התחרות לפסנתרנים ע"ש ארתור רובינשטיין |

בתום 24 רסיטלים

36 מתחרים - מהמזרח הרחוק, מזרח אירופה, ארצות הים התיכון ועד ארצות הברית - משתתפים בשלב הראשון של התחרות לפסנתרנים ע"ש ארתור רובינשטיין. בתום היום הרביעי לתחרות, במוצאי שבת, הספיקו השופטים להאזין ל-24 מהם, לרבות אשפי אצבעות מדהימים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הצבעה על המועמדים הטבעיים לככב בגמר תחרות רובינשטיין היא לקיחת סיכון, בשל שני גורמים: 1. בתחרות רובינשטיין, החוגגת הפעם 40 שנה לקיומה, התברר לא אחת כי דעתם של השופטים, אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה, ושיקוליהם, שונים מדעת הקהל הנוכח באולם ומדעתם של המבקרים. 2. יתכן שבקרב תריסר הנותרים, שיופיעו מחר ומחרתיים, יימצאו אמנים שיאפילו אפילו על הטובים ביותר ששמענו עד כה.

בכל זאת אקח את הסיכון: נכון לעכשיו, הפסנתרן שגרם את הטלטלה הרגשית העזה ביותר הוא איליה קונדרטייב, מרוסיה, בסונטה בסול-מינור של שומאן. נגינתו את היצירה הזאת לא השאירה מקום, לפחות אצלי, לשום הסתייגויות. שני לו הוא האיטלקי הצעיר לאונרדו קולפליצ'ה, רק בן 18 וכבר שועל התמודדויות; יודעי דבר מעירים שקולפליצ'ה מתמחה בשלב זה של הקריירה בנסיעה לתחרויות רבות, גדולות כקטנות, ופשוט אוסף לו פרסים. קונדרטייב וקולפליצ'ה נתפשים לפי שעה כמוליכים בראש.

נקאגירי נוזומי בזמן התחרותצילום: אלכס קנטור

מה עוד? אמש (בשבת) התייצב אל ההתמודדות גם המשתתף הישראלי היחיד, רן דנק, אף הוא ותיק תחרויות, אמן בן 32 שבסיסו כיום בארצות הברית. ברסיטל שלו בשלב זה הוא ביצע בין השאר את הסונטה מס' 13 במי-במול מג'ור של בטהובן, ומיד בלטה בגרותו, שהתממשה בהגשה מושלמת מלומדת, בטהובן ברמה מקצועית שלא נשמעה כמוה בתחרות ה-14 לפניו. עם זאת, פרשנותו את הסונטה הולכת לגמרי בתלם, לא הסתכנה, לא פתחה צוהר לאיזשהו מבט חדש על הסונטה. ניחוש: דנק יעלה בוודאות לשלב הבא, וגם סיכוייו להימנות עם הפינאליסטים נראים טובים למדי.

עוד התוודענו אתמול לאמנות אצבעות מהממת — לא פחות מכך — של הרוסי דמיטרי שישקין, אשר ביצע את סונטת ולדשטיין של בטהובן בבהירות ארטיקולציה מפליאה ומתוך העצמה מקסימלית של ההיבטים המוטוריים, תכונה שגרמה לפחות לי שמיטת לסתות מתדהמה והנאה רבה. מי עוד? אפשר להזכיר למשל את יוטונג סאן, מסין, בן 18, אשר חתם את שורת 24 הרסיטלים ואת היום הרביעי לתחרות. אף הוא בלט ביכולת טכנית מושכת סופרלטיבים, ואף הוא ניגן בטהובן (סונטת "הפרידה") בצליל מרשים, אבל היו מקומות אחדים שבהם פרשנותו התקבלה אצלי כזקוקה להנחיה ו/או לתיקונים מפיו של מורה או מדריך בכיר.

השלב הראשון של תחרות רובינשטיין יימשך היום (יום ראשון) ומחר, ובסיומו ייבחרו 16 העולים לשלב השני, שגם הוא מורכב מרסיטלים. לא מיותר להזכיר לאוהבי הפסנתר כי ימי התחרות, כבר בשני שלבים אלה, הם ימים של הימצאות בתוך חלום.

ד"ר גוסטב אלינק ואשתו גוסטב איילינק צילום: סטנלי ווטרמן

התחרות הבינלאומית ה-14 לפסנתרנים ע"ש ארתור רובינשטיין, השלב הראשון. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ