תחרות רובינשטיין 2014

מהפך בתחרות רובינשטיין: ארבעה פינאליסטים ינגנו בפסנתר ״פציולי״

ככל הידוע, המהפך הדרמתי הזה הינו חסר תקדים. רק שלשום, בשלב הקונצ׳רטו הקלאסי, זכה הפציולי להופעת בכורה שלו על בימת היכל התרבות. יום התחרות הבא כבר מוצא אותו כפסנתר המוביל והמועדף

נעם בן-זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן-זאב

מבין 36 המתחרים בתחרות רובינשטיין השנה, 31 בחרו ב״סטיינוואי״ כפסנתר עליו ינגנו לאורכה, ורק חמישה בפסנתר השני, תוצרת ״פציולי״ (Fazioli). מתוך ששת העולים לגמר, רק אחת, מריה מאזו, נשארה עם פציולי; אלא שאחרי השלב הקאמרי בגמר הודיע אחד המתחרים שלשלב האחרון, נגינת קונצ׳רטו רומנטי גדול, הוא יחליף את הפסנתר לפציולי - מהלך יוצא דופן בתחרויות בינלאומיות. אתמול בערב נודע שהטיפה הזאת הפכה למבול: עוד שני מתחרים זנחו את פסנתר הסטיינוואי לטובת פציולי, ובסך הכול ארבעה מתוך שישה בשלב הקונצ׳רטו בגמר. כך מסרה מנהלת התחרות עידית צבי.

ככל הידוע, המהפך הדרמתי הזה הינו חסר תקדים. רק שלשום, בשלב הקונצ׳רטו הקלאסי, זכה הפציולי להופעת בכורה שלו על בימת היכל התרבות. יום התחרות הבא כבר מוצא אותו כפסנתר המוביל והמועדף: 14% מהמתחרים בחרו בו בתחילת התחרות; בסופה 67% מנגנים בו. הערב במקצה האחרון של הגמר ייראה רק פסנתר זה על הבמה.

מריה מאזו, נשארה עם פציוליצילום: סטנלי ווטרמן

סטיינוואי היא חברה עתיקת יומין לבניית פסנתרים. היא הוקמה באמצע המאה ה-19, מאז נחשבת ליצרנית-העל של הפסנתרים. פציולי, לעומתה, נמצאת בחיתוליה: היא החלה לייצר פסנתרים בעבודת יד רק לפני כ-30 שנה, עת הקים אותה פאולו פציולי במסגרת משפחתית בעיר סאצ׳ילה ליד ונציה באיטליה, ומאז פסנתריה עשו להם שם כבעלי אופי ייחודי. המהפך בבחירת המתחרים ודאי יכה גלים בשדה ייצור הפסנתרים בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ