לוח קונצרטים: 14.5 עד 20.5

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

תחרות רובינשטיין נפתחת. התחרות הבינלאומית ה–40 על שם ארתור רובינשטיין נפתחת היום במוזיאון ת"א: 36 פסנתרנים בני ארצות שונות, עד גיל 32. סכום הפרס הראשון הוא 40 אלף דולר, השני 20 אלף, השלישי 15 אלף. המתחרים במקומות 4 עד 6 יקבלו 6000 דולר כל אחד.

סדר הנגינה נקבע בהגרלה, והפסנתרן הראשון יהיה ניקולס נמוראדזה מגיאורגיה, בן 19, שינגן בשלב זה פנטסיה ופוגה (מס' 904) של באך, את הסונטה מס' 5 של בטהובן ויצירות מאת אלבן ברג ומאת גייירגי ליגטי. אחריו בתור פסנתרן רוסי בן 19, אוסיפ ניקיפורוב, וחותמת מיקצה זה הפסנתרנית היפנית סודו רינה, בת 26. במיקצה הערב ינגנו עוד שלושה: אדלה ליקולסקו מרומניה (בת 20), אנדריי גוגנין מרוסיה (27) ואנטוניל ברישבסקי מאוקראינה (25).    

רוב השופטים הם פסנתרנים פעילים, לרבות רמזי יאסה, שמוצאו ממצרים ואלכסנדר קורסנטיה, בעל פרס ראשון בתחרות רובינשטיין. עוד בין השופטים: המלחין יוני רכטר, הפסנתרן והמורה עמנואל קרסובסקי, ופדגוגית הפסנתר יוכבד קפלינסקי מ"ג'וליארד". בראש חבר השופטים מכהן אריה ורדי. 

מתחרי היום הראשון: בשורה העליונה, משמאל: אוסיפ ניקיפורוב, סודו רינה, אנטוניל ברישבסקי, אדלה ליקולסקו. למטה: אנדריי גוגנין, ניקולס נמוראדהצילום: סטנלי ווטרמן

היום יישמעו לראשונה גם שתי יצירות החובה הישראליות, שבאחת מהן יבחרו המשתתפים. שניים מהפסנתרנים שיישמעו היום בחרו את "במבוכי התת־מודע" מאת בנימין יוסופוב, מתחרה אחד יבצע את "הגיגים על אהבה" מאת אלה מילך־שריף.

השלב הראשון, שבו ינגן כל מתחרה רסיטל באורך 40–50 דקות, יחל היום ב–14:00, יימשך מחר ב–14:00, גם ביום שישי ב–10:00, ואחר כך ביום ראשון ב–14:00 וביום שני ב–14:00; השלב השני יחל (לאחר ניפוי כמחצית המתחרים ) ייפתח ביום שלישי ב–14:00.

הסימפונית ירושלים. מנצח: פרדריק שאזלן, סולן: הכנר חגי שחם בקונצ'רטו של בטהובן. עוד בתוכנית, בין השאר: הסימפוניה מס' 3 של סן־סאנס ו"רוב מהומה על לא מאומה" של קורנגולד. הערב ב–20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

הכנר חגי שחם. בטהובן עם הסימפונית ירושליםצילום: ירון קמינסקי

רביעיית אמרנט. רביעיית כלי הקשת האורחת מארה"ב (הכנר הראשון הוא מישה ויטנסון, יליד אוזבקיסטן, ישראלי לשעבר) מופיעה באירועים אחדים. הערב ב–20:00 באולם וייז בגבעת רם בירושלים, היא תנגן רביעיות מאת מוצרט ומאת מנדלסון, ואת החמישייה של שומאן עם הפסנתרן רון רגב, שגם ינחה את הקונצרט; במוצ"ש, באולם רפפורט בחיפה יישמעו מידיה רביעיות מאת היידן (אופ. 76 מס' 5), גריג ( מס' 2) ודבוז'אק (מס' 9 ).

רביעיית אמרנט. מוצרט, מנדלסון ושומאן

רביעיית "ריכטר". בהרכב זה חברי הפילהרמונית ובראשם הכנר הראשון איליה קונובלוב. במרכז תוכניתם שתי רביעיות ממרכז הרפרטואר: זו המכונה "המוות והעלמה", של שוברט, וזו המכונה "סריוזו", של בטהובן. הערב ב–20:00 במתנ"ס של גני עם (הוד השרון).

בארוק בקול ובכלים. האמנים הם זמר הקונטרטנור המצטיין דורון שלייפר, עם עדית שמר בחליל, נטע לדר בצ'מבלו וענבר נבות בוויולה דה־גמבה. היצירות: מאת באך, הנדל, פרסל ועוד. בשבת ב–11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

"פיאנו בנטף". האמנים: הפסנתרנית רויטל חכמוב והכנר גלעד הילדסהיים. היא תנגן את "מחולות בני ברית דוד" של שומאן; שניהם ינגנו יחדיו את סונטת "קרויצר" של בטהובן. מחר ב–20:30 וביום שישי ב–12:30 באולם בעל האווירה המיוחדת הצמוד לבית חכמוב־שפירא ביישוב נטף (הגעה לשם דרך אבו גוש).

נשיפה ומיתרים בצוותא. נגנים חברי הפילהרמונית (בסון, קלרינט וכלי קשת) מגישים מבחר עיבודים שעשה מרדכי רכטמן ליצירות מאת באך, מוצרט, פורה, ובר. בשבת ב–11:11 במועדון צוותא בת"א.

פסנתר סולו. האמנית היא אירנה ברקוביץ', מורה בכירה באקדמיה בירושלים, ומדובר ברסיטל שכולו בטהובן, לרבות הסונטה אופוס 111. הערב במרכז למוזיקה בלומנטל בת"א.

רסיטל לכינור ופסנתר. מסקרן מאוד: הסונטה בסי־מינור של ליסט תבוצע גם במתכונתה המקורית, בידי הפסנתרנית אנה קבלרובה, וגם בנוסח מאתגר לכינור סולו (מבחינת העיבוד ומבחינת הביצוע) שעשה נועם סיוון, בידי הכנרת ורה ויידמן. ביום שלישי במרכז בלומנטל בת"א.

שתי מקהלות. קונצרט משותף ל"אנסמבל הקולי הישראלי" (בהדרכת יובל בן-עוזר) ולמקהלה הצעירה "עדי" (בהדרכת עודד שומרוני). "עדי" תבצע שירים ישראליים ותיקים (מאת ידידיה אדמון, נעמי שמר, עמנואל עמירן ועוד) בעיבוד למקהלה; האנסמבל יבצע קטעי מקהלה מתוך האורטוריה "ישראל במצרים" של הנדל, בליווי פסנתר. ביום חמישי ב-20:30 במשכן העירוני לאמנויות ברעננה, במוצאי שבת ב-21:00 באולם עינן במודיעין.

על ההר. בקונצרט זה משתתפים שלושה והם הכנר אליהו שולמן (הנגן הראשון של הסימפונית חיפה), הפסנתרן שלומי שם־טוב, הצ'לן שמואל מגן. התוכנית: היידן, שוברט. ביום ראשון ב–20:00 באוניברסיטה המורמונית על הר הצופים, ירושלים.

תזמורת סימפונט. מנצח: אייל עין הבר. זמרות סולניות: הילה בג'יו ונעמה גולדמן. במרכז התוכנית: ה"סטבאט מאטר" של פרגולזי ו"האהבה הקוסמת" של דה־פאייה (זאת עם שלוש רקדניות פלמנקו). הערב במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

ריגולטו תחת השמיים. את האופרה של ורדי, במתכונת קונצרטית, יבצעו זמרים מחו"ל ומישראל, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון בניצוח דן אטינגר. מחר ב"אמפיפארק" בראשון לציון.

מוזיקה בת זמננו. מדובר בכינוס שיימשך שלושה ימים, באוניברסיטת חיפה, ובו הרצאות ונגינה. בין המשתתפים: אנסמבל "ניקל", הכנרת יעל ברולסקי, המוזיקולוגים אלון שב ואסף תלמודי, הקומפוזיטורים עודד זהבי ויובל שקד. ביום ראשון עד יום שלישי. פרטים: http://music.haifa.ac.il

מוזיקה בת זמננו. המנגנים הם חברי אנמסבל "ניקל", האירוע יתקיים במוצ"ש במרכז למוזיקה בלומנטל בת"א.

שבעה פסנתרנים. אירוע אביבי זה בראשון לציון הוא מופע קלאסי וקלאסי־קל, עם הפסנתרנים גיל שוחט, שלמה גרוניך ורמי קליינשטיין, בין השאר, הכל בעריכתו של שוחט. ביום שלישי בהיכל התרבות של ראשל"צ.

לילדים. המופע "שרלוק הולמס, תעלומה בקרקס" (הופק בפרויקט "קלאסילייק" של מפעל הפיס), מאת עדית שכטמן, מועלה בניצוחה ובהשתתפותה (כשחקנית). בתפקיד הולמס: השחקן שרון צור. מנגנת: התזמורת הקאמרית הישראלית. במאית: יוליה פבזנר. מחר ב–18:00 במוזיאון תל אביב, בשבת ב–11:00 במרכז המוזיקה ברחוב שארית ישראל ביפו.

לילדים. מופע זה, בסדרה בעריכת מאיר ויזל, מציע מבט על עולם האופרה, עם הזמרת אילת כהן והפסנתרן ברט ברמן. ביום שלישי ב–17:00 במרכז בלומנטל בת"א.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ