הגמר: תחרות רובינשטיין 2014

האוקראיני אנתוני ברישבסקי זכה בפרס הראשון בתחרות רובינשטיין

תחרות רובינשטיין, שציינה השנה 40 שנה לקיומה, הסתיימה בהענקת פרסים במגוון נרחב של קטגוריות, אך הביצועים שנוגנו אמש לא הגיעו לשיאים שהתרחשו בשלבים מוקדמים יותר של התחרות

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

חבר שופטים בינלאומי העניק את הפרס הראשון בתחרות ה-14 לפסנתרנים על שם ארתור רובינשטיין לפסנתרן האוקראיני אנתוני ברישבסקי.

בשלב הסיום ניגן ברישבסקי את הקונצ'רטו מס' 2 מאת פרוקופייב עם הפילהרמונית הישראלית בניצוח אשר פיש. בפרס השני זיכו השופטים את הפסנתרן האמריקאי ממוצא טאייווני סטיבן לין ובפרס השלישי את הקוריאני סאונג־ג'ין צ'ו. סכום הפרס הראשון הוא 40 אלף דולר, השני 20 אלף דולר, השלישי 15 אלף דולר.

גמר תחרות רובינשטיין. מימין: סטיבן לין, פרס שני; אנתוני ברישבסקי, פרס ראשון; סאונג-ג'ין צ'ו, פרס שלישיצילום: מוטי מילרוד

בראש חבר השופטים בתחרות, שציינה הפעם 40 שנה לקיומה, כיהן אריה ורדי, ולצדו כסגני יו"ר - רמזי יאסה (מצרי שבסיסו בפריז) ויוכבד קפלינסקי (ישראלית שבסיסה בניו יורק). עוד נמנו הפעם עם השופטים, בין השאר, הפסנתרנים אלכסנדר קורסנטיה, רוברט לוין ועמנואל קרסובסקי, והמלחין יוני רכטר. מנהלת התחרות היא הפסנתרנית עדית צבי.

בטקס המרשים שקדם להכרזה על הזוכים נשאה דברים, בין שאר המדברים, ד"ר אלינה רובינשטיין, בתו של ארתור רובינשטיין, אשר דיברה על ראשיתה של היוזמה והזכירה כי אביה התנגד בתחילה ששמו ייקרא על תחרות

מלבד שלושת הפרסים הראשונים חולקו פרסים בקטגוריות ביצוע שונות. בפרס בסך 5,000 דולר על הצטיינות בביצוע קונצ'רטו מהתקופה הקלאסית הוכתר האיטלקי בן ה-18 לאונרדו קולפליצ'ה; בפרס על ביצוע יצירה של שופן, 3,000 דולר, ניתן אף הוא לקולפליצ'ה; בפרס בסך 5,000 דולר על הצטיינות בנגינה עם הרכב קאמרי חולקים שניים, זכו הקוריאני צ'ו והלאטווי אנדרס אוסוקינס; את הפרס על ביצוע יצירה ישראלית (בתחרות בוצעו יצירות חובה ישראליות, האחת מאת אלה מילך־שריף והאחרת מאת בנימין יוסופוב), בסך 4,500 דולר, קיבל ברישבסקי (אשר קטף, כאמור, את הפרס הראשון בתחרות). בפרס מטעם חבר "שופטי המחר" (קבוצת פסנתרנים ישראלים צעירים), בסך 2,000 דולר זכה סאונג־ג'ין צ'ו; בפרס חביב הקהל בסך 3,000 דולר זכתה הפסתנרנית הרוסייה מריה מאזו (לדבריה, שם המשפחה שלה הוא עברי לחלוטין). הפרס לפסנתרן מצטיין בן פחות מ-22: קולפליצ'ה. השופטים הכריעו בכל הפרסים הנוספים כבר לפני ימים אחדים, ותוצאות אלה נשמרו בסוד עד הסיום.

גמר תחרות רובינשטיין. ששת הפינאליסטיםצילום: מוטי מילרוד

מאזו, אוסוקינס וקולפליצ'ה, שלושת הפסנתרנים שלא זכו בשלושת המקומות הראשונים מבין ששת הפינאליסטים, קיבלו כל אחד 6,000 דולר (בנוסף לפרסים האחרים שקיבלו).

סיכום מוקלט של התחרות ישודר ביום רביעי (4.6) ב-11:00 בערוץ הראשון, ואילו ערוץ "מצו" ישדר לקט מביצועי המתחרים בגמר (השלב הקאמרי והשלב עם התזמורות) בכל יום, מ-1.6 עד 7.6.

בקונצרט הסיום השתתפו שלושה מתוך ששת הפינאליסטים. הביצועים שהפיקו עם התזמורת היו מאכזבים, יחסית לשיאי התחרות בשלבים המוקדמים (בביצועם או בביצוע פסנתרנים אחרים שהשתתפו). הקוריאני סאונג־ג'ין צ'ו הגיש את צייקובסקי במוחצנות שטחית, שכמו הדגישה מדוע הקונצ'רטו השחוק הזה עשוי להימאס. הלאטווי אנדרס אוסוקינס הראה שהוא יכול לנגן את השלישי של רחמנינוב, ולא שמץ יותר מזה. אבל בטהובן של מריה מאזו היה אופרה אחרת, בזכות היצירה והנגינה הטובה שלה.

עוד יש לומר כי תחרות זו התאפיינה בחילוקי דעות קוטביים ומפתיעים בקרב המאזינים, וככל שהצלחתי לברר - גם בקרב חבר השופטים.

סיום התחרות הבינלאומית לפסנתרנים על שם ארתור רובינשטיין, היכל התרבות בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ