה מה״קונצרטהאוס״ הנודע בוינה, 2012.

מרתון שוברט  - מצו, ראשון 21:30

בדקו את עצמכם: אילו סימפוניות של שוברט אתם מכירים? השמינית ״הבלתי גמורה״ ודאי, וגם התשיעית: ״הגדולה״. במרתון לתוך הלילה אפשר יהיה להתוודע גם לרוב האחרות: השישית והשביעית, ואחריהן שלוש הראשונות. מרק מינקובסקי מנצח על ״נגני הלובר״ שלו, אנסמבל שהקים בגרנובל ב-1982 למוזיקת בארוק - ויחד אתו חלחל מעלה ברפרטואר אל המאה ה-19 ואף מאוחר יותר - אבל בטעם הבארוקי המקורי.

נגינת בכורה - קול המוסיקה, שני 20:05

כבר כמה שנים שוכב הקונצ׳רטו לפסנתר שהלחין אריק שפירא בלי שיזכה לביצוע. כאן, בחג העצמאות, זה קורה: עמית דולברג ינגן אותו עם התזמורת הסימפונית ירושלים, לצד עוד קונצ׳רטו ישראלי: מאת מנחם צור, בנגינת הכנר הסולן, בנו יונה צור. בשידור חי אפשר יהיה גם לשמוע את הסימפוניה החמישית של צ׳יקובסקי, ועוד.

עמית דולברגצילום: דודו בכר

האן מנגנת ברהמס - ארטה, שני בחצות

הילארי האן היא כנרת שנויה במחלוקת - מחלוקת אמנותית, הכוונה: יש האומרים שהיא כלל לא מבינה את המוזיקה שהיא מנגנת, יש המעריצים את המוזיקליות הנהדרת שלה. קנאה? בורות? הערב בנגינת הקונצ׳רטו של ברהמס אפשר יהיה לשמוע. פאבו ירבי מנצח.

לוצ׳יה די למרמור - מצו, שבת 21:30

 נטלי דסה היא לוצ׳יה באופרה הידועה של דוניצטי, מהבודדות ששרדו ברפרטואר - בהפקת אופרת המטרופולטן 2011 

מצו בירושלים - שבת, חצות חצי

 התרגשות בסצינה: ערוץ מצו מרחיק עד ל״צוללת הצהובה״ בירושלים, במסע מוצדק לגמרי: כדי להכיר לצופיו את אבי ליבוביץ הישראלי ו״האורקסטרה״ שלו.

כישרונות צעירים - ארטה, ראשון 19:30

 בית האופרה באדן באדן מארח כמה אמנים צעירים במגן מדיומים: אולגה פרטיאנקו מרוסיה תשיר מאסנה גונו, גבריאה מונטרו מארגנטינה תהיה הסולנית ב״רפסודיה בבלו״.

מוטי בזלצבורג - מצו, שלישי 21:30

 ״חליל הקסם״ של מוצרט בבימוי פייר אודי בפסטיבל זלצבורג 2006, עם דיאנה דמרו כמלכת הלילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ