ידה של "הרביעייה הירושלמית" על העליונה

השילוב הבטהובני הנעלה של השראה ותכנון בלט בנגינתה של "הרביעייה הירושלמית", שהקונצרט שלה נשמע טוב יותר אפילו מזה של רביעיית "בלצ'אה" המהוללת

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
חגי חיטרון

היה משמח לראות שכמו בקונצרט של רביעיית המיתרים הארבע־לאומית "בלצ'אה" המהוללת, לפני שבועיים, כך אמש בקונצרט של רביעיית המיתרים הישראלית רבת המוניטין, היא "הרביעייה הירושלמית": אולם רקנאטי היה מלא.

אפתח אפוא בהיבט ה"תחרותי" שאפשר לבודד משני הקונצרטים: מאותה נקודת האזנה (בערך באמצע שורה 10) הצליל של ההרכב הישראלי נשמע עדיף, מבין שני ההרכבים, מממש ביתר חושניות את הרעיונות של הקומפוזיטור. ההשוואה אפשרית משום שמדובר ביצירות שרמת העוצמה המתבקשת בהן שקולה למדי: שוברט לעומת בטהובן המוקדם. התלכיד הישראלי כולו הצטייר כמענג יותר, לא כל שכן הכנר הראשון "שלנו" לעומת הכנרת הראשונה (של בלצ'אה). הרושם הזה התקבל למרות שהירושלמית הגישה את הרביעיות של בטהובן (אופוס 18, מס' 2 ומס' 6) בצליל רך, מחושב עדין, מנוגד במידה ניכרת למה שבחרו מטבע הדברים להפיק בחלקים מסוימים ברביעייה מס' 2 של ברטוק, שנכללה אף היא בקונצרט.

הרביעייה הירושלמיתצילום: Felix Broede

בסרטון חביב למדי שבו ענו חברי הרביעייה, איש בתורו, על כמה שאלות "עיתונאיות" מסורתיות (כמו "עם איזה מלחין מהגדולים היית רוצה להיפגש?") אמר אחד הנגנים כי היה רוצה לשאול את בטהובן איך זה הצליח לפרוץ מתוך הסגנון הקלאסי הישר אל כתיבת מוסיקה "מודרנית", היינו — שאלה מדומיינת שאינה אלא הבעת התפעלות.

בהמשך סיפק הקונצרט עצמו, באשר כלל רק רביעיות קלאסיות מובהקות של בטהובן (ולא אחת מן האחרונות), הזדמנות להיווכח כמה התפעלות (לצד אהבה ולצד הנאה מיידית) מגיעה גם ליצירות היחסית מוקדמות האלה של בטהובן; כמה כדאי להשתאות על ההפתעות הרבות השזורות בהן, על מה שלא יכול להיתפס אלא כשילוב נעלה של השראה ושל מחשבה מתוכננת, "קרה" כביכול, שמקימה מתוך חומרי ההשראה מבנה מתוחכם להפליא.

עוד יש להזכיר כי חגיגת בטהובן הקטנה שהתרחשה אמש מלבה את הציפיות לקראת מרתון רביעיות בטהובן (ארבעה קונצרטים), שיתקיים השבוע (לראשונה ביום רביעי) ובשבוע הבא במוזיאון תל אביב, בכיכובה של "הרביעייה האמריקאית", ולקראת ביקורה של רביעיית "ארטמיס" מגרמניה, בסוף החודש, אשר תנגן פה גם בטהובן, בין השאר.

"הרביעייה הירושלמית" (הכנרים אלכסנדר פבלובסקי וסרגיי ברסלר, הוויולן אורי קם והצ'לן קיריל זלוטניקוב). מוזיאון תל אביב, 7.6

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ